www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / PLACE ZABAW (8237 - wyświetleń)
- Autor marta.zet Dodany 2007-10-17 14:33
Witam, jestem atudentką architektury krajobrazu i mam do napisania prace z przed bud. Temat place zabaw. otoz interesuje mnie czy w polsce (a najlepiej w warszawie) znajdę jakis plac zabaw przystosowany do potrzeb dzieci niepelnosprawnych ruchowo i umyslowo. dziękuję za wszelką pomoc
eM
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-25 10:40
Po konsultacjach m.in. z Kuratorium Oświaty, Wydziałem Edukacji, Referatem Przedszkoli nie udało się nam znaleźć informacji dotyczących placów zabaw specjalnie dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Z rozmów z dyrektorami przedszkoli integracyjnych wynika, że place zabaw są wyposażone w sprzęt z atestem, wykorzystywane są elementy drewniane zamiast metalowych, istnieją podjazdy.

Przesyłamy strony z przykładami zabawek dla dzieci niepełnosprawnych  http://iwp.com.pl/index.php/article_big/dzialalnosc_wystawy_przyjazny_swiat

http://www.dzieci.org.pl/pap/rozmaitosci/20010916172747.html

Literatura:
Bawidła : katalog zabawek dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo / Elżbieta Maria Minczakiewicz. - Kraków : Wydaw. Naukowe WSP [Wyższej Szkoły Pedagogicznej], 1996. - 155 s.
Książka adresowana do rodziców i opiekunów dzieci specjalnej troski (dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, głębiej upośledzonych umysłowo, przewlekle chorych). Zabawki podzielono na działy: zabawki - przypadkowo napotkane przedmioty; przedmioty codziennego użytku; grające, poruszające się; miękkie, przytulanki; do dmuchania; proste składanki z papieru; zręcznościowe; mechaniczne; kukiełki, kostiumy i rekwizyty teatralne; zestawy do zabaw tematycznych; aktywizujące ruchowo; pozostałe. Podano krótki opis zabawki, rysunek, sposób zabawy i jakie funkcje dana zabawka kształci i rozwija oraz wskazówki na co należy zwrócić uwagę przygotowując daną zabawkę lub podczas zabawy.

Ploch L.: Jak organizować czas wolny dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo. Warszawa : WSiP, 1992.
Dziecko upośledzone umysłowo – zajęcia
Ośrodki opiekuńczo-wychowawcze
Młodzież upośledzona umysłowo – zajęcia
Czas wolny – organizacja – upośledzeni umysłowo

Stymulacja psychoruchowego rozwoju dzieci o obniżonej sprawności umysłowej / red. W. Pilecka, J. Pilecki. Kraków : Wydaw. Naukowe Akademii Pedagogicznej, 2000. W Pedagogika specjalne – metody Dziecko upośledzone umysłowo – rehabilitacja Autyzm – terapia

Uczymy się żyć razem. Niepełnosprawne dzieci w przedszkolu / red. G. Hundertmarck. Warszawa : WSiP, 1993.    
Kształcenie integracyjne
Przedszkola integracyjne
Dziecko niepełnosprawne – przedszkole
Dziecko niepełnosprawne – zabawy
Nadrzędny Autor meha Dodany 2009-08-24 16:39
Dzień dobry,
Zostałam poproszona o przygotowanie projektu ogrodu przy ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym "Kolorowy Dom" dla dzieci z porażeniem mózgowym, który powstaje w Rdutowie, koło Kłodawy.
Chciałabym uzupełnić moją wiedzę na temat możliwości i potrzeb korzystania przez niepełnosprawne ruchowo i umysłowo dzieci z ogrodu, placu zabaw itp. Przeszukiwałam internet... ale jeśli natrafiam na jakąś rzetelną stronę to ogólnych informacji jest tam dla mnie za dużo musiałabym sporo przestudiować aby wyłowić to co mnie interesuje, a i często niewiele rozumiem bo nawet rodzice posługują się fachowym nazewnictwem.
Ogród chyba nie jest czymś oczywistym przy takich ośrodkach a chciałabym, żeby był pod względem funkcjonalnym przygotowany dla tych dzieci.
Czego chcę się dowiedzieć? Przede wszystkim jak powinien wyglądać plac zabaw?, z jakich urządzeń zabawowych mogą korzystać dzieci z porażeniem mózgowym?, co jest bezpieczne a jakie rozwiązania stanowią zagrożenie dla dzieci w ogrodzie?, na jakie bariery mogą natrafić w ogrodzie?  jakie pomysły można by było w takim projekcie uwzględnić?
Z ośrodka będą  korzystały dzieci wraz z rodzicami. To co wiem od dyrektora fundacji: mają być ścieżki spacerowe, placyki - miejsca do wypoczynku, kolory, woda, sad, może warzywa.
Nie jest to praca badawcza tylko konkretny projekt dlatego liczę na uwagi opiekunów i rodziców dzieci, lub wskazówki gdzie szukać informacji?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / PLACE ZABAW (8237 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill