www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta socialna a praca (2769 - wyświetleń)
- Autor grasshopper Dodany 2008-01-10 22:59 Zmieniony 2008-01-10 23:05
Witam
Na wstępie z racji że jestem tu nowy chciałbym sie ze wszystkimi przywitać
a teraz do rzeczy. Jestem osobą chorą na nerki (3 stopien niepelnosprawności) od niedawna podjalem prace i chciałbym sie dowiedziec czy musze zawiesic rente socjalna na której do tej pory byłem.

  PS
     jak myslicie czy ZUS przyzna mi rente jesli chcialbym sie o nia starac w przyszlosci  (narazie nie potrzebuje dializ) wyksztacenie inzynier informatyk

z góry dziekuje za odp.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-11 13:35
Renta socjalna przysługuje osobie, która jest całkowicie niezdolna do pracy. Zatem powinien posiadać Pan co najmniej umiarkowany stopień niepełnosprawności aby mieć prawo do wymienionego świadczenia. Domyślam się, że w Pana wypowiedzi zaistniała pomyłka " 3 stopień niepełnosprawności", skoro pobiera Pan rentę socjalną.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Od 1 grudnia 2007 r. kwota ta wynosi 811,10 zł. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.

Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.

Więcej informacji na stronie ZUS pod adresem: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406#839
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta socialna a praca (2769 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill