www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / toalety i szatnie dla osób niepełnosprawnych (2124 - wyświetleń)
- Autor Lila Fi Dodany 2021-10-18 17:46
proszę o pomoc w uzasadnieniu, czy szatnia z węzłem sanitarnym na basenach/aquaparkach przeznaczona dla osób niepełnosprawnych (lub ze specjalnymi potrzebami) powinna być na wyłączność takich osób, czy mogą z nich korzystać również pozostali klienci (jeśli tego zażądają). Wg mnie taka szatnia nie powinna pełnić funkcji np. szatni rodzinnej.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-10-18 19:18 Zmieniony 2021-10-18 19:23
UWAGA: Nie jestem specjalistą w zakresie np. prawa budowlanego ani pracownikiem Centrum Integracji.

> szatnia z węzłem sanitarnym na basenach/aquaparkach przeznaczona dla osób niepełnosprawnych [...] czy mogą z nich korzystać również pozostali klienci


Przepisy ogólne podają, że pomieszczenia muszą być dostosowane do osób niepełnosprawnych poprzez zastosowanie pewnych rozwiązań (link do treści przepisu) i tyle. Co nie jest zabronione, to jest dozwolone, a przepisy nic o zabranianiu dostępu osobom sprawnym nie mówią. W niektórych miejscach de facto np. toalety dla osób na wózkach są na ich wyłączność, bo się je zamyka - tak jest personelowi wygodniej, bo rzadziej musi je sprzątać. Ale nie znam żadnej podstawy prawnej, żeby pomieszczenie dostosowane do osób niepełnosprawnych musiało być na ich wyłączność.

Zatem jeśli aquapark na taki "mieszany" użytek pozwala (nie jest on sprzeczny z ich własnym regulaminem), to można im ewentualnie zwrócić uwagę, że np. klient czuje się z tym niezręcznie. Dostęp do pomieszczenia nie jest jednak równoznaczny z wyłącznością.
Nadrzędny Autor Risto1938 Dodany 2021-11-18 20:48
No właśnie przepisy są dosyć dziwne.
Nadrzędny Autor PaulinaW08 Dodany 2023-08-08 07:41
Szatnia z węzłem sanitarnym na basenach jest zazwyczaj dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale zgodnie z zasadami równego dostępu, może być również wykorzystywana przez innych "zdrowych" klientów. Warto szanować potrzeby osób niepełnosprawnych i dążyć do zapewnienia dostępu do takich udogodnień, jednocześnie dbając o to, aby wszyscy korzystali z nich z poszanowaniem przepisów i potrzeb innych użytkowników.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / toalety i szatnie dla osób niepełnosprawnych (2124 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill