www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jak wypełnić wniosek? (71 - wyświetleń)
- Autor marci24 Dodany 2021-04-08 08:11
Dzień dobry. Szukam wzoru na wypełnienie wniosku o przyznanie dotacji z pfron na zakup laptopa.
- Mam też pytanie: Jeśli mieszkam w jednym podwórku z rodzicami ale sam się utrzymuje to wypełniając wniosek gdzie zaznaczone są opcje by podać dochód gospodarstwa domowego, to muszę podawać też zarobki rodziców czy tylko swoją wysokość pensji?
- Czy oprócz kwoty renty trzeba też podawać (doliczać) zasiłek pielęgnacyjny?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-04-10 16:43

> Jeśli mieszkam w jednym podwórku z rodzicami ale sam się utrzymuje to wypełniając wniosek gdzie zaznaczone są opcje by podać dochód gospodarstwa domowego


Jeśli utrzymujesz się sam i prowadzisz oddzielne życie, to Ty i rodzice stanowicie dwa różne gospodarstwa i nie masz obowiązku uwzględniać ich dochodu. Gdyby jednak np. było tak, że Ty wprawdzie utrzymujesz się sam finansowo, ale np. niepracujący rodzic oporządza Twój dom, to by było wspólne gospodarstwo (bo nie tylko mieszkacie fizycznie blisko, ale właśnie razem "gospodarujecie"). Tutaj znajdziesz bardziej szczegółowy opis tej kwestii: https://prawo-porady.pl/artykuly,pomoc-spoleczna---dochod-rodziny-czy-prowadzenie-samodzielnego-gospodarstwa-domowego,373.html

Ostateczna decyzja należy do urzędu, który ma prawo przeprowadzić np. kontrolę w miejscu zamieszkania, jeśli będzie mieć wątpliwości, czy podział gospodarstwa występuje w rzeczywistości, czy tylko w teorii.

> Czy oprócz kwoty renty trzeba też podawać (doliczać) zasiłek pielęgnacyjny?


Jeśli dobrze widzę, wniosek o dofinansowanie PFRON posługuje się definicją: "przeciętny miesięczny dochód wnioskodawcy  – dochód netto w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, o jakim mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku oświadczeniach rodzinnych."

Jeśli czytam prawidłowo, w tej ustawie zasiłek pielęgnacyjny nie wlicz się do zgłaszanego dochodu. Listę wliczanych dochodów znajdziesz tutaj – to art. 3 ust. 1 odnośnej ustawy: https://lexlege.pl/ustawa-o-swiadczeniach-rodzinnych/art-3/

Niewliczanie zasiłku pielęgnacyjnego jest cokolwiek zaskakujące, bo w innej ustawie – o świadczeniach społecznych – jest dochodem. Dlatego na wszelki wypadek doradzałabym upewnienie się co do tego u urzędnika MOPS.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jak wypełnić wniosek? (71 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill