www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / czy mogę dorobić do zasiłku stałego z opieki??? (3901 - wyświetleń)
- Autor wild.flowers Dodany 2007-11-25 16:33
Witajcie kochani!
Otrzymałam właśnie powiadomienie o przyznaniu mi umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.Ponieważ od 5-ciu miesięcy nie mam żadnego dochodu i żyję tylko dzięki pomocy rodziców,chciałabym otrzymać zasiłek stały z MOPS.Z tego jednak także przecież nie da się wyżyć i chciałabym wtedy jeszcze dorobić na pół etatu w zakładzie pracy chronionej.Powiedzcie,czy mam do tego prawo?
Pozdrawiam!
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2007-11-25 23:29
Wydaje mi się, że wówczas twój dochód z ZPCH będzie wliczony do z.stałego, bo jak wiesz zasiłek wypłacany jest w wysokości różnicy między kryterium dochodowym a dochodem osoby (lub na osobę w rodzinie). Może być i tak że stracisz ten z. stały.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-26 15:29
Zgodnie z art. 37.1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej zasiłek stały przysługuje:

1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego   osoby samotnie gospodarującej tj. 477 zł
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj.351 zł.

W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.

Jeżeli spełnia Pani powyższe warunki można się ubiegać o zasiłek stały z ośrodka pomocy społecznej.

Podane powyżej wielkości kryterium dochodowego obowiązują od 1 października 2006r. Kryteria te są zmienne, dlatego też należy śledzić zmiany prawa w tym zakresie, np. uzyskując wiedzę w najbliższym ośrodku pomocy społecznej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / czy mogę dorobić do zasiłku stałego z opieki??? (3901 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill