www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Aktualności (Strona 301) (3675395 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 330 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-11-27 17:52
:-) :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-27 09:35
Wczoraj byłam w Poznaniu i niestety muszę Wam powiedzieć, że "jak na mój nos", to powietrze u Was jest dużo gorsze niż w moim mieście, choć i u nas nie jest najlepiej.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-11-27 11:23
To "normalna" nienormalność w naszym kraju, niestety. Każdy kto przyjedzie z mniejszej do większej miejscowości odczuwa pogorszenie jakości powietrza.
Tym bardziej ,że wskazania  w ostatnim czasie były i są w Poznaniu gorsze niż zwykle.  Wczoraj to nawet moje sikorki wyniosły się w teren z miasta, dzisiaj już są.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-27 11:47

>Każdy kto przyjedzie z mniejszej do większej miejscowości odczuwa pogorszenie jakości powietrza. <


Z tym się nie zgadzam, bo przez wioski jak się przejeżdża, to smród jest jeszcze gorszy. Tylko na wioskach, to chyba spalają "wszystko" w swoich piecach.

Mieszkam w miejscowości mniejszej niż Poznań i u nas też jest powietrze zanieczyszczone, ale wczoraj u Was bardzo ciężko mi się oddychało. Spaliny.Na dodatek żadnego wolnego parkingu przy szpitalu.

Podobno Kraków ma jeszcze gorzej. :-(
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-11-27 14:06
Nie masz karty do parkowania?
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-27 14:56
Mam, ale to niczego nie zmienia jak nie ma miejsca.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-11-27 16:48

>https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/waloryzacja-rent-i-emerytur-system-informatyczny-zus/wwttp63<


Zdążą ? Czy też będą mieli pretekst do wymówki aby emerytów/rencistów wykiwać ?
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-11-27 18:07
Zawsze "kiwali", ale teraz moooże... czas wyborów się zbliża ;-)
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2018-11-27 19:36
Ja za bardzo nie wierzę w to co ta gazeta wypisuje.
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-11-27 18:06
Czego Ty szukałaś u pyrów? ;-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-27 19:20
Zdrowia :-)
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-11-29 18:36
Czy nerwicy? ;-) :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-29 18:38
Jednak zdrowia. :-)
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-11-29 18:53
:-) ;-)
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-11-27 18:05
Masz rację Lidka. Niedawno byłam na pogrzebie mojej koleżanki :-( "...piniondze to nie wszystko".
Jak się mieszka cały czas to się nie czuje tego smrodu, zaduchu, oparów z aut na gaz... :-( Wystarczy trochę pomieszkać na terenach gdzie jakość powietrza jest "dobra" i "bardzo dobra" czyli pomorze. Po wyjściu na zewnątrz w centrum, na południu zaraz organizm i nos alarmuje! Z moich obserwacji wynika to z "oszczędności" Poznaniaków, Krakusów...Posiadania marnych aut i opalania byle czym :-( Brak zieleni - lasów. Pomorzan chroni zieleń - wiele miast jest otoczona pięknymi lasami no i bryza :-) Poza tym tutaj mieszkają ludzie bogaci, więc samochody i ogrzewanie mają najlepsze. Są też ludzie ubodzy ale oni nie są w stanie zanieczyszczać powietrza.
Zakopane tez jest zap... ale dalej powietrze jest o.k. czyli jednak zieleń, mało samochodów do złomowania, które jeżdżą!
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2018-11-27 19:33
To jest problem złożony. Często zależy to od tego jaką kasą się dysponuje, ale też od świadomości człowieka. Widziałam ludzi , którzy nie narzekali na brak kasy, a przy domkach letniskowych spalali plastikowe śmieci w ognisku. Nie trzeba być biednym żeby być głupim.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-11-28 23:20

> Na dodatek żadnego wolnego parkingu przy szpitalu.


Moi znajomi z Konina tez tak twierdzili, gdy starali się znaleźć miejsce przy szpitalu na Garbarach, ale po moim instruktarzu już więcej nie narzekali na brak miejsc.  Brakowało im "wielko-miejskiego zmysłu" aby je znaleźć ;-) bez kłopotu i bez karty.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-29 09:24
Już nie przesadzaj z tym "wielkomiejskim zmysłem", to tylko Poznań. :-))
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-11-29 18:34
Wielkomiejski ale wiejski ;-)
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-11-30 09:16
Jakby na to nie patrzeć to jednak wielkość bo ok. 30 km trzeba przejechać aby się przemieścić z jednego na drugi koniec miasta:) Najgorsze jest to , że ja czasami mam kłopoty z umiejscowieniem jakiejś ulicy w której części miasta ją przykleić. Jakieś szkolenie dla taxi bym musiał przejść. A może to już skleroza?;-))) A u Ciebie to trwa moment , można nawet nie zauważyć, gdyby nie dzwonki tramwaju ;-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2018-11-30 09:54
Mówiłam, że mieszkam w mniejszym mieście, ale nie w "miniaturce". :-))))
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-11-30 13:14
:-) :-) ;-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-12-05 12:31
Hmmm............... Od 8-miu lat w białym marmurowym sarkofagu w kościele.
Tu foka :

>http://www.czas1pora2.fora.pl/viewimage.php?i=2555<


A teraz wypływają takie szokujące wiadomości:

>https://wiadomosci.wp.pl/gdanska-dzialaczka-lidka-makowska-juz-w-1993-r-slyszalam-o-gwaltach-jankowskiego-6324244568012417a<


I co z tym teraz po takim czasie począć ? Udawać, że nic się nie stało, zamieść sprawę pod dywan ? Czy też gruntownie zbadać  i poddać ocenie ?
Wszak rzecz dotyczy zmarłej osoby a nasze Polskie mniemanie wobec zmarłych jest jednoznaczne. Czy tak być powinno ?
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2018-12-05 12:43
Wg mnie karze oprócz sprawcy powinni podlegać również ci, którzy zamiatali sprawę pod dywan. On nie żyje, ale pozostali przy życiu "współsprawcy" więc powinno dojść do wyjaśnienia sprawy. Może wreszcie to by zmobilizowało niektórych do myślenia.
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2018-12-05 20:43
Po pierwsze trzeba powiedzieć, że niestety pomorze nie jest wolne od układów :-( Może to ten wiatr powoduje ;-) Po drugie Lidka ma rację. Po trzecie: gdzie byli ludzie - gdańszczanie i nie tylko? Przecież prawie każdy o tym wiedział!
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-12-05 22:59
Teraz okazuje się, że może nie każdy, ale wiele osób o tym wiedziało. Także ceniony przeze mnie ówczesny arcybiskup diecezji ks. Gocłowski....
Jednakże jak mówi świadek tych zachowań:

>"Jednak przez to, że w Gdańsku prezydentem miasta jest były ministrant ks. Jankowskiego i władza świecka od dawna była związana z władzą kościelną, panowała swoista zmowa milczenia na temat skłonności prałata – mówi Makowska."<


Taka zmowa milczenia skutecznie kryła ówczesne zło...... Czy teraz sprawa zostanie "wyświetlona" i czy jest sens to podnosić ?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-12-09 12:57
Blisko 2 tygodnie temu pisałem tu o obawach czy ZUS zdąży na czas z przyszłoroczną waloryzacją ........
Teraz sama pani prezes tej instytucji ma takie wątpliwości i delikatnie ponagla rozleniwionych rządzących.....
Oby ludzie za to odpowiedzialni zabrali się za pracę..... Bo nie chciałbym aby emeryci/renciści zostali "wykiwani"

>https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzki-emerytur-zagrozone-prezes-zus,91,0,2423643.html<

Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-12-10 20:51
Niestety, pieniądze  na powielaczu czy ksero da się dodrukować, ale nie da się ich wydać ;-)
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2018-12-28 14:23
Tak się cieszę, ze Pan Prezydent miłościwie i aktualnie panujący, pod panowaniem Prezesa zresztą, tak kocha Wielkopolskę, że uznał, że powinna być suwerenna.:-))))
"... mówił Andrzej Duda i dodawał - Niech żyje suwerenna Wielkopolska, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym! "
Niech żyje, niech żyje, niech żyje! :-)))
Wprawiło mnie to w dobry humor.:-))))))
https://epoznan.pl/news-news-91377
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-12-30 13:05
Dzisiaj zajrzałam na str. niepełnosprawni.pl i z ciekawości poczytałam co pisze "radca prawny"?/Osoba odpowiadająca, radząca w kwestiach prawnych o.n. Uśmiałam się jak norka :-) Takich porad to udzieli wujek Ziutek przy wódeczce :-) :-) I to mnie ktoś tutaj zarzucał, że nie pomagam ha. ha,ha :-)
-------------------------------
Przy okazji pytam "...co tam panie w polityce", bo nie jetem od dość dawna na bieżąco.
Kończy się stary rok, a tu nic nie słychać o końcu świata czy padaniu kompów ;-) Życzę wszystkim szampańskiej zabawy, lub chociaż miłego wieczoru i wzniesienia toastu :-) Oby 2019 rok. nie był gorszy niż poprzedni, wskazane aby był lepszy! :-)
-------------------------------------
Przy okazji wspominam Nachbara - dawno się nie odzywał - Nachbar czy wszystko o.k. u ciebie? Podobnie jest z Rogalem - całkiem odszedłeś na FB? A Ty Norbi żyjesz? ;-) daj głos :-)
Szczęścia, zdrowia, kasy, pomyślności "na ten nowy rok" ;-)
https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/9c/e5/5c24c52d0c623_o,size,272x170,q,71,h,d49510.jpg
Chorym, samotnym kobietom i mężczyznom oraz wszystkim po przejściach polecam życiorys, a zwłaszcza rozmowy i wypowiedzi Uli Dudziak :-) np.
https://youtu.be/EomZuY0Ybmw
Pamiętajmy przy typowym dla nas krytykowaniu, że Urszula Dudziak jest po... siedemdziesiątce :-) a życie jej nie oszczędzało :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-01-15 20:13
Straszna tragedia w Gdańsku. :-(
Nadrzędny - Autor sylwester49 Dodany 2019-01-16 12:53
Jerzy Owsiak powinien wrócić na swoje stanowisko WOŚP.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-01-16 14:44
Też uważam, że powinien wrócić. Ale jako człowiekowi honorowemu trudno mu będzie. Bezpośredniego wpływu na tę decyzję nie mamy,- zatem pozostaje czekać......
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2019-01-16 17:41
"...Ale jako człowiekowi honorowemu trudno mu będzie. " Nie jego wina, że jakiś wariat wykorzystał sytuację :-( Zresztą czy "wariat"? Moim zdaniem to ktoś inny pociągał za sznurki, a wykonanie pozostało naćpanemu 27 latkowi :-(
Na pomorzu bardzo liberalnie podchodzi się do narkotyków i dopalaczy. Policja nie reaguje, a wręcz sama korzysta :-(
Nadrzędny - Autor buduj Dodany 2019-01-16 17:48
Lidziu tutaj ścierają się różne poglądy, wiara, pochodzenie itd. Narkotyki, dopalacze są na porządku dziennym. Nikt się z tym nie kryje, każdy może na "swój" użytek, w domu hodować co chce i palić co chce. B. łatwo znaleźć "pacana" pod wpływem - namówić, obiecać. Policja nie będzie szukać. Policja skupi się na "wykonawcy"; tak łatwiej i szybciej. :-(
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-01-16 18:05
Szkoda tylko, że to wszystko o czym piszesz doprowadziło do takiej tragedii. Życie ludzkie, to najwyższa wartość.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-01-18 10:21 Zmieniony 2019-01-18 10:25
Mowa która zabija nie toleruje inności . To nie zamachowiec z zagranicy zabił prezydenta Adamowicza, to nasz chów . I co zrobić z tym ? Tak łatwo było nam oskarżać innych, budować mury, kłaść zasieki . Miało to nam zapewnić bezpieczeństwo. Opcje polityczne, które 'zainwestowały' swój kapitał w temat imigracja straszyły nas i chciały nas odgrodzić od świata . Najlepiej zamykając granice i trzymając wszystko- nas również  pod kluczem Mówią że to dla dobra wspólnego. To jest właśnie więzienie! Pozdrawiam zmierzła bułła niesłodowy :-(.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-01-18 15:22

>To nie zamachowiec z zagranicy zabił prezydenta Adamowicza, to nasz chów .<


W rzeczy samej......nasz chów........ a dokładniej wyhodowany poprzez wiarę w to, że wywodzi się z lepszego sortu i wszystko mu wolno.
Kto nas podzielił na sorty wszyscy wiemy.....
Na marginesie : To poprawna pisownia chów i wyhodowany........
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-01-18 18:55 Zmieniony 2019-01-18 19:10

> [...] wyhodowany poprzez wiarę w to, że wywodzi się z lepszego sortu i wszystko mu wolno. Kto nas podzielił na sorty wszyscy wiemy...


Jeśli sprawca podał prawidłowe imię i nazwisko na scenie, a informacje podawane do wiadomości publicznej są prawdziwe, to wiadomo o nim m.in. że miał schizofrenię paranoidalną i że jakiś czas temu odstawił leki. Co więcej, do więzienia trafił za napady na banki (i był tam przymusowo leczony) przed 2015 rokiem, czyli dobrze zanim PiS wygrał wybory. Tego akurat nijak nie da się przypiąć Kaczyńskiemu. Niedawno właśnie wyszedł - tego też nie da się przypisać Kaczyńskiemu, bo po prostu upłynął okres kary.

Oczywiście możemy uznać, że podawane o nim informacje są nieprawdziwe, ale wtedy już kompletnie nic o człowieku nie wiadomo. Każdy sobie może taką piosenkę dośpiewać, jaką mu wygodnie.

To, o co teoretycznie można PiS obwinić, to jeśli paranoja przybrała taki charakter z powodu propagandy politycznej PiS. Ale tego też, tak naprawdę, nie wiadomo. Kto chce, ten sobie taką wersję ułoży – że się facet pewnie naoglądał TVP. A kto inny powie, że pewnie miał coś przeciw „Platformie Obywatelskiej”, skoro to za jej kadencji rządowej został wsadzony. Nikt tak naprawdę nie wie, jak był „wychowany” Wilmont – oprócz ewentualnie jego rodziny i najbliższych znajomych – ani co dokładnie miał pod czaszką.

Ogólnie: zabójstwo motywowane politycznie i z drugiej strony sceny politycznej też już było: zabójstwo Marka Rosiaka w 2010 roku, według samego sprawcy na tle politycznym (link – Wikipedia). Przykry wniosek jest taki, że „wariaci” uczepili się już obu opcji. I że – sądząc po przeszłości – wątpię, czy to spowoduje realne złagodzenie nastrojów w polityce. Vide ta dyskusja.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-01-18 20:02
Zabójstwo pana M Rosiaka prawdopodobnie wielu z nas dobrze pamięta. Lecz chyba jeszcze bardziej jak ta tragedia, utkwił w pamięci sposób w jaki politycznie tę tragedię wykorzystywał ówcześnie opozycyjny PiS.... W myśl zasady dynamiki Newtona powinniśmy mieć kalkę tamtych zachowań.......
Lecz póki co ( i bardzo mnie to cieszy) tej kalki nie widać.... Oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć dokładnie zachowań politycznych w najbliższych tygodniach, ale oby były wyważone........
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2019-01-18 21:45

>To, o co teoretycznie można PiS obwinić, to jeśli paranoja przybrała taki charakte<


Nie wiem jaki charakter przybrała paranoja mordercy i nie wiem czy oglądanie TVP może ją wywołać, bo jej nie oglądam, ale może tak jest, bo słupki oglądalności TVP pobijają rekordy nieoglądalnści . Jeżeli miałbym pretensje do PIS to o to że poświęcił wiele uwagi w tym by obsadzić wszystko co się da swoimi ludźmi a jak mają problem to paluszkiem pokazują na Tuska .
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-01-21 16:58 Zmieniony 2019-01-21 17:00

> nie wiem czy oglądanie TVP może ją wywołać,


Zakładam że żartujesz, ale dla jasności: schizofrenii paranoidalnej nie może wywołać ani oglądanie (jakiejkolwiek) telewizji, ani czytanie książek, ani podobne inne czynności. To tak nie działa.

> Jeżeli miałbym pretensje do PIS to o to że poświęcił wiele uwagi w tym by obsadzić wszystko co się da swoimi ludźmi a jak mają problem to paluszkiem pokazują na Tuska.


Nihil novi sub sole. Obie opcje tak robią i robiły. Chciałabym wierzyć, że przestaną, ale o to należałoby się modlić, bo to należy do kategorii cudów, nie zjawisk normalnych.

* * *
I tak ogólnie w temacie: matka Stefana Wilmonta dała wywiad Dużemu Formatowi, w którym m.in. deklaruje, że sama zgłosiła na policji, że jej zdaniem syn jest niebezpieczny i z więzienia wychodzić nie powinien, bo się jej chwalił, że plauje coś spektakularnego przeciw tym, co mu zniszczyli zdrowie, ale policja uznała, że nie ma podstaw (co oczywiście jest normalne – niewiele w tej sytuacji mogli).

Wygląda to tak, jakby Wilmont miał osobistą złość, a nie jakąś polityczną motywację. Co niestety oznaczałoby też, że nawet gdyby debata polityczna była łagodniejsza, to by go nie powstrzymało. Jeden wielki popaprany bajzel (gdyby Wilmont nie kradł i nie wylądował w więzieniu... gdyby był normalniejszy.... gdyby lepiej zabezpieczono imprezę... gdyby gorzej trafił nożem i rany nie były śmiertelne... i tak dalej).
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-01-21 20:03 Zmieniony 2019-01-21 20:07

>Zakładam że żartujesz,<


Hmmm....... Iota,- raczej to Ty żartujesz pisząc:

>policja uznała, że nie ma podstaw (co oczywiście jest normalne – niewiele w tej sytuacji mogli).<


Przy okazji stajesz w szeregu z osobami na gwałt starającymi się "rozwodnić" tę tragedię........
A ku przypomnieniu i poinformowaniu co może Policja proszę przeczytać.........

>https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/511740,andrzej-duda-prezydent-internauta-przeszukanie-zniewazenie-policja-prokuratura.html<


Czyli co??? Nieletniego ucznia Policja może ścigać bo się osobie wywodzącej z PiS-u naraził, a już kryminalista jest nietykalny bo:

>(co oczywiście jest normalne – niewiele w tej sytuacji mogli).<


Doprawdy proszę miarkuj sprawę............
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-01-21 20:27

> Nieletniego ucznia Policja może ścigać bo się osobie wywodzącej z PiS-u naraził, a już kryminalista jest nietykalny


Policja nie może na podstawie informacji, że ktoś „jest groźny” pozostawić go w więzieniu. Nie może także zmusić go do brania leków (na przykład), bo nie ma środków prawnych. To, co ewentualnie może, to delikwenta śledzić, jeśli wydaje jej się, że podejrzenie ma podstawy, ale z tym jest zawsze trochę „na dwoje babka wróżyła” – jak obstawią kogoś a ten nic nie zrobi, to jest bunt że niepotrzebne marnowanie środków. Jak nie obstawią, a delikwent coś zrobi, to jest zarzut, że można to było powstrzymać wcześniej. Nie da się śledzić wszystkich eks-kryminalistów, więc wybiera się jednych, a drugich nie.

Per analogiam: w Polsce sprzedaje się sporo alkoholu. Jednocześnie nie kontroluje się, czy wsiadający za kółko jest trzeźwy (bo się praktycznie nie da). Może na szczęście nie będzie wypadku. Może uda się człowieka wyłapać na kontroli i dać mu mandat. A może nie i spowoduje wypadek. W tym sensie policja i prawo są częściowo bezsilne wobec pijanych kierowców (kara zawsze jest post factum).

W przypadku znieważania osoby publicznej jest na to artykuł kodeksu, czyli policja może podjąć działania.* Nie ma natomiast artykułu kodeksu karnego, że jak ktoś (nawet najbliższy) deklaruje, że ktoś stanowi zagrożenie, to go należy pozostawić w więzieniu. Dlatego uważam, że niestety policja zachowała się w tej sprawie „normalnie” – bo nie mieli podstaw prawnych, żeby gościa nie wypuszczać. Mogli uznać ostrzeżenie za niewiarygodne: to nie jest inteligentny facet – sądząc po historii jego życia (w tym po tym jak dokonywał napadów) – i można było zakładać, że się tylko przechwala, bo nic nie da rady zrobić. Niestety była to ocena błędna.
* Zaznaczam na wszelki wypadek, że jak dla mnie artykułu kodeksu o znieważaniu osób publicznych mogłoby nie być – uważam go za zbędny. Ale nie ja uchwalam prawo karne.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-01-21 20:49 Zmieniony 2019-01-21 20:51

>Policja nie może na podstawie informacji, że ktoś „jest groźny” pozostawić go w więzieniu. Nie może także zmusić go do brania leków (na przykład), bo nie ma środków prawnych.<


Tu zgoda i nie słyszałem aby ktokolwiek to negował.
Ale Policja ( także w innych krajach) podzielona jest na pewne potrzebne sekcje. Chyba największą/pierwszoplanową z nich jest prewencja i to właśnie ten zespół powinien zajmować się tym konkretnym przestępcą. Proszę wyobraź sobie, że podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianego ucznia robią rewizję w mieszkaniu późniejszego mordercy i znajdują tam duży noż, z pewnością nie służący do obierania jabłek. Zaraz powinny być pytania/przypuszczenia. To już powinno wzbudzić podejrzenia i właśnie działania prewencyjne tym bardziej, że za moment w mieście/kraju rozpocznie się wielkie wydarzenie......
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-01-21 21:15 Zmieniony 2019-01-21 21:19

> robią rewizję w mieszkaniu późniejszego mordercy


Nie mogą. Bo – o ile dobrze rozumiem odnośne prawo - kodeks karny nie pozwala na zrobienie rewizji w mieszkaniu za nic. Musi być podstawa: podejrzenie popełnienia konkretnego czynu zabronionego.

Bycie po odsiadce też nie jest podstawą, bo po odbyciu kary jesteś „czysty” – odpokutowałeś, wychodzisz i tylko ew. gdzieniegdzie masz problem, jeśli wymagana jest niekaralność.

W przypadku nieszczęsnego nastolatka „czyn zabroniony” wstąpił (znieważenie osoby publicznej – i nie jest ważne, co ja o tym myślę, a co „myśli” Kodeks Karny). Groźby pod niespecyficznym adresem, że „coś zrobisz”, czyli takie, jakie podobno formułował Wilmont według matki (nie mówił – jak rozumiem – dokładnie kogo chce zaatakować) nie stanowią podstawy do rewizji. Takie mamy przepisy. I to niezależnie od tego, że istnieje prewencja.

Oczywiście możesz powiedzieć, że chciałbyś zmiany przepisów tak, żeby policja mogła rewidować inaczej. Ale to – w sposób oczywisty – nie dotyczy sytuacji, która już miała miejsce - nie żyjemy w świecie z Raportu Mniejszości i nie ma opcji zmienia praw oraz zasądzania wyroków uprzedzająco.

PS. To jest w ogóle stary jak świat problem np. z tak zwanymi groźbami karalnymi. Jeśli ktoś mi grozi, że mnie zabije, to mogę z tym iść na policję. Ale czy groźba zostanie uznana za wiarygodną i karalną, to wątpliwe, a nawet jeśli, to kara będzie niska (bo nic mi sprawca nie zrobił). Jak mnie już zabije, to nikt nie ma wątpliwości, że groził na poważnie... tylko mnie to już na nic.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-01-21 22:53

>Musi być podstawa: podejrzenie popełnienia konkretnego czynu zabronionego.<


I otóż to,- w tym zdarzeniu takie podejrzenie zachodziło( zeznania matki) ale zostało zignorowane. Czy z lenistwa, czy z tego powodu, że sprawca odgrażał się niewłaściwej opcji politycznej? Tego już zapewne nikt nie wyjaśni.

>Groźby pod niespecyficznym adresem, że „coś zrobisz”, czyli takie, jakie podobno formułował Wilmont według matki (nie mówił – jak rozumiem – dokładnie kogo chce zaatakować) nie stanowią podstawy do rewizji<


Proszę,- bądźmy poważni.......Z mniej błahych powodów robi się rewizje lub inwigiluje obywateli. Tu wyraźnie zachodziła obawa o życie ludzkie....
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-01-21 23:18 Zmieniony 2019-01-21 23:21

> podejrzenie zachodziło


Niestety nie. Musi być podejrzenie, że ktoś już popełnił przestępstwo, nie że popełni je w przyszłości.

Tu masz informacje o tym, w jakich warunkach w Polsce Kodeks Postępowania Karnego (nie Kodeks Karny – moje przejęzyczenie) zezwala na dokonanie rewizji: https://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/dowody/312007,Przeszukanie-w-procesie-karnym.html
Innymi słowy, żeby doszło do przeszukania mieszkania musi być już jakieś konkretne postępowanie o coś (nakaz przeszukania wydaje sędzia lub prokurator). 

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy samo przygotowywanie się do jakiegoś zabronionego czynu już jest zabronione. Ale ani posiadanie noża nie jest karalne (nie wymaga pozwolenia na broń), ani odgrażanie się, że "coś zrobisz".

Użyję tej samej analogii co wcześniej. Powiedzmy, że nadal miałabym samochód oraz prawo jazdy, opanowałaby mnie kosmicznie wielka głupota i postanowiłabym jechać „na gazie”.

1) Wychodzę z domu. Na chodniku mijam policjanta – nie może mnie zbadać na zawartość alkoholu (bo chodzenie pod wpływem jest legalne).
2) Widzi, że mam kluczyki – nadal nie może mnie zbadać, a gdybym była tak wstawiona, że to widać i bez badania, mogę np. tłumaczyć, że idę po coś z bagażnika – w tym momencie nadal nie może mi nic zarzucić (otwarcie stojącego samochodu jest legalne), jednak policjant może za mną pójść, jeśli uzna, że kłamię i istnieje ryzyko przestępstwa.
3) Działania związane z uniemożliwieniem mi jazdy może podjąć dopiero w momencie, kiedy praktycznie odpalam samochód. Fakt, że istnieje coś takiego jak prewencja przestępstw, nic tu nie zmienia. Działaniem prewencyjnym, do którego policjant ma prawo, jest próba postraszenia mnie, że jeśli wsiądę za kółko, to on wtedy zareaguje.

Podobnie u Wilmonta na podstawie obecnych przepisów nie wolno było zrobić rewizji (o ile założymy – dla uproszczenia – że policja działa zgodnie z procedurą). Bo nie zrobił jeszcze żadnej karalnej rzeczy. Możesz oczywiście powiedzieć, że chciałbyś ostrzejszych przepisów umożliwiających rewizję „za nic” (uprzedzająco). Ale takie życzenia mogą się nie spotkać z powszechną akceptacją – np. niektórzy przeciwnicy obecnego rządu mogli by być a priori przeciwni zwiększeniu praw policji (brak zaufania do państwa, a policja jest służbą państwową), nie mówiąc już o ludziach którzy coś tam nielegalnego w domu mają i cieszą się z tego, że rewizja uprzedzająca nie jest możliwa (np. pirackie programy komputerowe, narkotyki itd.)

Możemy też powiedzieć, że skoro tych procedur nie przestrzega się w innych wypadkach, to i tu mogli "nie przestrzec". W takim sensie mogli. Tylko, że to już jest o tyle problem, że prosimy o łamanie przepisów akurat w tym jednym przypadku, po fakcie, bo wiemy, że wtedy zapobiegłoby się tragedii. To tak, jakbyśmy prosili o nieformalny zakaz bycia publicznie pod wpływem alkoholu z tego powodu, że część ludzi pijanych z pewnością siądzie za kierownicą. To już łatwiej i realniej wskazać na to, że nie było dobrej ochrony imprezy (gość nigdy nie powinien dostać się na scenę), niż że powinno mu się zrobić uprzedzającą rewizję za nic.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-01-22 15:06

>Niestety nie. Musi być podejrzenie, że ktoś już popełnił przestępstwo, <


@Iota,- to Twoje rozumienie sprawy coraz bardziej skłania mnie do tego, że rzeczywiście żyjemy w państwie "teoretycznym". Bo okazuje się, że nie dość, że to państwo nie potrafi zadbać o życie obywateli to jeszcze dodatkowo nic nie może...... A miało być tak fajnie, po amerykańsku,- jakby Pawlak powiedział.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-01-22 15:44 Zmieniony 2019-01-22 15:49
Zostań posłem - najlepiej jeszcze np. w jakiejś komisji do spraw prawa karnego - i zmień prawo tak, żeby było dobrze. Piszę serio.

Bo każdy może ogólnikowo powiedzieć, że "państwo nie potrafi zadbać o życie obywateli" tak, jakby było wszechmocne... jednocześnie oczywiście wszechmocnego państwa nie chcąc. Ja na przykład byłabym za prohibicją alkoholową z powodu pijanych kierowców, gdyby to się realnie dało wprowadzić (nie da się - w naszej kulturze ludzie i tak będą pić, tylko że na nielegalu). Z pasją nie znoszę siadania za kółkiem pod wpływem, ale nie udaję, że to jest wyłącznie "wina państwa", które jakoś powinno zmusić ludzi, żeby nie pili. Wiem, z pewnością wynoszącą 100%, że w tym roku znów jacyś ludzie umrą z powodu wypadków drogowych z udziałem alkoholu... ale niestety uważam to za niezmienialne prawnie.

Podobnie w sprawie Wilmonta - ani przepisów ograniczających rewizję, ani zakresu jego wyroku, ani też jak działają groźby karalne nie ustanowił PiS po dojściu do władzy i to akurat jest fakt niezależny od sympatii politycznych. Jeśli jesteś przekonany, że istnieją lepsze możliwości (tj. jak dokładnie należy zmienić przepisy na lepsze), szczerze życzę Ci sukcesów politycznych i możliwości ich zrealizowania.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Aktualności (Strona 301) (3675395 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 330 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill