www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PROSZE O POMOC (7533 - wyświetleń)
- Autor kala Dodany 2006-09-08 16:38
Dzien dobry, mam pytanie czy z powodu WZW typu B mam prawo dostac grupe, czy moge liczyc na zasilek pielegnacyjny albo rente socjalna?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-09-12 12:55
W Polsce obowiązują dwa  równoległe systemy orzekania o niepełnosprawności: ZUS do celów rentowych i Powiatwy/ Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności do celów pozarentowych. W żadnym z systemów nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności.
http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/14850
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
-jest pełnoletnia,
-jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18 roku życia,
-w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia,
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Z przepisu tego wynika zatem, że renta socjalna przysługuje wyłącznie osobie, która ma ukończone 18 lat i która jest całkowicie niezdolna do pracy.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie:
-niepełnosprawnemu dziecku;
-osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
-osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/1952
Nadrzędny - Autor kala Dodany 2006-09-13 14:58
dziekuje za odpowiedz:)
niestety dostalam decyzje odmowną  z powiatowego zespolu do spraw orzekania o niepelnolnosprawnosci ,  chce sie odwolac ale niewiem jak czy jest potrzebny wzor? i czy warto. pozdrwawiam.
Nadrzędny - Autor sylwester49 Dodany 2006-09-16 07:38
Odwołać od nie słusznej naszym zdaniem zawsze należy,w odwołaniu należy podać przyczny naszego odwołania na odwołanie mamy 14 dni,jeżeli minął ten termin to można spróbować za jakiś czas złożyć ponownie wniosek o ponowne rozpatrzenie naszej sprawy i ewentualne uznanie za niepełosprawnych,życzę powodzenia w załatwieniu sprawy.
Nadrzędny - Autor Monika Lapinska Dodany 2006-09-19 15:41
Oj, chyba nie ma szans na to. Nosicielstwo wirusa WZW lub bakterii (np. boreliozy) nie daje podstaw do otrzymania renty.
Ale, gdyby wystąpiły u Ciebie jakieś komplikacje zdrowotne z tego powodu (czego Ci oczywiście nie życzę) to wtedy oczywiście masz duże szanse na rentę.
Tylko musisz pamiętać, że polski system rentowy jest tak zbudowany, że jeśli nie masz pracy, nie masz renty.
Żeby otrzymać rentę (z ZUS, bo w KRUS jest trochę inaczej, bardziej liberalnie) musisz przepracować:
1 rok - jeśli niezdolność do pracy wystapiła przed ukończeniem 20 lat (ale choroba, nie zarażenie)
2 lata - w wieku 20-22 lata;
3 lata - 22-25 lat;
4 lata - 25-30 lat;
5 lat - powyżej 30 lat (ale te 5 lat musi koniecznie przypadać w ciągu ostatniego 10-lecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub powstania niezdolności do pracy).
Co to oznacza dla Ciebie?
Musisz się starać, żeby nie pracować na czarno i nie być bezrobotną bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli praca za granicą, to legalna i w krajach Unii Europejskiej. Bo inaczej, w razie choroby, będziesz mogła raczej liczyć tylko na pomoc rodziny i pomoc społeczną. Do stażu uprawniającego do otrzymania renty wliczane są np. lata studiów i okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych. Może ubezpiecz się indywidualnie?
Serdecznie pozdrawiam -
Monika
Nadrzędny Autor kala Dodany 2006-10-05 17:52
DZIEKI WIELKIE WSZYSTKIM :-) za odpowiedzi:)
odwolalam sie sprawa zostala skierowana do oddzialu wojewodzkiego.
Mam przewlekle WZW wiec czekanie az choroba sie bardziej" rozkreci" :/. moze byc nieciekawie, a pozatym jestem studentka studiów dziennych na pomoc materialna rodziców nie mam za bardo co liczyc, stypendium socjalne tez odpada, dlatego sie staram o stopien by otrzymywac stypendium chodzi tu o zycie bez stresu i zdrowa diete na ktora mnie nie stac:/ pozdrawiam wszystkich
Nadrzędny Autor Monika Lapinska Dodany 2006-09-19 15:43
Oczywiście to dotyczy renty inwalidzkiej bo socjalna to całkiem inna historia...
Monika
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PROSZE O POMOC (7533 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill