www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna a umowa o dzieło (4803 - wyświetleń)
- Autor shatex Dodany 2007-11-08 14:03 Zmieniony 2007-11-08 14:30
Witam,
czytałem gdzieś, że dla osoby niepełnosprawnej najbardziej korzystna jest umowa o dzieło w przypadku której pracodawca nie odprowadza składek do ZUS.

1. Czy to znaczy, że podpisując taką umowę nie muszę zgłaszać do ZUS wielkości zarobków ?

2. Czy to oznacza, że na podstawie takiej umowy nie muszę się martwić o zawieszenie renty nawet gdybym otrzymywał wynagrodzenie np. 3 tys zł?

3. Czy w przypadku pozostałych umów do ZUS trzeba zgłosić wielkość miesięcznego wynagrodzenia w każdej kwocie czy tylko po przekroczeniu tej kwoty po której musi nastąpić jej zawieszenie

4. Kolejna sprawa. Czy jeśli pracodawca zatrudni mnie bo będzie liczył na korzyści wynikające z zatrudniania osoby niepełnosprawnej (ulgi itp.) ale moje zarobki spowodują ze będę musiał zawiesić rentę to czy pracodawca straci też prawo do tych ulg czy to nie ma nic wspólnego jedno z drugim ? Inaczej : czy zawieszając rentę socjalną przestaje być "na papierze" osobą niepełnosprawną w pracy ?
"
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-20 14:56
Osoba niepełnosprawna, pobierająca rentę socjalną, wykonując pracę na umowę o dzieło nie musi zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości osiąganego przychodu, ponieważ odprowadzany jest tylko podatek.
Po konsultacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie informuję, że praca na umowę o dzieło nie powoduje zawieszenia renty socjalnej, czyli osoba niepełnosprawna podejmująca pracę może zarabiać np. 3 tys. zł
W przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia osoba niepełnosprawna, aby nie stracić prawa do renty socjalnej od 1.09 do 30.11.2007. maksymalnie może zarobić 793,30 zł brutto. Jeśli nie przekroczy tej kwoty nie musi informować o tym ZUSu.
Jeśli osoba niepełnosprawna pracuje i osiąga wynagrodzenie wyższe niż 30% przeciętnego wynagrodzenia (793,30 zł) i w związku z tym zawiesi rentę socjalną pracodawca zatrudniając ją na umowę o pracę nadal może korzystać z systemu wsparcia, jakim jest dofinansowanie do wynagrodzenia, składek na ubezpieczenie społeczne.
Zawieszając rentę socjalną pracownik nie przestaje być osobą niepełnosprawną w pracy. 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna a umowa o dzieło (4803 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill