www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umowa zlecenie (590 - wyświetleń)
- Autor Jacekjg133 Dodany 2020-04-29 09:29
Dzień dobry, mam pytanie. Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i chciałem się podjąć dodatkowej pracy na umowie zlecenie na nocnej inwentaryzacji. Zadzwonili do mnie dzisiaj z agencji pracy i powiedzieli że jak mam niepełnosprawnośc to nie mam prawa pracować w nocy bo przepisy tego zabraniają. Czy mieli rację?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-05-01 21:40

> Czy mieli rację?


I tak, i nie.

Sprawę regulują art. 15 i art. 16 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (link do tekstu ustawy).

Zgodnie z art. 15 pkt. 3 tej ustawy "Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych."

Kolejny artykuł przewiduje jednak wyjątki:
1.Przepisów art. 15 [...] nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.


Czyli gdybyś wyraził taką chęć, pracodawca zechciał lub musiał Cię skierować na badania medycyny pracy, a lekarz wyraził zgodę, to mógłbyś pracować przy inwentaryzacji nocą. Problem polega jednak na tym, że w przypadku umów zlecenia badania medycyny pracy nie są obowiązkowe, a koszt musiałby ustawowo ponieść pracodawca, czyli musieliby wydać pieniądze tylko po po, żebyś miał szansę dostać pracę nocną (nie wiadomo, czy lekarz się zgodzi).

Na przyszłość, jeśli realnie możesz pracować w nocy, proponowałabym uprzedzająco uzyskać taką pisemną opinię od Twojego lekarza prowadzącego. Może dzięki temu uda się przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteś do takiej pracy zdolny i można zastosować ten wyjątek. Nie ma jednak takiej gwarancji - to kwestia pracodawcy, czy wyśle Cię wtedy na badania lub taką opinię lekarską przyjmie, a domyślnie prawo zakłada brak pracy nocnej [poza stróżowaniem] w przypadku niepełnosprawnych.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umowa zlecenie (590 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill