www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / choroba zawodowa (10440 - wyświetleń)
- Autor aviana Dodany 2006-11-29 20:22
Hej. Bardzo prosze o podpowiedź. Stwierdzono u mnie chorobę zawodową. W następstwie której przyznano uszczerbek na zdrowiu i wypłacono należne odszkodowanie. Właśnie przeszłam na emeryturę. Czy mimo wypłaconego odszkodowania należy mi się także zwiększona renta z tytułu choroby zawodowej?
z góry dziekuję i pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-12-22 15:08
Z pytania wynikałoby, że skoro jest mowa o emeryturze i o stwierdzeniu choroby zawodowej, to zwiększona renta miałaby oznaczać  dopuszczalność zbiegu uprawnienia do dwóch świadczeń w postaci emerytury przyznanej na zasadach ogólnych oraz renty z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej.
   Zgodnie z art.26 ust.1  ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz.1673 ze zm.)  osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
  1)  przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
2)  emeryturę powiększoną o połowę renty.
Uprawnienie do zwiększonej w ten sposób renty ( albo emerytury) przysługuje osobie, która niezależnie od uzyskania prawa do emerytury nabyła również uprawnienie do renty z tytułu choroby zawodowej.
Nadto uprawnienie do „półtorakrotnego” świadczenia przysługuje osobie, która nie osiąga przychodu  powodującego zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określonego w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / choroba zawodowa (10440 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill