www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Jak to jest z ulgą za samochód ?? (3973 - wyświetleń)
- Autor halka6565 Dodany 2010-02-24 15:51
Witam
Jestem tu "nowa", więc jeśli popełnię jakąs gafę to prosze o wybaczenie.
Jestem mamą niepełnosprawnego 4-latka, którego stale leczymy w ICZMP w Łodzi, a to jest od mojego miejsca zamieszkania ok.100km w jedną stronę.
W ciągu jednego roku kalendarzowego musimy być u lekarzy kilka lub kilkanaście razy, w tym pobyt np. w szpitalu, poza tym w mojej miejscowości lekarz pediatra boi się szczepić moje dziecko, więc w trym przypadku także jeżdzimy w innego szpitala do łodzi.
Czy używanie samochodu w takich celach także można uwzględnić w tej uldze. Są to w skali roku dość duże koszty, a tak szczerze powiedziawszy, kogo nie zapytałam to albo nie wie, albo mówi, że nie mogę skorzystać z tej ulgi, więc pomyślałam, że ktoś podpowie mi tu, bo jesteście z tym związani na co dzień.
pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc, wskazówki, rady,
Nadrzędny Autor arlena02 Dodany 2010-02-26 08:13
Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

    * orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
    * decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
    * orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z ulgi mogą skorzystać również podatnicy, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty limitu 9'120 zł.

                            Odliczenia od dochodu
Rodzaj                                                                                     Limit
Ulga rehabilitacyjna                        Opłacenie przewodników      2’280 zł
                                                     Utrzymanie psa przewodnika   2’280 zł
                                                     Leki zalecone przez specjalistę   Nadwyżka ponad 100zł/m-c
                                                     Używanie samochodu osobowego   2’280 zł
Ulga dla opiekuna – limit dochodu niepełnosprawnego   9’120 zł

Odliczeniu podlegają wydatki na:

   1. adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
   2. przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
   3. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
   4. zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
   5. odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
   6. odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
   7. opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
   8. utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, psa przewodnika.
   9. opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
  10. opłacenie tłumacza języka migowego,
  11. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
  12. leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą limitu, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),
  13. odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
      13.1. osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
      13.2. osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w p.13.1,
  14. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,
  15. odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
      15.1. na turnusie rehabilitacyjnym,
      15.2. w zakładach, o których mowa w pkt. 6,
      15.3. na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt. 11.

Tak więc korzystanie z samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,czyli takie jak pani wymienila mozna odpisac. nie potrzeba na nie zadnych dokumentow, ale warto zbierac np. dokumentacje medyczna w razie poproszenia przez urzad skarbowy o udowodnienie, ze korzystala pani z potrzebnych przejazdow do szpitala i td.
pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Jak to jest z ulgą za samochód ?? (3973 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill