www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / czy dostane adwokata z urzedu (2154 - wyświetleń)
- Autor merkury-76 Dodany 2006-09-14 15:14
moj byly pracodawca okazał sie bardzo nieuczciwym czlowiekiem.zalega mi z wyplata wynagrodzenia nie wyslal mi swiadectwa pracy a na dodatek zaczyna mnie nekac i nachodzic.sprawe bede kierowała do sadu pracy ale boje sie poniwaz on ma pieniadze i stac go na prawników przez co moje slowo przeciw jemu bedzie malo znaczyc.chce dostac pomoc prawna w postaci adwokata z urzedu. mam pytanie czy istnieje taka mozliwosc . merkury-76@o2.pl
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-09-18 10:43
Zgodnie z Art. 117 Kodeksu Postępowania Cywilnego strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego. Wniosek,  strona zgłasza w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Strona, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może zgłosić wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który niezwłocznie przesyła ten wniosek sądowi właściwemu. Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, zgłoszony po raz pierwszy w postępowaniu apelacyjnym lub kasacyjnym, sąd może przekazać do rozpoznania sądowi pierwszej instancji.Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny. O wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. Jeżeli adwokat lub radca prawny ustanowiony w ten sposób ma podjąć czynności poza siedzibą sądu orzekającego, właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, na wniosek ustanowionego adwokata lub radcy prawnego, wyznaczy w razie potrzeby adwokata lub radcę prawnego z innej miejscowości. Strona korzystająca z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych może zgłosić  wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego, jeżeli na podstawie oświadczenia, zawartego we wniosku, obejmującego szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, wykaże, że nie może, bez uszczerbku utrzymania swojego i rodziny, ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.
Od sądu zależy uznanie oświadczenia, o którym mowa w § 6, za dostateczne do ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / czy dostane adwokata z urzedu (2154 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill