www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji 500 plus (5921 - wyświetleń)
- Autor wieczorynka76 Dodany 2019-12-28 23:46
Stało się. Mimo iż posiadam znaczny stopień niepełnosprawności - na stałe, przyznany przez  Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności (z uwzględnieniem "niezdolna do samodzielnej egzystencji","praca jedynie w warunkach chronionych") musiałam stawić się na komisji ZUS i lekarz stwierdził inaczej. Otrzymałam pismo, że nie jestem niezdolna...Zdaję sobie sprawę, że jest to inne orzeczenie, te które posiadam ale czy na pewno lekarz ZUS, może je podważyć.
Czytałam też, że brana jest pod uwagę skala, Barthel ale tu z całym przekonaniem mówię, że tak nie jest. Większość moich znajomych ze znacznym stopniem i tym samym symbolem otrzymało to świadczenie, ja niestety nie. (podkreślam, że o skali Barthela nie ma tu mowy).
Lekarka na którą trafiłam nie wzięła też pod uwagę innych okoliczności zdrowotnych (dodatkowe choroby, które doszły i będą towarzyszyły mi do końca życia mimo iż dostarczyłam wypisy szpitalne i diagnozy).

Chciałam zapytać czy ktoś z Was odwoływał się od decyzji bądź ma zamiar to zrobić. I oczywiście chciałam też zachęcić do składania takich odwołań choć początkowo chciałam odpuścić.

Nie będę tu wspominała jak wyglądało samo badanie, bo to żenujące. 
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2019-12-30 22:38
Przykro. Nie wiem  co Ci podpowiedzieć.
Nikt bez przyczyny nie staje na takiej komisji,
A sposób orzekania to parodia jak ta komisja. Najczęściej jedna osoba w zależności od humoru, decyduje o losie ON.
Bez zapoznania się z dokumentacją w ciągu 10 min. orzeka w tematach o których nie ma wiedzy.
Zostawiają ON bez dalszej pomocy i ukierunkowania co dalej.
Nadrzędny - Autor rysiek kawecki Dodany 2020-01-03 12:45
wszystkich chyba wzywają na komisję kto składał o to 500
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2020-01-03 12:48
Nie wszystkich, mnie nie wzywali a po 8-miu dniach od złożenia wniosku wydano pozytywną decyzję. To są indywidualne sprawy,- każda jest trochę inna.
Jeżeli komplet dokumentów tak jak u mnie jest w posiadaniu ZUS-u to dzieje się to szybko....
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2020-01-03 12:59
Mnie również wzywali, ale już mam decyzję pozytywną dla mnie.
Nadrzędny - Autor adi Dodany 2020-01-03 19:49
Witam
mam pytanie. jak wygląda posiedzenie takiej komisji. Czy jest to tylko lekarz orzecznik czy inne osoby.
jakie pytania mogą paść na komisji. Czy może paść pytanie o zatrudnienie
Czy istnieje instancja odwoławcza od decyzji lekarza orzecznika.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2020-01-03 19:55

>Czy może paść pytanie o zatrudnienie<


Oczywiście, że może. Teraz już nie pamiętam ale to pytanie zdaje się jest już we wniosku jaki trzeba wypełnić.
Komisja, jest w pierwszej instancji jednoosobowa, w odwoławczej jest trójka..........
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2020-01-03 20:07
Przy wypełnianiu wniosku trzeba podać dochody więc będzie widoczne z ilu źródeł pochodzą.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2020-01-05 21:31
Już wyjaśniam na czym polega posiedzenie takiej komisji. Ja mam orzeczenie )$ czyli wzrok, pani doktor oczywiście nie była lekarzem okulistą. Pytała mnie min "czy widzi pani jaką mam fryzurę?" , "a wie pani, że przed chwilą była u mnie pani, która jeździ na dializy i też by chciała dostać 500 plus - ale jak ja jej mam dać?" , "nie wiem co z panią teraz mam zrobić" wskazała mi też wagę i zważyła, podczas ważenia zapytała ile ważę a ja oczywiście wiem ile ważę więc jej powiedziałam, na dole tej wagi był pewnie wyświetlacz - stwierdziła, że "dobrze pani przeczytała"  Oczywiście nie zadawała żadnych pytań typu w jakiej sferze sobie radzę bardziej lub mniej itp. Zostałam skierowana do okulisty - orzecznika ZUS, który badał mnie na starym sprzęcie, jakaś totalna żenada. Dodam, że złożyłam inne ważne dokumenty, wypisy ze szpitala, diagnozy. To wszystko nie zostało wzięte pod uwagę. Odwołuję się bo nie może być tak, że Komisja Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności daje mi znaczny na stałe a ZUS to podważa. Nie mam pretensji do nikogo, że jedni dostają a inni nie ale na prawdę nie są to decyzje indywidualne a przypadkowe, losowe.
Jeśli otrzymacie orzeczenie ZUS - tak jak ja i z dopiskiem "nie jest pani niezdolna do samodzielnej egzystencji" można odwoływać się od tej decyzji do 14 dni. ALE nawet jak ktoś zapomni należy napisać prośbę o przywrócenie terminu odwołania się od decyzji i do tego dołączyć wniosek OL 4. Po otrzymaniu takiego orzeczenia, po jakimś miesiącu przyjdzie jeszcze decyzja o przyznaniu czy też nie świadczenia. Ja już nawet na to nie czekam. Od tej decyzji też można się odwołać.
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-01-16 08:53
czasami na tych komisjach siedzi jedna góra dwie osoby, spojrzą w papiery i za chwilę komunikat "decyzja przyjdzie pocztą"
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2020-01-05 21:34
a proszę mi napisać, czy w tej trzyosobowej komisji są lekarze specjaliści czy też mmmmm lekarze orzekający dla ZUS ?czy np mogę natrafić na tego samego lekarza co wcześniej.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-01-06 13:55

> a proszę mi napisać, czy w tej trzyosobowej komisji są lekarze specjaliści czy też mmmmm lekarze orzekający dla ZUS? Czy np mogę natrafić na tego samego lekarza co wcześniej?


O ile dobrze czytam przepisy, orzecznikami oraz członkami trzyosobowych komisji odwoławczych są zawsze "lekarze specjalności" (tj. ze specjalnością medyczną). Nie ma jednak obowiązku, żeby specjalność lekarza pasowała do choroby klienta (na liście jest np. neurologia, ale mnie równie dobrze mógłby badać „specjalista chorób wewnętrznych”). Niestety, na niekorzyść dla Ciebie, na liście szczególnie preferowanych specjalności lekarskich nie ma w ogóle okulistyki, czyli szansa na pasującego orzecznika jest niższa niż normalnie.

Nie powinnaś jednak trafić na tego samego lekarza, bo orzecznik pierwszej instancji nie może być członkiem komisji rozpatrującej odwołanie.

A poniżej wyjaśnienie co, jak i dokładnie gdzie napisano:

1) Sama ustawa o 500+ (tj. "Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji") nie zawiera przepisów dotyczących orzekania. Odwołuje się w tym zakresie do „ustawy [...] o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – tak napisano w art. 7 Ustawy o świadczeniu uzupełniającym (link do tekstu ustawy)

2) To znaczy, że zasady orzekania są takie same, jak w przypadku orzekania przez ZUS dla celów rentowych. A dokładnie:

a. Odnośna ustawa podaje, że szczegółowy tryb orzekania określa minister – por. art. 14 ust. 6 ustawy źródłowej (link do tekstu)

b. W rozporządzeniu ministerialnym (link do tekstu) – w paragrafie 11 – podano, że:

Lekarzem orzecznikiem i członkiem komisji lekarskiej może być lekarz, który łącznie spełnia następujące warunki:
- jest specjalistą, w szczególności w zakresie następujących dziedzin medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej;
- odbył przeszkolenie w zakresie ustalonym przez Prezesa Zakładu.

oraz
Członek komisji lekarskiej nie może być równocześnie lekarzem orzecznikiem.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2020-01-16 10:10
Jako uzupełnienie  wpisu Ioty i też pewną ciekawostkę dodam, że w ZUS-ie istnieje także funkcja lekarza konsultanta.
Taki lekarz z reguły dojeżdża do pacjenta, który ze względu na stan zdrowia sam nie może się na komisję udać.
W sumie to dobrze funkcjonuje,- przekonałem się o tym osobiście gdy starałem się o rentę i niespodziewanie zadzwonił lekarz z zapytaniem jak do mnie dojechać.
Przynajmniej miałem czas w piżamę wskoczyć i pod kołdrę się zapakować :-)))))
Jednak aby tak się stało to wydaje mi się, że lekarz podpisujący wniosek o świadczenie musi wstawić "ptaszka" w odpowiednią kratkę.
Tu wyjątek z przepisów ZUS:
"Oddział ZUS w wyznaczonym terminie kieruje osobę, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, lekarza konsultanta, psychologa lub na obserwację szpitalną."
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-01-28 11:31
A co by było, jakby lekarz nie zadzwonił z zapytaniem o drogę? ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji 500 plus (5921 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill