www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Dostosowanie domu (5284 - wyświetleń)
- Autor rene24 Dodany 2008-03-31 10:27
Witam,
mam mały problem może ktoś zechce pomóc, otóż sytuacja wygląda tak

Mężczyzna lat 35, I grupa inwalidzka ( dystynkcja kończyn dolnych), niezdolny do samodzielnej egzystencji.
Mieszka z rodzicami,nie ma żony ani dzieci, nie ma innych źródeł utrzymania oprócz renty w wysokości ok 600, rodzice sami są na emeryturach więc ich pomoc finansowa jest znikoma, ale postanowili pozostawić mu dom ( dość duży). Dlatego chciałby przystosować dom do własnych potrzeb. Chciałby przystosować piwnice i poddasze dla siebie.
I głownie pytanie czy PFRON ma jakieś konkretne wymagania typu albo piwnica albo poddasze, czy nie robi to większej różnicy. Czy jeśli zamknie się w kwocie oferowanej przez fundusz może przystosować do siebie oba poziomy.

I 2 pytanie jeśli w mieście w którym mieszka nie ma oddziału gdzie powinien sie zgłosić ( jak wiadomo na infolinii za wiele sie nie dowie), a jak już pisałam chodzenie sprawia mu trudności tym bardziej pokonywanie schodów w miejscach publicznych. Czy jest możliwość wysłania kogoś w jego imieniu? Oczywiście z odpowiednimi dokumentami.

Jeśli ktoś ma jakieś przydatne info na ten temat będę wdzięczna.
Pozdrawiam .
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2008-03-31 18:46
Szanowna Pani
Jak najbardziej, mężczyzna, w imieniu którego pyta Pani, ma pełne prawo do refundacji w ramach programu usuwania barier architektonicznych. Jednakże, określenie "dysfunkcja kończyn dolnych", jest zbyt ogólnym określeniem. Mam na myśli poruszanie się o kulach lub na wózku. W każdym z tych przypadków, jest inny zakres refundacji.
Co do wymienionych aspektów, o które Pani pyta, to zakres refundacji, zależy od paru czynników. A mianowicie:
1.  Kwota do jakiej sięga refundacja w Pani okręgu.
2.  Czy rzeczywiście, wymienione przez Panią rzeczy, zważywszy na brak zdolności do samodzielnej egzystencji, usprawnia egzystencję w/w osoby?
3.  Czy występuje brak, tych urządzeń w domu w/w osoby, lub stan ich zagraża bezpieczeństwu w/w osoby?
4.  Czy w/w osoba niepełnosprawna, posiada środki finansowe, do pokrycia 20% kosztów całego zadania?
To tylko niektóre pytania, na które będą chcieli znać odpowiedź, przedstawiciele PCPR - u w Pani okręgu.
PCPR, czyli Państwowe Centrum Pomocy Rodzinie, jest komórką władną, w której można starać się o refundację w ramach programu usuwania barier architektonicznych w miejscu zamieszkania.
Co do kwestii, czy może ktoś inny załatwiać sprawy związane z wymagana dokumentacją, to wydaje mi się, że każdy oddział udzieli Pani informacji na ten temat. Niemniej nie ma z tym problemu, przedstawiciele PCPR - u i tak będą musieli być w miejscu zamieszkania w trakcie trwania załatwień.
Życzę powodzenia
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-01 08:38
Likwidacja barier urbanistyczno-architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej to wszelkie prace adaptacyjne, budowlano - instalacyjne zgodne z prawem budowlanym zmierzające do prawidłowego ukształtowania pomieszczeń mieszkalnych w tym pomieszczeń sanitarnych wraz z ich wyposażeniem i dogodnym dojściem do mieszkania. O środki należy ubiegać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Wysokość dofinansowania dla osoby fizycznej wynosi do 80% wartości realizowanego zadania, z tym, że nie może przekraczać kwoty 35.000,00 zł
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, w tym małoletnie, jeżeli uzyskały:
a.  orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a rodzaj niepełnosprawności wymaga likwidacji barier
b.  zgodę właściciela budynku mieszkalnego
Wnioski o udzielenie dofinansowania osobie fizycznej należy składać w PCPR do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację. / chociaż zdarza się,że   wnioski rrozpatrzywane są na bieżąco/.
Wymagana dokumentacja:
•  Wniosek
•  kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności Wnioskodawcy
•  kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osób zamieszkujących wspólnie z Wnioskodawcą, w przypadku takich osób
•  aktualne zaświadczenie lekarskie, zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności, jeżeli rodzaj niepełnosprawności nie jest określony w orzeczeniu
•  udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (własność, umowa najmu)
•  Zaświadczenie o dochodach Wnioskodawcy i osób zamieszkałych wspólnie z Wnioskodawcą
•  Zaświadczenie kierownika Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przyjmuje do realizacji przede wszystkim te wnioski, które uzyskały najwyższą ilość punktów. Zakwalifikowany do realizacji wniosek jest uzupełniany przez Wnioskodawcę o:
•  szkic mieszkania
•  projekt, kosztorys, pozwolenie na budowę (w koniecznych przypadkach)
•  zgodę właściciela budynku (w koniecznych przypadkach)
•  przyjęte pełnomocnictwo inwestora zastępczego
Po weryfikacji planów i kosztorysów, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zawiera z Wnioskodawcą umowę w sprawie likwidacji barier. Przekazanie środków Funduszu następuje po dostarczeniu przez Wnioskodawcę faktur wystawionych na Wnioskodawcę przez wykonawcę lub dostawców (z datą wystawienia faktury po dacie podpisania umowy z PCPR) oraz dowodu uiszczenia udziału własnego.
Wnioskodawcy, którym nie zostało przyznane dofinansowanie, z powodu niewystarczającej wysokości środków Funduszu przeznaczonych na likwidację barier w roku rozpatrywania wniosku, mogą wystąpić o dofinansowanie ponownie, składając nowy wniosek. Zwykle jednak środki są przeznaczone na likwidację barier w istniejących lokalach, a nie w nowobudowanych.
Nadrzędny - Autor naburmuszony Dodany 2008-05-21 15:40
Witam !
Złożyłem wniosek do PCPR-u o usunięcie barier architektonicznych w moim domu (w tym przystosowanie łazienki) i czekam na rozpatrzenie wniosku. Chciałbym sie dowiedzieć czy mógłby mi ktoś polecić solidną firmę zajmującą się tego typu pracami remontowymi ? Najlepiej żeby była jak najbliżej mojego miejsca zamieszkania czyli z małopolski, ale głównie chodzi mi o to żeby solidnie przyłożyła się w opracowaniu udogodnień w moim domu. Z góry dziekuję za udzielone mi informacje.
Nadrzędny Autor belmondo Dodany 2008-05-21 16:23
JA RÓWNIEŻ CZEKAM NA ODPOWIEDŹ Z PCPR W SPRAWIE LIKWIDACJI BARIER ARCHITEKTONICZNYCH JEŚLI MI PRZYZNAJĄ TO BĘDĘ POTRZEBOWAŁ KOGOŚ DO ZROBIENIA MI SOLIDNEGO KOSZTORYSU A JAK TO JUŻ BĘDĘ MIAŁ ZA SOBĄ I UMOWĘ Z PCPR PODPISZĘ TO TEŻ BĘDĘ SZUKAŁ TAKIEJ FIRMY MUSI TO BYĆ FIRMA KTÓRA JEST PŁATNIKIEM VATU SZKODA ŻE NIE PISZESZ POD JAKI PCPR PODLEGASZ W JAKIM MIEŚCIE ALE RADZĘ CI SIĘ DOBRZE PILNOWAĆ BO FIRMY BARDZO OSZUKUJĄ WIEM TO Z WŁASNEGO PODWÓRKA BO 5 LAT TEMU TEŻ LIKWIDOWAŁEM BARIERY ARCHTEKTONICZNE TO PŁYTKI KTÓRE W KOSZTORYSIE BYŁY WYCENIONE NA 36 ZŁ ZA METR TO PRZYWIEŻLI MI ZA NIESPEŁNA 19 ZŁ TAK SAMO ROBILI Z INNYMI ŻECZAMI JAK BATERIE ŁAZIENKOWE MIAŁY BYĆ NOWE A WCISKALI STARE RADZĘ SIĘ DOBRZE PILNOWAĆ NAJLEPIEJ BY BYŁO ABYŚ WYKONAWCĘ MIAŁ ZNAJOMEGO A JEŚLI NIE ZNASZ NIKOGO KTO BY CI TO ZROBIŁ TO POSZUKAJ FIRM BUDOWLANYCH NA INTERNECIE . BĘDZIESZ MIAŁ NAPRAWDĘ SZCZĘŚCIE JEŚLI ZNAJDZIESZ UCZCIWEGO WYKONAWCĘ ODEZWIJ SIĘ JESZCZE SKĄD JESTEŚ I POD JAKI PCPR PODLEGASZ W JAKIM MIEŚCIE .POZDRAWIAM
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Dostosowanie domu (5284 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill