www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność + renta + zasiłek + firma (5365 - wyświetleń)
- Autor draboluk Dodany 2019-10-18 13:35
Witam serdecznie,

Posiadam umiarkowane orzeczenie o niepełnosprawności.
Pobieram stały zasiłek pielęgnacyjny.
Pobieram stałą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Mam 30 lat.

W sumie nie łatwo jest mi się utrzymać z powyższych środków, jednak mimo to chciałbym ubiegać się o dofinansowanie na działalność gospodarczą. Środki chciałbym przeznaczyć na zakup mini-koparki z przyczepką, niezbędnym osprzętem i wynajmować ją na roboczo-godziny, po za tym chciałbym zakupić zestaw komputerowy i podpiąć stabilny internet, w celu reklamowania firmy i pozyskiwania klientów. Dodatkowo potrafię tworzyć strony i sklepy internetowe (wykonałem już 2 projekty na umowę o dzieło), dlatego zestaw komputerowy znacząco by mi pomógł. Wykonanie 1 projektu na miesiąc/lub 2 i wynajęcie mini-koparki na kilka/kilkanaście roboczo-godzin w miesiącu zapewniłoby mi finansowo normalne życie razem z pobieranymi świadczeniami. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie na działalność gospodarczą w moim przypadku?
2. Czy mogę prowadzić działalność w zakresie wynajmu mini-koparki i tworzenia stron i sklepów internetowych?
3. Czy prowadząc firmę nie utracę świadczeń, które pobieram?
4. Mini-koparka z osprzętem i przyczepką to koszt 55 tys. zł. Zestaw komputerowy (PC, monitor, klawiatura, mysz, drukarka, oprogramowanie) to koszt 10 tys. zł. Niezbędne kursy to koszt 3 tys. zł. Czy wysokość dofinansowania w styczniu/lutym 2020 starczy na zakup maszyny, urządzeń i kursów (69 tys. zł brutto razem)? I czy mogę dostać dofinansowanie na te konkretne cele?

Bardzo uprzejmie proszę o odpowiedzi i wszelkie wskazówki.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-24 11:56
Witam popytaj .
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-10-31 00:44
Nie jestem specjalistą z zakresu dotacji PFRON, a specjaliści Centrum Integracji nie zaglądają obecnie na to forum. W związku z tym mogę Ci podać tylko bardzo podstawowe informacje i pokierować dalej:

1) Z tego co mi wiadomo, jeśli będziesz zarejestrowany w UP jako osoba poszukująca pracy, będziesz spełniać wstępne warunki do otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności. Ale to, czy taka dotacja zostanie przyznana i w jakiej dokładnie wysokości, zależeć będzie od decyzji PFRON dla tego konkretnego przypadku. Podstawowe informacje znajdziesz tutaj: https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/dofinansowanie-dzialalnosci-gospodarczej/dotacja-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej/

2) Co do zasady posiadanie renty nie wyklucza pracy ani prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ Twoja renta jest z tytułu „częściowej niezdolności do pracy”, jest stosunkowo bezpieczna; podjęcie pracy (w tym także rozpoczęcie działalności) może wpłynąć na orzeczenie rentowe na kolejnej komisji, ale ma to szczególnie miejsce wtedy, kiedy orzeczenie dotyczy „całkowitej niezdolności do pracy”. Wyjaśnienie, skąd się bierze taki problem tutaj (link)

3) Tym niemniej nie dam Ci stuprocentowej gwarancji, że ZUS nie uzna prowadzenia działalności za przesłankę do odebrania statusu osoby „częściowo niezdolnej do pracy”.

Takie ryzyko w jakimś stopniu istnieje, bo wedle odnośnej ustawy: „Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.” (link do tekstu ustawy) Teoretycznie potrafię sobie wyobrazić, że dla kogoś skuteczne prowadzenie działalności gospodarczej (takiej, jaką opisujesz) mogłoby oznaczać poszerzenie kwalifikacji – bo np. wcześniej był pracownikiem fizycznym – i ZUS po jakimś czasie uznaje, że po zmianie kwalifikacji przez prowadzenie swojej firmy, delikwent może w pełni konkurować na rynku z osobami sprawnymi, a zatem odbiera uprawnienie do renty.

Czy takie decyzje się rzeczywiście zdarzają i jak często, mógłby chyba powiedzieć tylko ktoś, kto zajmuje się orzecznictwem rentowym bezpośrednio (np. jest orzecznikiem). Ja oceniam to ryzyko jako niskie, ale - jak pisałam - nie jestem specjalistą.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-10-31 08:49

>nie dam Ci stuprocentowej gwarancji, że ZUS nie uzna prowadzenia działalności za przesłankę do odebrania statusu osoby „częściowo niezdolnej do pracy”. <


Pozwolę sobie wrzucić swoje 3 grosiki.....
W całej sprawie istotne jest to kiedy ta renta na stałe została przyznana. Bo jeżeli minęło już 5 lat, to zgodnie z Ustawą ZUS się nie "czepia" bo naraziłby się na przegraną sprawę w Sądzie Pracy...
Tutaj wyjaśnienie i zarazem przypomnienie dlaczego tak a nie inaczej :

>http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomosci/ustawa-ws-weryfikacji-rent-i-emerytur-prezydent-podpisal/mnjvlp<

Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-31 10:37
Jeszcze nie słyszałem, żeby można było wygrać z ZUS-em, ale gdyby tak było to ja się piszę :D
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-10-31 12:36 Zmieniony 2019-10-31 13:28
Słuszna uwaga - nie zauważyłam, że to renta stała.

Rzeczywiście po 5 (a w przypadku posiadania przez ZUS dowodów oszustwa: 10 latach) im się wtedy proces decyzyjny przedawnia. Taka renta rzeczywiście jest już trwała, pomijając taką możliwość, że ktoś kiedyś zmieni fundamentalnie zasady orzecznictwa.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-11-03 00:28
Nie wiem jak to jest w sprawach decyzyjnych ale w finansowych ZUS odezwał się po 14 latach o niby niesłusznie pobrane świadczenia (w czasie 1/2 roku.), Jedynym plusem jest brak odsetek w żądaniu bo z 1200 złotych zrobiłoby się (przypuszczam) może już 30 tyś !!!
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-03 08:15
Po tylu latach sprawa się nie przedawniła? Nawet dokumentów nie przechowujesz tyle lat.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-11-04 13:08
Ale okazuje się że oni tak  i wysuwają żądania zwrotu !!!  Na protest nie doczekałem się odpowiedzi. Pewnie minie znowu kolejnych kilkanaście lat jak sobie przypomną.
Ja nawet nie pamiętam co wtedy robiłem i jakie z ZUS em rozliczenia miałem?
Tak to można załatwić każdego i każdy powinien się cieszyć że nie naliczyli mu karnych odsetek oraz zapłacić bez szemrania?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-11-04 14:12

>Ja nawet nie pamiętam co wtedy robiłem i jakie z ZUS em rozliczenia miałem? <


Hmmm....... Może nieuważnie to pismo z ZUS-u przeczytałeś ? Przecież tam z pewnością jest objaśnienie czego to dotyczy. Oni muszą się na coś powołać a nie tak z sufitu...... Ewentualnie gdyby system komputerowy coś im błędnie wygenerował..... ale to jednak konkretna podstawa musi być....
Ja bym nie odpuścił i wyjaśnił. Proszę napisz do nich pismo żądające wyjaśnień i oczekuj w ciągu 30 dni odpowiedzi...
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-11-06 13:07
Byłem osobiście. I dowiedziałem się tylko tyle , że w okresie czerwiec - grudzień zarobiłem w jakiejś firmie 17 tyś złotych i mi nie przysługiwało świadczenie od nich ;-)))
Teraz czekam cierpliwie na wyjaśnienie.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-11-06 21:00

>złotych i mi nie przysługiwało świadczenie od nich ;-)))<


Domyślam się ( nie wiem czy dobrze), że mowa o zasiłku chorobowym. Czyli pobierałeś w tym czasie  to świadczenie i wynagrodzenie za pracę jednocześnie? W każdym razie dobrze, że byłeś bo ZUS upierdliwie mógłby Cię wciąż nękać. A tak się wyjaśni.... No...... najwyżej z portfela trochę kasy Ci ubędzie..... Ech......
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-11-04 22:35

> ZUS odezwał się po 14 latach o niby niesłusznie pobrane świadczenia


To jest dziwne. Zakładając, że świadczenie rzeczywiście pobrałeś niesłusznie (np. przekroczyłeś jakieś limity), to tak długi okres że sprawa powinna się przedawnić, jeśli naprawdę odezwali się po raz pierwszy i nie było wcześniej żadnego innego zawiadomienia.

Zgodnie z zasadami (link) ZUS ma pięć lat (od „od ostatniego dnia okresu, za który pobrano nienależne świadczenie”) żeby wydać decyzję o tym, że świadczenie było pobrane nienależnie i należy je zwrócić. Po wydaniu takiej decyzji ma 10 lat na jej egzekucję.

Czyli np. w tej chwili próbować ściągnąć nienależnie pobrane świadczenia do listopada 2014 roku (jeśli dobrze liczę). A jeśli ZUS wydał wcześniej decyzję o tym, że świadczenie jest pobrane nienależnie, zaś ktoś się do niej nie zastosował, najwcześniej do listopada 2004 roku (pięć lat na stwierdzenie uchybienia + dziesięć na egzekucję).

Odezwali się po raz pierwszy po 14 latach? Czy też kiedyś już coś w tej sprawie do Ciebie pisano, a Ty to np. zignorowałeś (chociażby nie odebrałeś poleconego z ZUS)? Bo jeśli to jest rzeczywiście sprzed 14 lat i pierwszy raz o tym słyszysz, to mi to wstępnie wygląda na przedawnione. Urzędy mogą oczywiście próbować ściągnąć przedawniony dług (i jak zapłacisz po dobrej woli, to ich zysk). Jeśli Ci zależy na wyjaśnieniu sytuacji – idź z tym do jakiegoś radcy prawnego i niech Ci doradzi, czy to się przedawniło.
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2019-11-06 13:02
Pewnie będę zmuszony.
Podobne żądanie wysuwali trzy? lata temu. Napisałem pismo i był spokój. Teraz ponowili. Też napisałem że w tamtych latach nie pamiętam abym pobierał jakiekolwiek świadczenia i niech dobrze sprawdzą bo może dotyczy to kogoś innego. Teraz od dwóch miesięcy ta komórka ZUS-u się nie odezwała.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność + renta + zasiłek + firma (5365 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill