www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Osoba niezdolna do pracy? (1832 - wyświetleń)
- Autor jacek1982 Dodany 2020-03-24 20:49
Dostalem z powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności nowe orzeczenie. W orzeczeniu jest napisane ze "osoba niezdolna do pracy" czy w zwiazku z tym moge podjac prace czy mam zakaz pracy?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-03-25 17:25
UWAGA: Nie jestem specjalistą Centrum Integracji ani inny fachowcem z tego zakresu.

> W orzeczeniu jest napisane ze "osoba niezdolna do pracy" czy w związku z tym mogę podjąć prace czy mam zakaz pracy?


Możesz podjąć pracę. Wynika to z dwóch różnych rzeczy:

1. Określenie "niezdolny do pracy" (lub: "całkowicie niezdolny do pracy") w przepisach dotyczących niepełnosprawności nie znaczy zazwyczaj tego samego, co na chłopski rozum. Zgodnie z przepisami, oznacza ono zwykle całkowitą niezdolność do pracy na stanowisku niedostosowanym do niepełnosprawności.

2. Nawet gdyby orzecznik dosłownie chciał zakazać Ci wszelkiej pracy, orzeczenie nie ma takiej mocy. Zobacz tutaj: https://www.rp.pl/Kadry/306219990-Zadne-orzeczenie-nie-zabrania-pracowac-niepelnosprawnemu.html

Tym niemniej zarówno lekarze medycyny pracy jak i pracodawcy mogą nie orientować się w tym, że zapis taki nie jest prawnie wiążący, czyli orzeczenie z taką adnotacją może działać odstraszająco, mimo że samo w sobie nie może Ci pracy zakazać. Jeśli pojawią się problemy ze znalezieniem pracy z powodu tego zapisu, pozostanie Ci zgłosić wniosek o zmianę treści orzeczenia. Jeśli natomiast ktoś Cię zatrudni, nie ma problemu i nic zmieniać nie musisz.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Osoba niezdolna do pracy? (1832 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill