www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / skarpeta silikonowa (10276 - wyświetleń)
- Autor krzysztof Dodany 2008-11-26 13:01
Jestem na etapie zakupu protez podudzi, interesuje mnie sprawa zastosowania skarpet  silikonowych (obecnie mam bawełniane) proszę o opinie na ten temat jak się sprawują, ile wytrzymują jakie odczucie (plusy i minusy) jeśli ktoś stosował bawełniane a przeszedł na silikony.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-11-26 19:36
Zależy, co masz na myśli - czy rzeczywiście skarpety silikonowe czy całe leje silikonowe (i wtedy już bez skarpet).

Te pierwsze - np. OttoBocka lub Ossura generalnie polecam. Przeszłam na nie ponad 2 lata temu i przeżyłam szok, że można chodzić prawie bez problemów, bez przerwy itd. Komfort nieporównywalny. Natomiast po ok. 1,5 ciągłego stosowania moje kikuty się zbuntowały - pewnego dnia, nagle dopadło mnie coś w rodzaju uczulenia/egzemy skóry i obawiam się, ze miało to ścisły związek z silikonem: jednak zero oddychania skóry. O higienę dbałam zdecydowanie - jak zresztą całe życie, a jednak problem wystąpił. Aczkolwiek - próbując juz rok walczyć z tym paskudztwem dowiedziałam się, że jestem jakimś fatalnym wyjątkiem, bo nie znalazłam nikogo w całej Polsce, kto miał podobną reakcję.
Więc może tylko mnie się tak trafiło:) Podejrzewam, że dla osób, które w protezach spędzają nie więcej niż 2-4 godziny dziennie będzie ok. Ja, niestety, łażę do 16 godzin na dobę:)
Pończochy silikonowe wystarczały mi na góra 2-3 miesiące (w porywach, czasami na krócej). Przy intensywnym chodzeniu po prostu się przecierały i pękały. A kosztują w Polsce ok. 350 zeta... sztuka.

Natomiast co do lejów silikonowych - bardzo indywidualna sprawa. Ja też sobie zrobiłam, natomiast podziękowałam po 2 miesiącach - przy mojej aktywności i rodzaju amputacji (poniżej kolan) kompletnie to nie zdało egzaminu. Ale uważam, że przy udowych to genialne i warto się pokusić. Leje wymienia się raz na 6-8 miesięcy, zależy od zużywania - a ich koszt jest znaczny...

Pozdrawiam,
Nadrzędny - Autor Bogusia853 Dodany 2008-11-26 19:43
mam lej-proteza udowa-i juz nie wyobrażam sobie czegos innego.pozdrawiam
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2008-11-27 12:30
Bogusiu mówisz, że masz sam lej bez skarpety bawełnianej czy silikonowej?  Ja również mam protezę udową i nie wkładam skarpety. Super wygodne. Powietrze wychodzi przez wentyl. Kikut zassany, proteza nie zsuwa się.
Nadrzędny Autor Bogusia853 Dodany 2008-11-27 14:04
ja mam identyczna,nic nie ubieram,pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor krzysztof Dodany 2008-11-27 07:43
Dzięki, fajnie mi to opisałaś i co teraz wybrać czy zostać na tych bawełnianych, zaznaczam że bardzo dużo chodzę od świtu do nocy pracuje zawodowo. Silikonowe miałem na kikucie ok pół godzony i właśnie martwi mnie ta sprawa oddychania nie chodząc kikut był mocno spocony. Więc zastanawiam się czy zostać na tych bawełnianych? bo i te sprawy skórne  to też problem. Jeśli można zapytać to obecnie nadal stosujesz skarpety silikonowe i gdzie je kupujesz. Pozdrawiam  
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-11-27 11:51
Ja bym na Twoim miejscu zdecydowanie spróbowała silikonowych - przecież zawsze możesz wrócić do bawełnianych, ślubu z nikim nie bierzesz:)
Ale w dawkach ograniczonych, jak wspominałam - na dłuższe wyprawy i dystanse silikon, w domu lub na miejscu, na basenie bawełniane.

Po paru tygodniach chodzenia silikonów kikut powinien pocić się coraz mniej - to faktycznie zwykle tak działa. Co 2-3 godziny dobrze jest przemyć nogi, nawet w biurowej umywalce, chłodną wodą.

Ja obecnie, niestety, musiałam zrezygnować z silikonów - ciągle niezupełnie skóra doszła do formy po tamtych historiach. Na jednej noszę wyłącznie bawełnę Otto Bocka, na drugiej (bo jest kościsty kikut) taką żelową amerykańską (gruba, z bawełnią po obydwóch stronach).

Ale nie wykluczam powrotu do silikonu, kiedy się całkowicie wyleczę, bo jednak komfort chodzenia był nieporównywalny. Teraz jestem dosyć mocno ograniczona, niestety.

Pończochy kupuję generalnie w Mark Protetik w Konstancinie - aczkolwiek drogo jak piorun. Możesz zamawiać bezpośrednio z Poznania. Ja czasami zamawiam też przez internet lub proszę znajomych o kupienia w USA lub Niemczech.

Pozdrawiam,
Nadrzędny Autor Aga01 Dodany 2009-02-21 11:24
mozna tez kupic w Szczecinie w "ORTOFACH",wysylaja przesylka,wszystko zalatwic mozna przez telefon,maja swoja pracownie i specjalistow,ktorzy fachowa doradza.Wejdz na strone www.siegnijpopomoc.pl,tam sa podane telefony kontaktowe
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / skarpeta silikonowa (10276 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill