www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca - umowa zlecenie (6037 - wyświetleń)
- Autor ania6363 Dodany 2007-10-23 10:00
Mam pytanie czy osoba niepełnosprawna podejmująca pracę na umowę zlecenie musi posiadać oświadczenie od lekarza o zdolności do pracy? Czy pracodawca wybierając taką formę zatrudnienia może prosić o takie zaświadczenie pracownika? A jeśli tak to kto pokrywa koszty badania/wizyty u lekarza?
Pozdrawiam-ania :-)
Nadrzędny - Autor sylwester49 Dodany 2007-10-23 11:25
Osoba niepełnosprawna podejmująca prace musi posidać podpisaną zdolność do pracy,na danym stanowisku koszty pokrywa według mnie pracodawca,pracodawca ma prawo żądać badań wstępnych,życzę powodzenia.
Nadrzędny Autor ania6363 Dodany 2007-10-23 11:40
Dziękuję za odpowiedź :-)
Tak też myślałam, tylko nigdzie nie znalazłam podstawy prawnej. ponieważ umowę zlecenie reguluje kodeks cywilny a nie kodeks pracy. Możliwe, że nie wystarczająco dokładnie szukałam ;-) Za taką podstawę prawną byłabym wdzięczna...
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-23 15:51
W art. 5 Ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o służbie medycyny pracy czytamy:
1. Służba medycyny pracy realizuje zadania określone w ustawie w odniesieniu do:
1) pracowników;
2) osób pozostających w stosunku służbowym;
3) osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą;
3a) (uchylony);
4) kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia;
5) uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia;
6) osób świadczących pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych, przebywania w aresztach śledczych lub wykonujących pracę w ramach kary ograniczenia wolności.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-23 15:55
W art. 5 Ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o służbie medycyny pracy czytamy:
1. Służba medycyny pracy realizuje zadania określone w ustawie w odniesieniu do:
1) pracowników;
2) osób pozostających w stosunku służbowym;
3) osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą;
3a) (uchylony);
4) kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia;
5) uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia;
6) osób świadczących pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych, przebywania w aresztach śledczych lub wykonujących pracę w ramach kary ograniczenia wolności.

Na podstawie powyższego przepisu medycyna pracy (a więc badania wstępne, okresowe, kontrolne, końcowe) nie dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Nie ma tu znaczenia czy praca jest wykonywana w siedzibie zleceniodawcy czy w innym miejscu.
Nadrzędny Autor kasia71 Dodany 2007-10-26 16:33
Witam i przepraszam że podpinam się pod ten wątek ale nie chciałam zakładać nowego wątku. Proszę czy ktoś z Was może mi napisać jak to jest z pracą na umowę zlecenie? Jedni mówią że liczy sie jako staż pracy a inni że nie. Prosze o odpowiedź.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca - umowa zlecenie (6037 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill