www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Ulgi dla niepełnosprawnych przy przejazdach PKP i PKS (13632 - wyświetleń)
- Autor Lolek Dodany 2009-06-08 15:34
Wie ktoś może czy dla osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności posiadającej legitymacje osoby niepełnosprawnej, lecz nieposiadającej legitymacji studenckiej są jakieś zniżki przy przejazdach PKP i PKS? Bo jadę ze znajomymi do Żywca a z niego do Koszarawej Żywiec na taki sobie 2 dniowy wyjazd. Czy mogę liczyć na jakieś ulgi?
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-06-08 20:32
Jeśli taką legitymację przyznał ZUS lub PFRON to ma zniżkę. Legitymacja ta posiada zdjęcie i wpis o ulgach prezysługujących. Jest jedno małe ale; nie wszystkie PKS -  ekspress nie przysługuje - tu płacą wszyscy jednakowo, są też pośpieszne dalekobieżne np. Białystok przez Wawę do Krakowa też nie przysługuje.... MPK tu trzeba pytać jakie linie mają zniżkę jakie darmowe przejazdy. Co do pociągów nbie wiem nie jeżdżę nimi.

Warto dwa razy spytać w samym ZUS lub nawet PCPR  jak nie ma się w pobliżu PFRON niż zapłacić mandat .....
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-10 15:28
Osoby legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie mają ulgi w komunikacji PKP i PKS.
Wyjątek stanowią :
1/Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:
37% ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych oraz w autobusach PKS (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających inwalidztwo),
do 95% ulgi na przejazdy w pociągach PKP i autobusach PKS dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.
2/Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:
78% ulgi na przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych, ekspresowych EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) i we wszystkich rodzajach autobusów PKS na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej,poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej.
Renciści i emeryci (a także małżonek, na którego pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do:
dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37% w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych na podstawie zaświadczenia Polskiego Związku Emerytów i Rencistów.
Nadrzędny - Autor kasiarom Dodany 2013-02-18 13:42
Czy ulga 78% dla młodzieży niepełnosprawnej zależy od stopnia niepełnosprawności? Przeczytałam milion wypowiedzi na ten temat i nigdzie nie doczytałam się żeby było to wprost powiedziane. Czy to oznacza,że osoba 20 letnia, ucząca się i posiadająca lekki stopień ma prawo do takiej ulgi, oczywiście na trasie szkoła - dom itp.? Bardzo proszę o informację.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2013-02-18 14:49
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2013-02-18 15:06
UPRAWNIENIA DO ULGOWYCH PRZEJAZDÓW KOLEJĄ W KOMUNIKACJI KRAJOWEJ: http://www.pkp.pl/files/wykaz_ulg_ustawowych_2012.pdf --> patrz strona 3 z 9.

Wszystko jest dokładnie napisane - komu, kiedy, ile i na jakiej podstawie.
.
Nadrzędny - Autor kasiarom Dodany 2013-02-18 16:57
Dzięki, poczytałam, ale to już wiem. A chodzi mi konkretnie o to żeby móc wydrukować czarno na białym napisane, że z lekkim stopniem należy się ta ulga 20 letniemu uczniowi. Miałabym dokument który mogę pokazywać kierowcom, którzy mają z tym problem.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-02-18 19:09
Tu masz całą stronę, podstawę prawną, wydrukuj sobie:

http://fundacja.blogspot.com/2011/01/ulgi-pkp-i-pks-po-zmianach.html

Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne są uprawnione do ulgi w wysokości 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.
Nadrzędny Autor orszulka Dodany 2013-03-22 20:53
No właśnie tak jest jak mówisz, tylko czy na to trzeba mieć jakiś papier? Czy wystarczy sama karta z ZUSu?

_____________________________
http://colonpack.vitamarket.pl - Colon Pack
Nadrzędny Autor mkwitowski Dodany 2015-11-01 21:24
czy żniżka 78% działa w wakacje na przejazdy z domu do szkoły i w drugą stronę ?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Ulgi dla niepełnosprawnych przy przejazdach PKP i PKS (13632 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill