www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (1083 - wyświetleń)
- Autor Luk777 Dodany 2020-06-09 01:12
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

proszę o wyrozumiałość, gdyż jest to mój pierwszy post.

Staram się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, mam już termin stawienia się przed lekarzem orzecznikiem. Kompletnie nie widać po mnie mojej niepełnosprawności.

Moje pytanie jest następujące - czy gdy dostanę rentę z ZUS-u zablokuję sobie "otwarty" rynek pracy dla zdrowych osób? Czy gdybym miał rentę i poszedł do normalnej pracy nie zgłaszając niepełnosprawności, pracodawca jest w stanie wykryć, że jestem niepełnosprawny lub pobieram rentę z ZUS-u? Słyszałem o jakimś kodzie z ZUS-u widocznym dla pracodawcy.

Szkoda mi być skazanym tylko na rynek pracy dla osób niepełnosprawnych, bo znam cztery języki i mam za sobą trzy kierunki studiów:/ Stąd mój dylemat. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Nadrzędny Autor marialidka Dodany 2020-06-13 16:36
posiadanie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie skreśla  z tego by pracowaćna otwartym rynku pracy. Jedynie to , że są limity zarobków.  tujest jeszcze jedno, czy Pan dostanie rentę,  bo czy ktoś jest zdolny lub niezdolny do pracy  to ZUS bierze wiele danych np wykształcenie,
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-06-17 21:02
1. Nie, nie zablokujesz sobie prawa do pracy na rynku otwartym. W przypadku pracy na etat są pewne "przywileje" dla osób z orzeczeniem (np. skrócony czas pracy), które mogą czynić Cię mniej atrakcyjnym dla zwykłych pracodawców, ale większości z nich można się na własne życzenie wyzbyć, jeśli są niepotrzebne.

2. Nie polecam ukrywania orzeczenia przed pracodawcą.

3. Jeśli skutecznie podejmiesz pracę, może to mieć potem wpływ na szansę przedłużenia / utrzymania renty.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (1083 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill