www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Dofinansowanie na zakup samochodu (3666 - wyświetleń)
- Autor mimani Dodany 2008-07-07 13:48
Witajcie, moja żonka po wypadku jakiemu uległa dostała stopień niepełnosprawności znaczny. Teraz kilka lat po wypadku udało jej się znaleźć pracę. Niestety podróże naszą komunikacją miejską do przyjemnych nie należą (żona na czole nie ma wypisanej niepełnosprawności tak wiec miejsce siedzące jest poza jej zasięgiem:( Zaczęliśmy się zastanawiać nad zakupem jakiegoś samochodu dla żony czy istnieje jakaś możliwość otrzymania dofinansowania przy jej stopniu niepełnosprawności??
Dzięki i pozdrawiam
Nadrzędny Autor wiola2 Dodany 2008-07-07 13:52
tak można się postarać o pomoc z pefronu
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-07-08 09:00
SPRAWNY DOJAZD to program realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mający na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w nabyciu samochodu osobowego oraz uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

Ze środków PFRON przeznaczonych na realizację tego programu może być udzielona pomoc w formie dofinansowania:
1. zakupu samochodu,
2. zakupu oprzyrządowanego samochodu osobowego (wyłącznie dla pełnoletnich adresatów programu),
3. kosztów uzyskania prawa jazdy.

W obszarze A programu dotyczącego ubiegania się o dofinansowanie do zakupu samochodu adresatami są:
1. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, wydane z powodu znacznej dysfunkcji narządu ruchu (obejmującej co najmniej jedną kończynę dolną).
2. dzieci niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B.
3. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B. Warunkiem uczestnictwa w programie w obszarze A osób nie mogących ze względów zdrowotnych posiadać prawa jazdy, jest złożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, stwierdzającego istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Przyjmowaniem oraz rozpatrywaniem wniosków zajmują się Oddziały PFRON. W tym roku wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu (Obszar A) były przyjmowane od 14 lutego do 31 marca oraz od 4 do 30 kwietnia. Zatem termin składania wniosków upłynął. Dlatego proponuję na początku przyszłego roku zorientować się w oddziale PFRON właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, jaki jest termin składania wniosków w ramach programu Sprawny Dojazd.

Proponuję także zapoznać się ze szczegółami programu, które podane są na stronie internetowej PFRON http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset (zakładka PROGRAMY PFRON)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Dofinansowanie na zakup samochodu (3666 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill