www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek (2279 - wyświetleń)
- Autor sylwester49 Dodany 2006-08-14 07:11
Czytałem na forum że można dostać,dodatek do renty w wysokości 150zł,mój kuzyn z powodu znacznego stopnia niepełnosprawności dostaje 143zł dodatku pielęgnacyjnego,rentę z ZUS-u otrzymuje z powodu częściowej niezdolności do pracy czy mógłby ubiegać się o ten dodatek,jeżeli tak to gdzie ma starać się o jego przyznanie i jakie ma złożyć dokumenty.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-08-16 13:52
Należy rozróżnić zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do niego ma osoba uprawniona do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.
Natomiast zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych. Zgodnie z nią prawo do zasiłku przysługuje:
-dziecku w wieku do lat 16 w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,
-osobie w wieku powyżej lat 16, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
-osobie, która ukończyła 75 lat życia.
Osoby częściowo niezdolne do pracy nie są uprawnione do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek (2279 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill