www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wąpiliwość o ocene komisji (1972 - wyświetleń)
- Autor sylwester49 Dodany 2006-08-02 15:01
Mam wąśpliwośc co oceny pracy komisji,lekarskich z ZUS i PZOoN znam osobę która w odstępie jednego mięsiąca stawła na dwóch komisjach,piersza była komisja orzekająca o niepełnosprawności i tam dostała niepełnosprawność w stopniu znaczym oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji,póżniej na ZUS-owskiej gdzie zaliczoną jest do częścowej niezdolności do pracy(dokumenty miała takie same i od tych samych lekarzy) oraz lekarki na obydwu komisjach popełnili ten sam błąd przy kartach szpitalnych(pacjent powiedział że ma kartę ze szpitala na co lekarki w obydwu komisjach mówią że widzieli,chory mówi że widzieli te przed dwóch a on ma przed roku i po sprawdzeniu przyznają mu rację),pytam się która komisja potraktowała go należycie a która nie i czym jest to spowodowane.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-08-04 08:17
Wiadomości przedstawione przez Pana nie są wystarczające, aby ocenić czy komisje działały prawidłowo. Zawsze istnieje możliwość odwołania się od decyzji zawartej w orzeczeniu. Należy również pamiętać, iż w Polsce obowiązują obecnie dwa rodzaje orzecznictwa - regulowane dwoma różnymi ustawami i prowadzonymi przez dwie różne instytucje:
1. Tzw. orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą - lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny - podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny - podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA.
2. Tzw. orzecznictwo do celów pozarentowych - prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Można posiadać oba orzeczenia jednocześnie, przy czym orzeczony stopień niepełnosprawności nie musi być równoważny. Możliwa jest zatem sytuacja, aby osoba otrzymała orzeczenie z PZON o wyższym stopniu niepełnosprawności niż z ZUS.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wąpiliwość o ocene komisji (1972 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill