www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / wykorzystanie dodatkowego urlopu (3119 - wyświetleń)
- Autor beniaf Dodany 2007-10-11 21:09
WITAM serdecznie i proszę o informację czy przysługujący mi urlop 10 dni dodatkowo /umiarkowany st./ musi być wykorzystany na rehabilitację ,czy też mogę spożytkować go na wypoczynek i rekreację?  Czy mój zakład pracy może rządać potwierdzenia o pobycie na turnusie rehabilitacyjnym?
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2007-10-11 23:39
Ja korzystam z tego urlopui na tzw. wypoczynek i rekreacje. Nie jezdzę na turusy rehabilitacyjne.
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2007-10-12 11:39
Witam
Wspomniany urlop 10 dni jest tylko kwestią osobistą jak go spożytkujemy. Pracodawca nie ma nic do tego.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-12 14:28
Na podstawie art. 19.1. Ustawy z dnia 27.08.1997 o rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Osoba niepełnosprawna sama decyduje na co wykorzysta ten urlop i nie musi przedstawiać pracodawcy zaświadczeń z pobytu np. na turnusie rehabilitacyjnym.

Natomiast art. 20 w/w Ustawy mówi, że osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1). w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku;
2). w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w w art. 20 nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Podsumowując, z dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych nie trzeba rozliczać sie przed pracodawcą, natomiast jeśli osoba niepełnosprawna wyjeżdża na turnus rehabilitacyjny na podst. art. 20 to musi przedstawić zaświadczenie/skierowanie pracodawcy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / wykorzystanie dodatkowego urlopu (3119 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill