www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (1563 - wyświetleń)
- Autor ayah Dodany 2006-10-03 15:55
Witam,
Otrzymalam ciekawa propozycje pracy ktorej dluuugo szukalam.Pojawil sie jednak powazny problem,poniewaz jestem osoba ze znacznym stopniem niepelnosprawnosci( dawna I grupa- pelna niezdolnosc do pracy i samodzielnej egzystencji), z tego tez tytolu pobieram rente socjalna.Obawiam sie, ze podejmujac prace na pelen etat z umowa o prace, uzyskawszy dochod wyzszy niz moja renta, bede musiala  zawiesic rete, a w najgorszym wypadku nie bede mogla oddzyskac swiadczenia w razie utraty pracy.Moje pytanie brzmi:
-Czy jest mozliwosc podiecia pracy przes osobe niepelnosprawna z I grupa nie tracac swiadczenia?
-Jakiego rodzaju musiala by to byc umowa ( "O prace", "o dzielo", "umowa zlecenie")?
-Jakiej kwoty wynagrodzenia nie mozna prekroczyc by nie utracic swiadczenia?
-Czy podejmujac prace ze znacznym stopniem niepelnosprawnosci bedac na rencie socjalnej, przyznanej na czas okerslony, moge utracic rowniez rowniez grupe, lub jej rodzaj?

Pozdrawiam ayah:)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-10-04 14:00
Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.).Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, w przypadku gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód,  w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Od 1 września 2006 r. kwota ta wynosi 728,20 zł. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm#_odn3
Zgodnie z przepisami osoby niepełnosprawne mogą podejmować zatrudnienie, o ile, uzyskają pozytywną opinię lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na konkretnym stanowisku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (1563 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill