www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Jak założyć fundacje? (20642 - wyświetleń)
- Autor mar Dodany 2009-06-27 20:16
Witam

Czy ktoś zakładał fundacje? NIe chodzi mi o subkonto tylko o założenie fundacji. Podobno jest to możliwe i bardziej "opłacalne" niż subkonto. Znajomi mogą 1 % podatku oddac bezpośrednio na taką fundację bez pośredników. Po rozmowie z osobą korzystającą z subkonta wiem że mimo iż pieniądze wpłacane są na korzyść konkretnej osoby np. przez znajomych lub z tego 1% ale mimo to niue wszystkie są do niej kierowane. NIe wiem na ile to prawda. Proszę o jakieś informacje. Pozdrawiam
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2009-06-28 18:59
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-06-28 21:48
Ktoś na pewno zakładał, ponieważ fundacji w tym kraju raczej sporo jest...:-)
Co masz na myśli pisząc, że ma być "opłacalne"...? Czy ta fundacja ma prowadzić działalność np. gospodarczą czy inną dla osiągnięcia zysku czy pomagać jakiejś określonej sprawie czy osobie czy grupie ludzi? Jak ma wspierać te działania?

Ale proszę się nie dziwić (co nie znaczy, że trzeba być ostrożnym i uważnym, bo różnie to bywa, niestety, i z fundacjami), że ktoś pracuje w fundacji, prowadzi ją, ma koszty (nieuniknione raczej) stałe, chociażby administracyjne - udostępnia komuś konto do zbiórki. Po zebraniu pieniędzy trzeba je wydać zgodnie z prawem i procedurami - rzadko po prostu daje się gotówkę beneficjentowi. To prawie niemożliwe. Raczej finansuje się usługi, zakupy itd. . A pewne kwoty być może muszą pozostać z całej zbiórki po stronie fundacji właśnie na pokrycie tych kosztów bieżących (obsługa księgowa, administracja itd.).

Ja znam fundacje robiące świetną uczciwą robotę, jak i takie, za które 5 groszy bym nie dała, ale one się dławią ostatecznie własną pazernością. Warto zebrać opinie wcześniej w necie, w KRS (dostępne są sprawozdania w sieci).

A prowadzenie własnej fundacji wiąże się z określoną pracą i obsługiwaniem tego - proszę zajrzeć na ngo.pl, poczytać ustawę o stowarzyszeniach i fundacjach. To trochę zawiłe początkowo, ale da się zrobić:) No i jest to jednak pewna odpowiedzialność - i za pieniądze, i za podejmowane działania. Pomoc bezpośrednią znajdziesz także w www.boris.pl - z czystym sumieniem polecam (jak zacząć, co potrzebne, księgowe, prawne podpowiedzi nawet na telefon).
Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor mar Dodany 2009-06-29 16:25
Chodziło mi raczej o fundacje dla jednej osoby, na rzecz jednej osoby i z jedną osobą w "kierownictwie". Coś w rodzaju osobistego konta na ten 1% itp. Pewnie źle się zrozumieliśmy z osobą która mi o tym mówiła, bo wtedy brzmiało to dosyć prosto. Najpierw założe jednak subkonto w jakiejś fundacji i zobacze jak to będzie funkcjonować.

Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-06-29 16:33
mar zadzwoń do Urzędu Skarbowego. Coś o tym gdzieś czytałam że masz takie prawo. Ale jak i co nie pamiętam.
Powodzenia.
Nadrzędny - Autor nova Dodany 2009-06-30 11:30
Fundacji dla 1 osoby nie założysz. Poczytaj sobie przepisy w linku który był w poście wyżej. Może chodzi bardziej o to aby zebrać ''swoją'' grupę członków i założyć fundację gdzie będą jasne przepisy i np.każdy będzie miał wgląd do konta ogólnego ale sam zbierał 1% . Wiem z autopsji że pieniądze przekazywane na konto dla mojego dziecka potrafią wyparować, Rzekomo nigdy nie było takiej wpłaty chociaż ja mam zapewnienie od podatnika że przekazał. Jasne zasady że np. żądasz bilingu abyś mógł sprawdzić czy cię ktoś nie oszukuje to jest podstawa. Bo jeśli nie chcą udostępnić bilingu to znaczy że maja coś do ukrycia. Ja wiele razy byłam załamana i myślałam o skrzyknięciu mam i założeniu stowarzyszenia ( bo jest łatwiej) ale jakoś mi przechodziło. Teraz czekam na kolejną '' zagrywkę'' mojej fundacji  - tzn. ja mam xero pitów podatników i jeśli znów mi powiedzą że na moje dziecko nic nie spłynęło to na poważnie zastanowię się nad własnym stowarzyszeniem. Wiem że duże fundacje mają subkonta i możesz sprawdzić przez internet czy masz jakąś  kasę na koncie , bilingów nie udostępnija i nie wiem czy jakakolwiek fundacja to robi. A ja uważam że tylko tak mogę sprawdzić rzetelność fundacji ale to tylko marzenia.
''Chodziło mi raczej o fundacje dla jednej osoby, na rzecz jednej osoby i z jedną osobą w "kierownictwie". -Mar ale jesli to Ty masz rację i czegoś się dowiesz to daj znać bo ja szczerze mówiąc pierwszy raz o tym słyszę a nie ukrywam że to byłaby super sprawa.
Nadrzędny Autor maka Dodany 2009-07-13 07:20
aby przekazywać 1% na rzecz fundacji, musi miec ona statys OPP - organizacji pozytku publicznego, a taki można osiągnąc tylko wykazując się działaniem na rzezc "pozytku publicznego", a więc założenie jakiejś organizacji dla swojego dziecka, lub nawet grupy dieci jeszcze nie umożliwia przekazywania 1%.

myslę, że jednak lepiej poszukąc uczciwej, juz istniejącej fundacji i jej zaufać.

pozdrawiam, marta
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-07-13 12:41
Informacje na temat zakładania fundacji można znaleźć na stronach:
http://www.prawo.ngo.pl/x/1158;jsessionid=4D09C01A71E95CE88B9643087147ABE9
1% można przekazywać wyłącznie Organizacji Pożytku Publicznego. Zatem organizacja musi uzyskać w/w status:
http://www.prawo.ngo.pl/x/1161;jsessionid=4D09C01A71E95CE88B9643087147ABE9
W ubiegłym roku były  pewne problemy z przekazywaniem  przez organizacje pozarządowe wpływu z 1% określonym beneficjentom , wynikało to z nieprecyzynych przepisów, które nie nakładaly na urzędy skarbowe obowiązku przekazywania tego typu danych. W tegorocznych formularzach były juz odpowiednie rubryki, zatem nie powinno byc już tego rodzaju problemów.
Nadrzędny Autor Łukasz i Marcin Dodany 2011-01-21 08:06
Uprzejmie prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która pomoże nam zrozumieć Twoje potrzeby i być może  w przyszłości pomóc odpowiedzieć na nie w konkretny sposób. Ankieta dotyczy potrzeb mieszkaniowych osób niepełnosprawnych i jest adresowana również do rodziców.

Dziękujemy z góry.

http://www.ankietka.pl/ankieta/52874/dostosowanie-przestrzeni-mieszkalnej-w-kontekscie-osob-niepelnosprawnych.html

Łukasz i Marcin
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Jak założyć fundacje? (20642 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill