www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / sport po amputacji (3658 - wyświetleń)
- Autor simenko Dodany 2010-02-17 20:37
Wtam! Interesuje mnie pewne zagadnienie. Jestem ciekawa jakie sporty może uprawiać osoba po amputacji konczyny dolnej na poziomie goleni. Zdaję sobie sprawę, ze zalezy to od protezy jaką będzie posiadał pacjent ale myślę tu konkretnie o pierwszej protezie refundowanej przez NFZ. Czy będzie mógł pływać, biegać, chodzić po górach, jeździć na rowerze? Czy może prowadzić samochód lub motocykl?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-17 21:41
Proteza może w wielu dyscyplinach okazać się produktem zupełnie ubocznym i wtórnym, ponieważ... w wielu z nich np. starty odbywają się, w przypadku amputantów, właśnie BEZ protez. Tzn. na czas np. walki w szermierce na wózkach, pływania sportowego, nawet wędkarstwa ON czy curlingu na wózkach protezy trzeba zdjąć, ponieważ są traktowane jako "pomagacze" zewnętrzne. A więc tu nie ma kompletnie znaczenia w czym się chodzi na co dzień.
Super proteza jest potrzebna przy uprawianiu wspinaczki górskiej, bieganiu itp. . Oczywiście, że można prowadzić samochód - to najmniejszy problem. Motocykl też:) O jeździe na rowerze nie wspomnę, bo znam amputowanych na wysokości uda, którzy śmigają jak małe samolociki. To tylko kwestia chęci i zaangażowania. Co kto lubi:)
Nadrzędny Autor niebieskooka Dodany 2010-02-19 13:05
Witaj .
bluengel ma racje,to zależy jaka dyscyplina sportu Cię interesuje.Samochodem można jeździć jak najbardziej.Sama prowadze samochód majac protezę uda.Gdybyś chciał taką protezę  w której można robić wszystko włącznie z chodzeniem po górach  to nie wydaje mi się aby jej koszt zmiescił w refundacji z NFZ.Znam sztangistę ,Damiana Kuliga który podnosi sztangę i tez ma amputację na wysokosci uda.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / sport po amputacji (3658 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill