Przepraszam za brak wcześniejszej odpowiedzi – nie zauważyłam tego pytania. Na początek zaznaczam, że nie jestem specjalistą z tego zakresu:
Jeśli G. nie jest ubezwłasnowolniony, to w oczach prawa
jest w pełni dorosły i odpowiada sam za siebie. To znaczy, że np. ratownicy mogą ale nie muszą nikogo zawiadamiać – zależy to od tego, czy będą mieli wolne moce przerobowe (nie będą przepracowani / zauważą problem) i dobrą wolę.
UWAGA: stopień niepełnosprawności nie ma związku z ubezwłasnowolnieniem – osoba ze stopniem znacznym (tzw. I grupą) też nie jest normalnie ubezwłasnowolniona. Ubezwłasnowolnienie to oddzielny proces prawny.
Dlatego, jeśli to możliwe, G. powinien zostać przetrenowany na tę okoliczność, tj. że powinien zadzwonić po pomoc albo poprosić o wykonanie telefonu po opiekuna i spokojnie czekać na pomoc. Jeśli natomiast G. nie zadba sam o siebie nawet w takim stopniu (a tak sugeruje Twój opis), to jedyną względnie trwałą drogą jest ubezwłasnowolnienie i wyznaczenie mu prawnego opiekuna. Tyle że to jest znacznie więcej niż nieformalna pomoc – opiekun odpowiada za osobę ubezwłasnowolnioną we wszystkich istotnych czynnościach (bo ubezwłasnowolniony nic „dorosłego” sam zrobić nie może). Ubezwłasnowolniony dorosły powinien być traktowany jak dziecko (a zatem np. powinno się zawiadamiać opiekunów, gdyby doszło do jakiejś kryzysowej sytuacji)... o ile oczywiście ubezwłasnowolnienie zostanie zauważone.
W okresie, kiedy nie jest ani ubezwłasnowolniony ani nie jest w ośrodku, przychodzi mi do głowy tylko jedna droga pomocy (oprócz ew. pomocy sąsiedzkiej): kontakt z organizacjami pozarządowymi. Jeśli w okolicy domu G. działają jakieś takie instytucje, może mogłyby Was odciążyć – np. być może dałoby się doprowadzić do sytuacji, w której ktoś przebywający bliżej niż Ty byłby w razie czego awaryjnym kontaktem / opiekunem G. Być może też ludzie działający bezpośrednio dla osób opóźnionych intelektualnie będą mieli jakieś lepsze pomysły na rozwiązanie sytuacji.
Wiem, że w różnych miejscach Polski działają m.in. koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. To, jakie organizacje pomocowe działają w danej okolicy (i czy któraś np. zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie), można sprawdzić w
Ogólnopolskim Spisie Organizacji Pozarządowych (link).
Lepszych sugestii niestety nie mam.