www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Groźba zwolnienia niepełnosprawnego-PILNE !!! (5697 - wyświetleń)
- Autor rafdep Dodany 2008-01-04 17:43
Witam
Mam II grupę i pracuję ponad dwa lata jako osoba niepełnosprawna.
Ostatnio Dyrekcja zażądała od pracowników w trybie natychmiastowym  podpisania  odpowiedzialności  materialnej, brak zgody pracownika skutkuje zwolnieniem w trybie dwóch tygodni.
Czy pracodawca może zmusić do podpisania dokumentu o odpowiedzialności, i czy może zwolnić jeśli tak to na jakich zasadach?
Jeśli mam jakieś argumenty do obrony siebie i kolegów to jakie może jakieś paragrafy ?
Bardzo Proszę o Pomoc Chcę pomóc nie tylko sobie ale i załodze z która pracuję.
Jeśli to możliwe to jak najszybciej gdyż  w Poniedziałek o 7mej rano mam dać odpowiedź o decyzji w stosunku do pracy.
Ps.Stosunek pracodawcy do pracowników diametralnie się zmienił po upływie dwóch lat.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-01-04 20:03
dziwne pytania zadajesz moim zdaniem bo zawsze bierze się odpowiedzialność za to co się robi
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-01-04 21:40
Nie widzę tu żadnego dramatu. W bardzo wielu firmach zdrowi pracownicy też podpisują takie dokumenty - to standard, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Dlaczego uważasz, że to zamach na ON??? To rzeczywiście kwestia odpowiedzialności - w każdym wymiarze, więc...
Nadrzędny - Autor rafdep Dodany 2008-01-04 22:52
Chyba się nie zrozumieliśmy Ja nie boję się odpowiedzialności za siebie lecz wspólnej przy stratach za zeszły rok około 250 tyś daje około 25 tyś do zapłaty gdyby wystąpiły ponownie w bieżącym roku, więc jak dla mnie mającego mniej niż 1 tyś pensji to kosmiczna kwota :-(
Ja nie chcę podpisać odpowiedzialności wprowadzonej od tego roku i pytanie................................
Czy pracodawca może mnie zwolnić z tego tytułu ????
Jeśli Tak to OK.
Jeśli NIE to jak mam się wybronić.

Jeśli ktoś wie jak postąpić i jakie argumenty wytoczyć to czekam na podpowiedź za którą będę wdzięczny.

Proszę nie pisać że odpowiedzialność to normalka w dzisiejszych czasach, bo coś takiego przy tak niskich pensjach to Nie Normalne!!!
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2008-01-05 11:33
Nie mogliśmy się zrozumieć, ponieważ nic takiego w pierwszym poście nie napisałeś. Nie wierzę, że - nawet najgłupszy - pracodawca mógłby żądać pokrycia strat firmy przez "składki" pracowników... Nie ma takiej opcji. Podejrzewam, że Twoi szefowie nie udzielili wam szczegółowej informacji, na czym Wasza odpowiedzialność naprawdę będzie polegała - a może dotyczyć wyłącznie pracy wykonywanej przez konkretne osoby, na konkretnych stanowiskach. No i, jak wspomniał kolega poniżej, do wysokości przewidzianej ustawą (nie setki tysięcy złotych...).
Zwolnić Ciebie moze - jeśli podpisanie takiego dokumentu wynika z regulaminu pracy firmy a Ty będziesz chciał robić wyjątki.
Proponuję na piśmie poprosić pracodawcę o wyjaśnienie zakresu zmiany oraz podstawy prawnej - spokojnie, uprzejmie, lecz stanowczo. Nie możecie podpisywać w ciemno papieru, jeśli go nie rozumienie. Zadzwońcie do inspekcji pracy - przecież to nie boli.

Nie ma możliwości obciążania pracowników stratą firmy - zapamiętaj.
Nadrzędny Autor Marcel Dodany 2008-01-05 00:07
Wpisz w google termin "odpowiedzialność pracownika".
Generalnie pracownik odpowiada do wysokości 3 pensji.
Pracodawca nie ma prawa do obciążania pracowników za długi (stratę) firmy.
Takie oświadczenie jest NIELEGALNE, poza tym jest podpisywane pod wpływem
szantażu co z mocy prawa.

Za porozumieniem wszystko można

Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę. Zasada ta dotyczy więc i tych stosunków pracy, których trwałość chroniona jest w sposób szczególny przez przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy odrębne - czy to z uwagi na funkcje rodzicielskie pracowników, ich wiek przedemerytalny lub pełnione funkcje. Mowa tu np. o przedstawicielach związków zawodowych, społecznych inspektorach pracy, pracownicach w ciąży czy na urlopie macierzyńskim oraz innych grupach pracowniczych, wymienionych w przepisach prawa pracy.

UWAGA! Porozumienie stron traktowane jest jako swobodne wyrażenie woli obu stron stosunku pracy. Obejmuje więc ono również, po stronie pracownika, którego dotyczą szczególne regulacje ochronne, wolę nieskorzystania z tych regulacji, a tym samym rezygnację z ochrony, którą zapewniają.

Zanim złożysz podpis, pomyśl

Od porozumienia stron nie można się odwołać, tak jak to ma miejsce w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę czy jej rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym.

Jedyną drogą do podważenia dokonanej przez strony umowy czynności prawnej w postaci zawarcia porozumienia, jest jego zakwestionowanie z uwagi na wystąpienie wad oświadczenia woli, określonych w art. 82-88 Kodeksu cywilnego.

Często występującym zarzutem w związku z zawartym porozumieniem jest zarzut groźby czy błędu. W zdecydowanej większości przypadków zgłasza go pracownik, podnosząc, iż podpisał porozumienie jedynie pod wpływem groźby natychmiastowej utraty pracy np. w trybie dyscyplinarnym. Podnoszone są również zarzuty pozostawania pod wpływem błędu w czasie podpisywania porozumienia. Miał on przejawić się w braku zdolności do racjonalnej oceny sytuacji i zrozumienia prawnych następstw podpisania dokumentu porozumienia - z powodu stanu zdenerwowania i stresu w jakim znajdowała się osoba zawierająca porozumienie, a która następnie je zakwestionowała.
Nadrzędny Autor rafdep Dodany 2008-01-05 19:29
Dziękuję za wyjaśnienia co do powyższej sytuacji.
Chyba podzielę los kolegów którzy nie podpisali i poszli na zieloną trawkę :-)
Bo wiecie nawet gdyby podpisać odpowiedzialność a strata miała by być 5,10,15 zł  nie z mojej winy (bo przecież jest więcej osób) to dlaczego miał bym płacić skoro sam nie wiele zarabiam? :-(
Coś czuję że spotkamy się w pośredniaku :-)
No cóż Bogaci i cwani i tak wygrywają :-(
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-11 11:49
Zgodnie z art. 124 kodeksu pracy,  pracownik niezależnie od zawarcia z pracodawcą
umowy o odpowiedzialności za mienie powierzone, z mocy prawa odpowiada za
mienie które mu powierzono takie jak:  pieniądze, papiery wartościowe lub
kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki
ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze.
W takiej sytuacji, to czy Pan podpisze umowę czy nie, nie ma tu większego
znaczenia.
Sytuacja taka w której wymagana byłaby umowa w formie pisemnej w zakresie
mienia powierzonego, zachodzi tylko w sytuacji kiedy pracownicy zawierają
wspólnie umowę o współodpowiedzialności za mienie im powierzone. Jest to
zupełnie inna sytuacja od tej o której Pan pisze.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Groźba zwolnienia niepełnosprawnego-PILNE !!! (5697 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill