www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wrodzony brak palców (2523 - wyświetleń)
- Autor asia.j11 Dodany 2020-05-13 22:19
Witam, chciałam zapytać czy wrodzony brak palców u dziecka(brak 1 palca u prawej ręki i u lewej również brak 1) jest niepełnosprawnością i czy mogę ubiegać się o orzeczenie oraz jakiś zasiłek dla dziecka?Dziękuję i pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-05-15 21:06
UWAGA: Nie jestem ekspertem z Centrum Integracji ani innym specjalistą z tego zakresu.

Autorytatywną decyzję, czy dziecko kwalifikuje się jako niepełnosprawne, może wydać tylko odpowiedni lekarz-orzecznik, ale wstępnie moim zdaniem brak części palców powinien się kwalifikować jako niepełnosprawność.

Żeby to potwierdzić należy zawnioskować o przyznanie dziecku orzeczenia o niepełnosprawności. W tym celu należy skontaktować się ze swoim powiatowym zespołem ds. orzekania o niepełnosprawności (ZON) i pobrać od nich formularz zaświadczenia lekarskiego oraz formularz wniosku o wydanie orzeczenia. Jeśli ZON ma stronę internetową, te dokumenty powinny też być do pobrania.

Zaświadczenie powinien wypełnić lekarz specjalista lub lekarz prowadzący dziecka. Jest ważne przez 30 dni po wypełnieniu.

Wraz z zaświadczeniem, do lokalnego ZON należy złożyć wniosek o orzeczenie. Oprócz tego warto przygotować dokumentację medyczną, jeśli jakaś jest – w takim wypadku należy ją także dołączyć do wniosku. Na podstawie tych dokumentów Zespół oceni wstępnie, czy chce dziecko przebadać, czy wyda decyzję zaocznie, z samej dokumentacji. Jeśli zechce je przebadać, zostanie Pani wezwana do stawienia się z dzieckiem na takie badanie. Jeśli decyzja ZON będzie dla Pani niepomyślna, będzie od niej przysługiwało odwołanie.

Zakres uprawnień dziecka jako osoby niepełnosprawnej zależy od konkretnych zapisów w orzeczeniu, więc nie mogę w tej chwili powiedzieć, czy i jakie zasiłki lub świadczenia będą Pani przysługiwały.

W obecnym czasie należy się liczyć z tym, że jeśli ZON zechce dziecko zbadać, sprawa może trochę potrwać  - mogą być opóźnienia w działaniu z powodu epidemii.
Nadrzędny Autor asia.j11 Dodany 2020-05-19 22:12
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz i zainteresowanie, pozdrawiam serdecznie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wrodzony brak palców (2523 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill