www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Aktualności (Strona 222) (3698622 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 330 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-01-25 17:58
A kiedy odpowiesz na moje dotyczące tego jakie to wolności masz ograniczone?
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 17:31
Anie mówiłam? Pisałam, że zostaniemy z palcem w..., ręką w nocniku :-(
Ten minister do kabaretu- oglądalność będzie wysoka :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-01-25 16:36
WzK napisał:

>Niedługo minie 5 godzin od mojego wpisu/pytania:


Słuchajcie!
Odpiszmy WzK bo to nasz obywatelski obowiązek :-)
Jeśli tego nie zrobimy to doniesie na nas do wszelakich instytucji europejskich :-)
I piszmy poważnie, bez szyderstw, ironii, obelg, inwektyw, chamstwa - bo na takie teksty tylko on ma przyzwolenie :-)
...... a właściwie to może nie warto odpowiadać? On jak dobry "reżimowy funkcjonariusz wolnych mediów" już w pytaniu zawarł "właściwe" odpowiedzi.
Więc ja nie zniżę się do jego poziomu "dyskusji"
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-25 16:44

>Prokuratorzy boją się, że jest to furtka do przeprowadzenia czystek. O co poszło? Radio ZET ustaliło, że ministerstwo sprawiedliwości poprosiło Prokuraturę Generalną o informację dotyczącą nazwisk oraz adresów zamieszkania prokuratorów Prokuratury Generalnej i Prokuratur <


Wszechobecna inwigilacja na wzór państwa policyjnego rozprzestrzenia się na wszystkie grupy społeczne.

>http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/511448,zbigniew-ziobro-prokuratura-minuisterstwo-nazwiska-adresy-pis-czystki.html<

Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-01-25 16:49

>Wszechobecna inwigilacja na wzór państwa policyjnego rozprzestrzenia się na wszystkie grupy społeczne<


Gdyby tak było już byś się tłumaczył w odpowiednim miejscu.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-25 17:29 Zmieniony 2016-01-25 17:33

>Gdyby tak było już byś się tłumaczył w odpowiednim miejscu. <


To co !? Żartownisiów, kpiarzy i niepoprawnie rymujących też będziecie "puszkować"?? No to się Polacy doczekali. :-(

Ułatwię Ci zadanie: Już możesz z donosem do swoich lecieć bo publikuję kolejną niepoprawną zwrotkę pioseneczki.

Siekiera motyka, cztery parówki
i już nie kupisz zwykłej żarówki.
Nowi rządzący teraz tak mają
że oświecenia się obawiają.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-01-25 17:37
Chłopie tak się zaplułeś tym hejtem, że piana Ci przesłoniła monitor i nie widzisz co napisałam? Na dodatek piszesz "będziecie". Czyli kogo w coś wkręcasz?

Żarówki (niektóre)  zostały zlikwidowane na polecenie Unii Europejskiej jeszcze za rządów partii, której tak bronisz. Już Ci się wszystko pomieszało.
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-01-25 17:45
Byłem na Pitbull: Nowe Porządki. Film dekady.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-25 17:59

> piszesz "będziecie"<


Będziecie odnosi się do PiS-o uzależnionych.

>Żarówki (niektóre)  zostały zlikwidowane na polecenie Unii Europejskiej<


Wiem,- ale widać udziela mi się sposób krytykowania zapożyczony od Twoich idoli. :-) :-(

>za rządów partii, której tak bronisz<


Nieprawda! - Uważam, że po tym jak się dali ograć powinni "zwinąć sztandar" i pod ziemię się zapaść ( ze wstydu).
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-01-25 18:03
Na pierwsze dwie odpowiedzi nawet nic nie powiem. Nie są tego warte. :-(
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 17:49
Oj Lidka nawet nie patrzyłam w link WzK, ale z życia widzę Ty, On, Tadeuszek i wielu innych jesteście nikim - bez obrazy, ale ja miałam "interes" do... i niestety... JEST ŹLE LIDZIA, WSZYSTKICH LUDZI NIE ZMIENISZ, A ONI POTRAFIĄ KOMBINOWAĆ, BOŻE TO CO SIĘ DZIEJE NA NIŻSZYCH SZCZEBLACH TO MASAKRA. Zapewne jest to podyktowane też tym, że do tej pory olewali robotę i była spora SAMOWOLKA w Sądach, urzędach i innych jednostkach sp. państwowych...

Tak myślę, że może taki PIS gdyby wziął na wstrzymanie, odstawił Rydzyków, Kępy i innych pedofilii to może, może... Gdyby kaczki poszły na emeryturę... Gdyby Słowianie byli nordykami... no i mamy surrealizm :-(
Historia zatacza koło niestety :-(
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-01-25 17:57
Jola, a nie widziałaś , że za czasów PO było źle? Nie mogę pojąć, jak taka osoba jak Ty nie widzi tego bałaganu jaki pozostał po poprzednikach.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 18:18
No to Lidzia uporządkujmy :-) napisz w punktach jaki bałagan pozostał i napisz w punktach co poprawiono, pozamiatał obecny rząd, Ok? Na dzień dzisiejszy nie zrobili nic - mają wszystkie karty w rękach! Niech ja zobaczę poprawę! Nie ma i nie będzie, bo Polak zawsze będzie Polakiem, a Słowianin Słowianinem, człowiek sprytny ,zachłanny i mściwy  jest :-(

Poza tym na posłów jakimś cudem wybierają debili, karki, karierowiczów, dorabiających do emerytury i niedouki :-(
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-01-25 18:20
No nie. Zlituj się , chcesz żebym do rana pisała? :-)))))))))))))
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 18:25
Możesz po kawałku i np. za 2 dni? Ja akurat piszę poważnie, nie złośliwe byle pogadać - dogadać :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-01-25 18:30
Po co Ci to? Przecież prasówkę możesz sama zrobić. Jesteś inteligentna, to zrozumiesz. :-)
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 18:36
Zwykła tyle, że marna demagogia Lidziu :-( W Twoim wykonaniu? Żal ściska d.. Nie pytałam o "prasówkę", a o fakty kobieto!
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-25 18:30

>do rana pisała<


Donosy ? :-)))))))))))))
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-01-25 18:32
Takich od donosów, to już jest w kraju wystarczająco dużo.
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2016-01-25 18:33

>Może ktoś napisze jakiś konkretny przykład w czym mu się poprawiło ? Tylu tu zwolenników PiS-u to zapewne całą listę napiszą. Czekam.......


Nie jestem zwolennikiem PiS-u, ale stwierdzam, że poprawiło mi się samopoczucie, odkąd oglądam ten teatr marionetek. Przypomina mi się dzieciństwo i tylko dziwię się, że w XXI wieku znalazł się ktoś, kto potrafi poruszać marionetkami.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 18:39
Zgadzam się z Nachbarem jest weselej :-) ale perspektywa tragiczna, dobrze, że niektórzy nie dożyją...
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-25 18:44

>niektórzy nie dożyją... <


Warto żyć ! Z  48-miu miesięcy władzy PiS-owskiej już 3 minęły. Pozostałe niedobre miesiące  trzeba z humorem i uśmiechem przeżyć.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-01-25 18:47
Jola, a imigrantów jeszcze masz ochotę do domu zaprosić?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 18:55

>Jola, a imigrantów jeszcze masz ochotę do domu zaprosić?<


Zawsze :-) Ruskich nie lubię i to są emigranci ekonomiczni, ale ich też :-) Są o.k. dla mnie.

Czy zrozumiałaś, przypomniałaś sobie o jakim księdzu pisałam i o jakich dzieciach, których ci o Twoich poglądach "zabili"? To byli Polacy!
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-01-25 19:04

>Czy zrozumiałaś, przypomniałaś sobie o jakim księdzu pisałam i o jakich dzieciach, których ci o Twoich poglądach "zabili"? To byli Polacy! <


Nie wiem o czym mówisz.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-01-25 18:49
[usunięte]
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-01-25 18:56
Tadziu, też Cię kochamy, ale weź wreszcie te leki!
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2016-01-25 20:32

>Wiele osób tak czuje, tylko dlaczego WzK wpadł w amok i uległ propagandzie GW, TVN, PO, KOD, itd... i stał się ich marionetką?


W zadnym przypadku nie można WzK uznać za marionetkę, bo aby nią być, trzeba brać czynny udział na scenie tego teatrzyku, a WzK nie zalicza się do obsady. Co najwyżej ogląda występy i czyta recenzje z przedstawień, a te przeważnie nie są zbyt przychylne, gdyż nie wszystkim odpowiadają zarówno marionetki, repertuar i sam marionetkarz.
I tu zgadzam się z WzK, gdyż przedstawiana sztuka jest remake tego, co już było, tylko w mocno przesadzonej formie, co większości się nie podoba, pomimo wystawienia nowych marionetek.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-26 09:04 Zmieniony 2016-01-26 09:06
Oto kolejny dowód na to na czym polega PiS-owska "dobra zmiana"
Najpierw swoimi aparatczykami poobsadzali wszystko co się da a teraz ciągną kasę na potęgę. Proszę poczytajcie jak PiS państwo doi.

>http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/511512,dyrektor-pensja-wynagrodzenie-rzad-pis-podwyzka-kierownik-dodatek-funkcyjny-stanowisko.html<


Czy ten facet kpi czy "zabrakło mu hamulców" ??

>– Władza chce zadbać o swoich ludzi na stanowiskach kierowniczych. Skoro można na nich trwać maksymalnie do zmiany układu rządzącego, to trzeba docenić ryzyko osób decydujących się na bycie dyrektorem – wskazuje dr Stefan Płażek, adwokat, ekspert od administracji publicznej.<

Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-01-26 09:51
I dobrze. Wiele razy pisałem, że urzędnicy biorą grosze. Dotyczy to tych wyższego szczebla, niżej i tak siedzą gamonie i im się nie należy.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-26 10:41

>I dobrze. Wiele razy pisałem, że urzędnicy biorą grosze.<


Czyżbyś Rogal zaliczał się do "ciemnego ludu" i kupował tę PiS-owską retorykę? Miałem Cię za bystrzejszego, wybacz pomyłkę.... Zawsze PiS zarzucał poprzedniej ekipie nadmierne uposażenia a teraz co robi ??  Nie widzisz  hipokryzji ? Żal........
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-01-26 10:49
No i znowu zaczynasz od inwektywy.

Mnie nie interesuje PiS PO, bo wszystko to takie same dziadostwo. Ja po prostu wiem od środka jak to działa. Kilka przykładów. Moja koleżanka pisze rozporządzenia. W MRPiPS odpowiada za to, aby projekty aktów prawnych były poprawne pod względem legislacyjnym. Ile ma pensji? 2800 zł brutto. Mało, a robota trudna i to na dość wysokim poziomie zaszeregowania. Inny przykład. Jest taka niepotrzebna instytucja jak PARP. Pracują tam idiotki jakich mało - wiem bp co drugi dzień muszę z nimi współpracować. Koszą ciężkie pieniądze. Tymczasem, wiceminister ma obecnie jakieś 11 tys. brutto przy odpowiedzialności gigantycznej. Dyr. Departamentu kierujący ok. 40 osobami bierze teraz jakieś 8 tys. brutto. Dużo? W porównaniu do renty tak. W porównaniu do pensji w biznesie w Warszawie to śmieszne pieniądze biorąc pod uwagę ciężar pracy. Uposażenia w administracji nie są nadmierne, lecz były i są źle rozłożone akcenty. Urzędników jest za dużo. Część bierze pieniądze nieprzystające do wysiłku. Część tyrających ma za mało. Ot i tyle.

A uwagi o bystrości schowaj sobie do kieszonki przy wózeczku.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-26 11:19

>znowu zaczynasz od inwektywy.<


Przesadzasz i tak naprawdę nie widzisz istoty sprawy. Rzecz się nie rozbija o jakieś (dla wielu duże) pieniądze ale o hipokryzję PiS-u. Co innego mówią a co innego robią. Robią głownie sobie "dobrą zmianę. Tak to miało być??
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-01-26 11:22
To spójrz na to w oderwaniu od PiS a przez pryzmat funkcjonowania administracji.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-01-26 13:45

> Moja koleżanka pisze rozporządzenia. W MRPiPS odpowiada za to, aby projekty aktów prawnych były poprawne pod względem legislacyjnym. Ile ma pensji? 2800 zł brutto.


Jasny gwint... Kobieta za pracę, która ma fundamentalne znaczenie dla jakości prawa w Polsce, ma pensję, która nie pozwala na posiadanie samodzielnego kredytu za mieszkanie w Warszawie.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-01-26 14:35
Taka jest prawda o El Dorado urzędników
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2016-01-26 14:39
nie wiem co jest czego wynikiem:Czy dlatego mamy takie prawo jak mamy, czy urzędników mamy za dużo ;-) .
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-01-26 15:13
Prawo jest marne m.in przez marnych urzędników. Ale przede wszystkim przez durne przekonanie że dany problem rozwiąże się nową regulacją.
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2016-01-26 16:24
I tu się w pełni zgadzam. Marne urzędasy pracujący dla "marnej" kasy. dlatego jeszcze niektórzy wyciągają swoje brudne łapki po koperty które im wręczają tak samo nieuczciwe petenty.
I nie ma co doszukiwać się winy w nazwie klubu sprawującego władzę. To niekompetencja tych którzy mają coś do powiedzenia ,możliwość wpłyniecia na obranie dobrego kierunku. Tylko po co?Gdy na cztery lata zapewniony stołek.
A teraz aby do piętnastej aby do pierwszego.
Tylko "głupcy" wyborcy nic nie mają z tego ;-)
upsss mają,mają temat do dyskusji i okazję do rzucania inwektyw na innych przykładem te  forum i WojtekK vel TadeuszP.

Jak na pisała Iota,  podstawowa pensja(podejrzewam,że wyższa od średniej?) jest niewystarczająca do otrzymania kredytu na mieszkanie.To mają iść kraść?
Nie pójdą bo to ryzykowne, lepiej odsiedzieć swoje osiem godzin za biurkiem choćby dłubiąc w nosie.
A dobre pomysły? Nie warto, bo nikt tego nie doceni a kierowniczka może zwolnić bo posądzi o zamach na jej ciepłą posadkę.

Teraz nawet problemu zwrotu butelek po piwie nie potrafią rozwiązać. Jeśli nie zachowałeś paragonu , to musisz wyrzucić np 70gr do śmietnika (jeśli kupiłaś/eś dwa piwa) albo kupić następne i podtrzymywać na wysokości spożycie alkoholu.
Bo nikomu w tym kraju nie opłaca się skupować szkła ani makulatury.
I do czasu kiedy urzędnik nie będzie odpowiadał za swoje błędne decyzje, to nic się nie zmieni !!!
I dlatego zaniechajcie sporów,obrażania i kłamstw , bo to co tu piszecie,to dla innych-tych którzy rządzą i dzielą, nie ma żadnego znaczenia.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-01-26 21:25

> (podejrzewam,że wyższa od średniej?)


Źle zakładasz.

Statystycznie przeciętne wynagrodzenie w Polsce to 4515,28 zł brutto. Czyli ta pani, o której rozmawiamy zarabia 1700 poniżej średniej (brutto). I to jest właśnie szokujące. Że zajmuje stanowisko wysoko wykwalifikowanego specjalisty, a jeśli byłaby sama, nie byłoby jej stać na mieszkanie w mieście, w którym pracuje.
Nadrzędny Autor wielokropek Dodany 2016-01-27 00:02
Faktycznie źle zakładałem. Coś mi się plątało trzy tysiące jako średnie wynagrodzenie w kraju.
                     Kiedyś było takie powiedzenie, że facet będzie czuł się spełniony jeśli posadzi drzewo,spłodzi syna i wybuduje dom.
Biorąc to pod uwagę idzie ku lepszemu.
Młody mężczyzna drzewo może posadzić (i to nie jedno)
Dzieci może płodzić do oporu (za każde następne dostanie 500zł)
Tylko co z tym domem (skoro szans na kredyt nie ma)
Może rządzący biorą pod uwagę ocieplenie globalne na ziemi to teraz powinny młodym rodzinom wystarczyć wigwamy lub bardziej nasze szałasy ?
A może dla młodych istotniejsza jest konstytucjia i ilość sędziów w TK ?

Życie samotnej osoby z dzieckiem jest niemożliwe w naszym kraju. Może można przetrwać na granicy nędzy. Bardziej uchodzi być uchodźcą :-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-01-26 14:45 Zmieniony 2016-01-26 14:57
Osobiście, nigdy nie twierdziłam, że mają El Dorado. Podejrzewałam nawet, że ci "w środku drabiny" mają stosunkowo źle (robota robi się odpowiedzialna, zarobki nie bardzo). Ale nie, że aż tak, bo to jest śmieszne.

@ Amalian

Z nutką złośliwości - przyganiały kotły garnkom. Renty i emerytury "zjadają" 25% budżetu państwa (co roku). Z wielu rencistów i emerytów pożytku ekonomicznego już nie będzie. Sporo jest takich, co by poobcinali świadczenia, jakby mogli.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2016-01-26 10:57
"Mordo ty moja" hasło wyborcze PiS, wskazująca na bogatych platformersów ;-) ma się nijak do majątku p. Modzelewskiego- i nie tylko. Już nie pasuje do rzeczywistości, którą budowało PiS .
Rogal pracuje, więc musi uważać by się nie pomylił ...;-) .
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-01-26 11:23
Pracuje i mogę się pomylić bo pracuję u siebie. Sam siebie nie zwolnię:)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-01-26 10:21

>Oto kolejny dowód na to na czym polega PiS-owska "dobra zmiana"


Nadal strzelasz ślepakami :-)
To jest bardzo dobre i potrzebne posunięcie. Lepiej zapłacić dobrze dobremu menadżerowi niż przeciętniakowi mniej.
Za mniejsze pieniądze dobry nie przyjdzie na "kadencyjne stanowisko" a przeciętniak więcej narobi szkody niż dobrego.

>Czy ten facet kpi czy "zabrakło mu hamulców" ??


Więc kto kpi i komu zabrakło wyobraźni?
We wszystkim widzisz podstęp, zakłamanie, złodziei, kombinatorów, itd., itp..
Ale skoro tyle lat przeżyłeś patrząc na taką patologię to nie masz zaufania do nikogo.
Weź coś na uspokojenie, tylko coś mocniejszego - na 45 miesięcy :-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2016-01-26 11:18

>To jest bardzo dobre i potrzebne posunięcie. Lepiej zapłacić dobrze dobremu menadżerowi niż przeciętniakowi mniej.<


Tadziu, jestem podobnego zdania, ale są wyjątki, PiS twierdzi, że dobry menadżer to nasz i zaniżyło uposażenia całej grupie ludzi, później ich zwalniając . A co ze ze służbą cywilną ???kliknij. PiS jedzie po bandzie i upodabnia się do monstrum jakim było PZPR . Nie liczy się z tą częścią społeczeństwa, która nie głosowała na PiS i jej nie zauważa lub stara się zdyskredytować niecelnymi spostrzeżeniami . Teraz futro możesz kupić za kilka złotych . Nie dlatego, że złotówka mocna(ta leci na łeb na szyje)bo jest tak prawdziwe jak to że prawo i sprawiedliwość ki8ruje się tylko tym robiąc 'porządki' we wszystkich służbach . Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2016-01-26 12:45

>Nie liczy się z tą częścią społeczeństwa, która nie głosowała na PiS i jej nie zauważa


Adasiu, zbyt emocjonalnie oceniasz rzeczywistość. Na Twoje, wyżej cytowane stwierdzenie, mógłbym odpowiedzieć w stylu posła Niesiołowskiego, który zawsze z ironią twierdził, że ONI mają "papiery" do rządzenia bo społeczeństwo ich wybrało.
Nie martw się też o złotówkę :-) do zarobków z lat słusznie minionych, kiedy za średnią krajową mogłeś kupić 25-30 USD a dzisiaj 950-1000 nie wrócimy.
Więcej luzu - mniej emocji :-)
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2016-01-26 13:05
Tadziu - mordo ci moja ;-))) nie myl emocje z oceną :-) . To, nie moja wina ani dolara, że tak się go teraz- u nas się ceni . To 'zasługa' tego rządu i tu trzeba problem wziąć na klatę i uderzyć się w pierś. Ale swoją ;-)) . Pozdrawiam serdecznie :-).
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-26 13:08
Z człowiekiem niehonorowym już nikt poważny/zasłużony nie chce współpracować.

>http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/skladamy-dymisje-list-buzka-i-pendereckiego-do-prezydenta/0ny8rv<

Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-01-26 13:55
Minęła ponad doba od mojego wpisu :

>Autor W z K Dodany 2016-01-25 10:49<
>Dzisiaj mijają dokładnie 3 miesiące od ostatnich wyborów. Jakie są dokonania nowego rządu ?? Oprócz zamachu na prawa obywatelskie dokonuje wyłącznie "dobrej zmiany" dla swoich aparatczyków rozdając im na prawo i lewo intratne posady i urzędy. Czy coś się po za tym zmieniło? Może ktoś napisze jakiś konkretny przykład w czym mu się poprawiło ? Tylu tu zwolenników PiS-u to zapewne całą listę napiszą. Czekam....... <


Nie doczekałem się ani jednego przykładu konkretnej poprawy. Smutne ale prawdziwe.  Po prostu nawet zwolennicy PiS-u uznają, że ten rząd jest niedobry i nie  zrobił nic dobrego. A to Polska ma pecha.........
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Aktualności (Strona 222) (3698622 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 330 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill