www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umiarkowany stopien niepelnosprawnosci a praca (2325 - wyświetleń)
- Autor aniapek Dodany 2020-02-09 21:03
Witam. Leczę schizofrenie paranoidalną. Będę ubiegač się o stopień niepełnosprawnosci. Psycholog powiedxiala mi ze na pewno dostane stopien umiarkowany. Ja mam jednak pewne watpliwosci poniewaz pracuje w sklepie a nie w Zakladzie Pracy Chronionej. Czy fakt iż pracuje uniemozliwi mi otrzymanie stopnia umiarkowanego w powiatowym centrum ds orzekania o niepelnosprawnosci? (Musze z czegos zyc). Czy lepiej zatrudnic sie w zakladzie pracy chronionej? Dodam ze okresowo mam nawroty schizofrenii np. teraz przebywam na L4 z tego tytulu. Mam tez ogromne problemy z utrzymaniem stalej pracy. W roku 2019 pracowalam az u 14 rozn6ch podmiotow. Wszedzie mnie zwolnili po okresie probnym. Moim marzeniem jest stopien niepelnospr. i praca w Zakladzie Pracy Chronionej . Umozliwi mi to godne zycie.
Bardzo prosze o pomoc.
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-02-11 08:36
praca nie powinna być przeszkodą. Możesz pracować nie tylko w zakładzie pracy chronionej.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-02-11 18:59
UWAGA: Nie jestem specjalistą Centrum Integracji ani nie zajmuję się taki doradztwem zawodowo. Tym niemniej, to jest bardzo powszechne pytanie, więc postaram się odpowiedzieć.

> Czy fakt iż pracuje uniemożliwi mi otrzymanie stopnia umiarkowanego [...] Czy lepiej zatrudnić sie w zakładzie pracy chronionej?


Nie – fakt, że Pani pracuje w normalnej firmie nie uniemożliwia otrzymania stopnia umiarkowanego.

Możliwe jest wykonywanie pracy na tzw. „otwartym rynku” (czyli w normalnej firmie) i otrzymanie stopnia umiarkowanego (a nawet – zależnie od stanu zdrowia – znacznego). Możliwe jest także, zależnie od uprawnień, wykonywanie pracy na otwartym rynku i posiadanie renty z ZUS. Nie trzeba pracować z ZPCh, żeby mieć uprawnienia osoby niepełnosprawnej.

Poniżej opisuję tylko kwestię orzekania o stopniu niepełnosprawności, ale mogę też opisać ją od strony uprawnień rentowych z ZUS, jeśli Pani sobie zażyczy.

Z perspektywy przepisów wygląda to tak:

1) Orzekanie o stopniach niepełnosprawności reguluje Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej na ten temat (tutaj znajdzie Pani jego tekst w formacie PDF).

2) Paragraf 30. tego rozporządzenia wskazuje, że do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zaliczane są osoby, które potrzebują „czasowej” lub „częściowej” „pomocy w pełnieniu ról społecznych".

3) „Pełnienie ról społecznych” to suma „czynności samoobsługowych, prowadzenia gospodarstwa domowego, procesu leczenia, rehabilitacji, edukacji” oraz innych czynności właściwych dla danego wieku (a więc także np. pracy, życia towarzyskiego, opieki nad rodziną)

Przekładając ten cały żargon na polski:

1) Jeśli z powodu choroby ma Pani problemy z samodzielnym „ogarnianiem” któregoś z aspektów normalnego dorosłego życia i te problemy albo trwale dotyczą co najmniej jednego aspektu, albo pojawiają się tymczasowo (np. w napadach choroby) ale nie ustępują na stałe, ma Pani jak najbardziej szanse na stopień umiarkowany.

2) Nie odpowiadam za orzecznictwo, ale tak na pierwszy rzut oka już sam fakt, że wprawdzie pracuje Pani na rynku otwartym ale ma problemy z utrzymaniem pracy z powodu nawrotów pasowałby do tej definicji (normalnie ludzie nie muszą pracy zmieniać kilkanaście razy w roku).

3) Jeśli oprócz problemów z pracą ma Pani jeszcze jakieś inne problemy w okresie napadów, to warto je opisać orzecznikowi, bo również mają wpływ na decyzję.
Są takie sytuacje, że ktoś np. świetnie radzi sobie w swoim konkretnym zawodzie, ale ma problemy z innymi aspektami życia i również uzyskuje stopień umiarkowany. Np. osoba, która z powodu wykształcenia i odpowiedniego talentu z powodzeniem pracuje w normalnych warunkach jako programista (czyli na specjalistycznym stanowisku), ale ma niepełnosprawność ruchową i problemy z samodzielnym prowadzeniem domu, dbaniem o rodzinę, itd.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umiarkowany stopien niepelnosprawnosci a praca (2325 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill