www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Tętniak aorty piersiowej i inne choroby. (2018 - wyświetleń)
- Autor oxyn25 Dodany 2021-01-31 21:29
Witam.
Chciałbym uzyskać informacji.
Kardiolog w lipcu tamtego roku stwierdził u mnie tętniaka aorty piersiowej 5cm,mam zalecenia aby się oszczędzać i bardzo dobrze kontrolować ciśnienie tętnicze krwi na które choruję od 7 lat.
Choruję też na dyskopatię kręgów ledzwiowych L3,L4,L5
Mam też zerwany całkowicie nerw strzałkowy wspólny następstwem tego jest opadająca stopa i orteza.
Moja pytanie ...to czy mam szansę ubiegać się o stopień niepełnosprawności lub rentę????
Oczywiście chcę dalej pracować, tylko chcę zmienić pracę z fizycznej na jakąś lżejszą aby do końca już zadbać o ciśnienie tętnicze i tętniak.
Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.
Pozdrawiam Paweł.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-02-07 18:48
Zacznijmy od tego, że niejestem pracownikiem Centrum Integracji – nie obsługują oni już tego forum i jeśli chcesz się z nimi skontaktować, dane kontaktowe znajdziesz tutaj: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10721

Nie jestem też specjalistą z zakresu orzecznictwa ale mogę Ci udzielić podstawowych informacji.

> czy mam szansę ubiegać się o stopień niepełnosprawności lub rentę????
> Oczywiście chcę dalej pracować, tylko chcę zmienić pracę z fizycznej na jakąś lżejszą aby do końca już zadbać o ciśnienie tętnicze i tętniak.


Nie ma publicznie dostępnych list diagnoz, „za które” dostaje się orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie rentowe. To znaczy że nikt oprócz orzecznika nie może Ci tak naprawdę powiedzieć, czy otrzymasz takie uprawnienia.

Ogólnie uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności dla celów pozarentowych (np. w celu zapewnienia pracodawcy ulg i korzyści związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej) jest prostsze niż uzyskanie renty, bo w przypadku tego orzeczenia ocenia się tylko stan zdrowia (a w przypadku renty ogólną zdolność do utrzymania normalnego zatrudnienia, co daje orzecznikowi większe pole manewru – np. osoba po amputacji nogi ale z wykształceniem grafika może renty nie otrzymać, bo orzecznik uzna, że brak nogi nie utrudnia istotnie pracy w tym zawodzie).

W przypadku renty znaczenie ma też to, czy w ogóle ma się stosowne prawo do jej pobierania – może wystąpić sytuacja, w której osoba ma realne, poważne problemy zdrowotne, ale renty nie dostanie, bo nie ma wymaganych przepisami okresów opłacania składek na ubezpieczenie rentowe. Informacje na temat tego, jakie warunki trzeba spełniać, jeśli niepełnosprawność powstała już  wieku dorosłym, znajdziesz tutaj: https://www.zus.pl/renta-z-tytulu-niezdolnosci-do-pracy

Ponadto należy się liczyć z tym, że renta zostanie przyznana tylko na kilka lat („na czas określony”) i będzie następnie podlegała ponownemu wnioskowaniu o komisję i orzeczenie. Podjęcie w tym czasie pracy może (ale nie musi) wiązać się z utratą dalszego prawa do renty. Szerzej omówiłam to m.in. tutaj: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=250571

Na koniec chciałabym jeszcze poruszyć kwestię tego, że „chcesz dalej pracować, tylko zmienić pracę z fizycznej na jakąś lżejszą” – weź proszę pod uwagę, że dla większości firm orzeczenie o niepełnosprawności jest wątpliwą korzyścią. To znaczy jakąś jest, ale przepisy nakładają też na takiego pracodawcę dodatkowe obowiązki, co oznacza że mało która normalna firma interesuje się w pierwszej kolejności, czy masz orzeczenie, a raczej czy umiesz pracować na wskazanym stanowisku, bo w ogóle nie wiadomo, czy Twój szef będzie chciał mieć korzyści z orzeczenia wraz z biurokratycznymi obowiązkami. W związku z tym w kwestii zmiany pracy na „jakąś lżejszą” orzeczenie może pomóc, ale główne znaczenie mają Twoje kwalifikacje i dostępne w okolicy miejsca pracy. Nie piszę tego, żeby Cię zniechęcać, a jedynie żeby było dla Ciebie jasne, że samo uzyskanie np. orzeczenia pozarentowego nie oznacza natychmiast znalezienia lżejszej fizycznie pracy (chyba, że masz już coś wstępnie ugadane i wiesz, że ktoś Cię zatrudni a czeka tylko na orzeczenie).

I wreszcie, ponieważ zamierzasz pracować z orzeczeniem (jeśli je dostaniesz), warto się wstępnie zapoznać z tym, jakie korzyści i obowiązki może mieć pracodawca w związku z Twoim orzeczeniem. Informacje na ten temat znajdziesz poniżej, przy czym należy pamiętać, że przepisy te dotyczą tylko osób pracujących na etat (tj. na umowę o pracę), a nie np. na zlecenie.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-korzysci-plynace-z-zatrudnienia-niepelnosprawnych
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zatrudnienie-niepelnosprawnego-pracownika
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Tętniak aorty piersiowej i inne choroby. (2018 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill