www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Urlop wypoczynkowy z II grupą inwalidzką (23792 - wyświetleń)
- Autor piloci.org.pl Dodany 2010-03-17 09:46
Witam a mianowicie po technikum 5 letnim, dnia 1-04-2008 r zacząłem pierwszą prace na pełny etat,i w roku 2008 wykorzystałem 10 dni.
w roku 2009 z racji II grupy przysługiwało mi 20 (+10)dni od 1-04 (także podejrzewam że 7 na rok 2009 jeżeli liczy się proporcjonalnie na różnych stronach pisze różnie)- wykorzystałam 24 dni . także domyślam się że na rok 2010 powinno przejść parę dni tak.proszę o poprawienie jeżeli się mylę ewentualnie pomoc w wyliczeniu.
Jeszcze 1 jeżeli przerwałem studia po półtora roku to ten okres też sie wlicza do okresu urlopowego czy nie?
i czy dotatkowe 10 dni powinno się wliczać do rezerwy urlopowej bo w różnych poradnikach różnie piszą .
z góry dzięki za info

z moich obliczeń wychodzi tak
rok    przysługuje    wykorzystanych przeszło
2008     15                   10                 5
2009     35                   24                 11
2010     41?
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-17 18:39
Lepiej poczekaj na odpowiedź kogoś, kto na 100% zna zasady urlopowe, ale z tego co mi się obiło o uszy, to te dodatkowe 10 dni nie przechodzą na następny rok i muszą być wykorzystane pod rząd, nie jest to urlop dzielony. I chyba we wniosku trzeba zaznaczyć, że to chodzi o ten dodatkowy urlop. Jeśli wszędzie jest tak samo rozpatrywane, to mógł Ci przepaść. Ten urlop nie jest też liczony proporcjonalnie, tylko od razu cały, jeśli się przepracuje rok.

A do stażu urlopowego wlicza się studiowanie tylko wtedy, jeśli masz licencjata lub magistra.
Nadrzędny - Autor piloci.org.pl Dodany 2010-03-17 19:47 Zmieniony 2010-03-17 19:50
co do urlopu dodatkowego to wiem i Masz rację że nie przechodzi na następny rok bo to wyczytałem tu i z ustawy, i masz rację że trzeba zaznaczyć na wniosku. A co do proporcjonalności to w kilku miejscach się spotkałem że prawdopodobnie w pierwszym roku jest proporcjonalny a później już stały tzn 10 dni dlatego wole się upewnić :-) a co do adnotacji we wnioskach to zawsze można zakręcić babkę żeby móc wpisać po terminie. :-)
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2010-03-17 19:52
Skoro nie można go dzielić, to trzeba 10 dni pod rząd, zaprzeczałoby to proporcjonalności w 1. roku.
Tak też mówił mi prawnik, no ale nie ma nieomylnych ludzi. Z tym, że ja tematem interesowałam się dawno i nigdzie nie spotkałam się z zapisem, że jest proporcjonalny w 1 roku i tak samo w nowej pracy, jeśli nie zaczęło się od stycznia. Po prostu 10 dni pod rząd w roku.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-20 13:33
Znalazłam odpowiedź na to pytanie.
Właśnie odwrotnie - pierwszy zawsze jest cały, później może być proporcjconalny, jeśli się odchodzi z pracy.

z http://www.niepelnosprawni.gov.pl/zatrudnienie-osob-niepelnosprawn/uprawnienia-zatrudnionych-osob-n/

"Urlop w wymiarze proporcjonalnym może być stosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w art. 1551 (ustanie stosunku pracy) oraz w art. 1552 Kodeksu pracy (np. po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego)."

A wszystko pozostałe jak napisała Jolik - takie zasady jak do innych urlopów wypoczynkowych i przechodzi na następny rok niewykorzystany faktycznie - tu byliśmy w błędzie.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-20 17:50

>Właśnie odwrotnie - pierwszy zawsze jest cały


? ...
Zdaje się, że źle zrozumiałaś.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-21 08:11
Jolik, przecież nawet u Ciebie czytam niżej:
"Nawet gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego
następuje w trakcie roku, ma prawo do całych 10 dni urlopu."
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-22 07:13
Mój komentarz odnosił się do twojej wypowiedzi

>Właśnie odwrotnie - pierwszy zawsze jest cały, później może być proporcjconalny, jeśli się odchodzi z pracy.


Otóż "pierwszy" nie zawsze jest cały. ...

>Jolik, przecież nawet u Ciebie czytam niżej:
>"Nawet gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego
>następuje w trakcie roku, ma prawo do całych 10 dni urlopu."


Ale ja napisałam "trochę" więcej, a mianowicie: "Jeśli pracuje pełny rok kalendarzowy u tego samego pracodawcy, otrzymuje "cały" urlop dodatkowy. Nawet gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego następuje w trakcie roku, ma prawo do całych 10 dni urlopu. Jeśli jest zatrudniona na krócej, albo na czas określony, to ma prawo do odpowiednio niższego urlopu."
I tak jest. Ma prawo do dodatkowych 10 dni urlopu, ale za przepracowany cały rok kalendarzowy (podobnie jak do 20 czy 26 dni urlopu.).
Już wcześniej pisałam, iż udzielanie urlopu dodatkowego odbywa się na identycznych zasadach, jak udzielanie zwykłych urlopów wypoczynkowych. Wytłumaczę jeszcze raz.
Przykład:
"A" rozpoczął pracę 01.03.2008 r. i jest to jego pierwsza praca po otrzymaniu orzeczenia. Jak przedstawiała się sprawa urlopu w 2009 r.? Następująco: od 01.01. miał prawo do 20 dni urlopu, a od 01.03. miał prawo do dodatkowych 10 dni urlopu, czyli do 30 dni urlopu za cały 2009 rok. Nasz "A" zaplanował urlop w miesiącach letnich.
wersja 1: Jeśli "A" przepracował cały rok, to "wykorzystał" te 30 dni.
wersja 2: Jeśli jednak postanowiono "zwolnić" naszego "A" i np. 01.07. rozwiązano z nim umowę o pracę, to nie mógł wykorzystać swojego urlopu. Pracodawca musiał rozliczyć urlop, tak więc "A" otrzymał ekwiwalent za niewykorzystany urlop, ale tylko za okres przepracowany (15 dni urlopu za 6 m-cy - 10 dni podst. i 5 dni dodatk.). 
Inny przykład:
"B" pracował cały 2009 rok. Od 01.01. miał prawo do 20 dni urlopu. Swój urlop wykorzystał. Jednak 30.11. nabył prawo do dodatkowego urlopu. Tak więc dostał 10 dodatkowych dni urlopu, które mógł wziąć w całości lub wziąć tylko część, a resztę przenieść na 2010 i wykorzystać do 31.03.

Reasumując:
Jest dokładnie tak jak napisałam wcześniej: "Nawet, gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego następuje w trakcie roku, pracownik ma prawo do całych 10 dni." Pracownik ma prawo z tytułu pierwszego urlopu do całych 10 dni ... ale za cały rok!  Jednak gdy pracownik nie przepracował pełnego roku kalendarzowego, wówczas urlop ten liczy się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Chyba już wszystko jest jasne. :-)
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2010-03-22 12:36
Tak, tutaj jasne. Dziękuję.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-17 22:39
Rozumiem, że jesteś zatrudniony u tego samego pracodawcy. Obliczenia poczyniłeś prawidłowo zakładając, że przedstawiłeś pracodawcy w odpowiednim czasie orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (prawo do dodatkowego urlopu nabyłeś po roku pracy).
Nabyłeś prawo do urlopu wypoczynkowego:
za 2008 rok:  od 01.04. do 15 dni urlopu
za 2009 rok:  od 01.01. do 20 dni urlopu oraz od 01.04. do 10 dni dodatkowego urlopu
za 2010 rok:  od 01.01. do 20 dni urlopu oraz od 01.01. do 10 dni dodatkowego urlopu

1. Uzyskanie uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przez osobę niepełnosprawną  (czyli te 10 dni) skutkuje zwiększeniem wymiaru zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom na podstawie Kodeksu Pracy. Urlopy wypoczynkowe: podstawowy i dodatkowy sumują się.

2. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (Art.162 KP).

3. Jeżeli pracownik nie wykorzysta całego przysługującego mu urlopu w danym roku kalendarzowym, powinien wykorzystać cały zaległy urlop najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Dodatkowy urlop wypoczynkowy niewykorzystany w danym roku kalendarzowym przechodzi na rok następny tak samo jak urlop podstawowy. Teoretycznie pracownik powinien "wybrać" zaległy urlop za dany rok do końca marca roku następnego.
Należy pamiętać, że pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop "na siłę". Nawet gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku, urlop ten nie przepada. Zgodnie bowiem z Art.291 KP prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości.
.
Nadrzędny - Autor piloci.org.pl Dodany 2010-03-18 05:53
owszem że rozwiałaś i dobrze rozumujesz że od 3 lat pracuje u tego samego  i dzięki orzeczeniu zostałem zatrudniony  także na drugi dzień przyniosłem bo musiałem odszukać :-)
a mam pytanie czy ten dodatkowy urlop wlicza się do tzw rezerwy urlopowej? bo wg mnie tak samo się wlicza ale pewien nie jestem :/
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-18 15:55
Jak już pisałam, dodatkowy urlop wypoczynkowy, podlega takim samym zasadom jak podstawowy, bo jest to po prostu urlop wypoczynkowy.

Czyżbyś pracował w firmie, która tworzy rezerwę na świadczenia pracownicze, a min. rezerwę na niewykorzystane urlopy pracownicze? Skoro tak, to w księgowości doskonale wiedzą co i jak policzyć.
A tak na marginesie, to czy na pewno wiesz co to jest "rezerwa urlopowa"?
.
Nadrzędny - Autor piloci.org.pl Dodany 2010-03-19 05:27
dzięki za info . a co do ("kadrowej" - to jest mniej niż rok po kursie) i z tego co wiem to ponad połowie pracownikom nie naliczyła poprawnie :/ . A jeżeli już pytasz co to jest rezerwa to powiem w skrócie ale popraw mnie jeżeli się mylę jest to tzw ekwiwalent i wypłaca się go w czasie kiedy dany pracownik odchodzi z firmy, oczywiście jeżeli nie wykorzysta urlopu tak? . A w księgowości oczywiście że wiedzą i poprawnie tworzą jeżeli "kadrowa" poprawnie policzy. bo jak widać nie potrafi ogarnąć urlopów 23 osób :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-19 15:24
Ustawa o rachunkowości nie nakłada obowiązku tworzenia rezerw z tytułu niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych. Decyzję odnośnie utworzenia takich rezerw pozostawia się jednostkom. Jednak nie jest to "działanie" dowolne, należy bowiem kierować się zasadą istotności oraz celowości.
Zaryzykuję stwierdzenie, iż jest to "proces złożony".
Nakreślę, tak najbardziej ogólnie.
Jeżeli więc zdarzy się sytuacja, że w danym roku pracownicy nie wykorzystają urlopów - jednostka może rozważyć utworzenie rezerwy. Celowe może być utworzenie rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe w odniesieniu do pracowników produkcyjnych, ale tylko tych pracowników, którzy wynagradzani są w formie akordu lub dniówki. Rezerwa w tym przypadku ma za zadanie odniesienie kosztu urlopu do okresu, w którym rzeczywiście uzyskiwane są przychody z pracy. Dzieje się tak, gdy wykorzystanie przez tę grupę pracowników zaległych urlopów znacząco wpływa na wielkość przychodów. Natomiast w sytuacji, gdy urlopy nie mają wpływu na produkcję brak celowości tworzenia takiej rezerwy.
Zasada jest prosta, nie tworzy się rezerwy na niewykorzystane urlopy, gdy ewentualne wypłaty będą dotyczyć pracowników, których wynagrodzenie nie zależy od faktycznie przepracowanego czasu pracy i otrzymują stałe wynagrodzenie niezależnie od tego, czy pracują, czy przebywają na urlopie.

I jeszcze uwaga, co do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a szczególnie zaległego urlopu, w ustawowym terminie.
Wszakże pracodawca nie może "zmusić" pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, ale ... Ta zasada ma zastosowanie w przypadku próby narzucenia terminu urlopu bieżącego. Pracodawca jako zarządzający urlopami może jednak wysłać swojego pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Tak więc, pracodawca w drodze jednostronnej decyzji może wyznaczyć pracownikowi termin wykorzystania zaległego urlopu (oczywiście nie dotyczy to niewykorzystanego w poprzednim roku kalendarzowym urlopu na żądanie).
A tak w ogóle, to przestrzegam przed "chomikowaniem" urlopu. Może się bowiem okazać, że "niezregenerowany" pracownik jest po prostu zbędny ...
.
Nadrzędny - Autor piloci.org.pl Dodany 2010-03-24 11:27
A mam jeszcze pytanie ponieważ okazało się że jak jedna tak i druga "kadrowa" nie zaznaczała i nie kazała zaznaczać na wnioskach iż jest to odbiór zaległych urlopów w okresie do 31.03 każdego roku i ostatnia mówiła że to logiczne że najpierw odbiera się zaległy? to w takiej sytuacji ważny jest ten przepis o 3 letniej ważności url
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-03-24 15:45
Tak, w pierwszej kolejności wykorzystuje się urlop zaległy, a dopiero później urlop bieżący.
Roszczenia ze stosunku pracy, w tym dotyczące udzielenia urlopu wypoczynkowego ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Podrzucam link, przeczytaj z uwagą - tu wszystko jest wyjaśnione wręcz "łopatologicznie":  Roszczenie o udzielenie urlopu może ulec przedawnieniu. (klik)

A tak w ogóle, to polecam lekturę Kodeksu pracy, w tym przypadku dział 7 - Urlopy pracownicze oraz dział 14 - Przedawnienia roszczeń.
.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-19 16:06
A może ktoś wie na 100% jak to jest z tą proporcjonalnością?
Cyt. z http://www.praca.egospodarka.pl/32356,Dodatkowy-urlop-dla-osoby-niepelnosprawnej,1,47,1.html

"Nawet, gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego następuje w trakcie roku, pracownik ma prawo do całych 10 dni. Czyli, gdy np. pierwszy rok pracy upłynie 1 lipca 2008 r., pracownik za cały 2008 r. ma prawo do pełnych 10 dni urlopu dodatkowego. Jednak gdyby pracownik nie przepracował u danego pracodawcy pełnego roku, wówczas urlop ten liczy się w proporcji do okresu zatrudnienia."

Czyli jednak u danego pracodawcy trzeba cały rok przepracować? Jedne ustawy przeczą drugim albo ja już nic nie rozumiem.
Czy może jest to błędna informacja, z jaką już się spotkałam na tej stronie, że za datę przyznania stopnia niepełnosprawności uznaje się dzień wydania orzeczenia w tej sprawie przez zespół orzekający o niepełnosprawności, bo przecież chodzi o datę powstania niepełnosprawności, a nie sam fakt obradowania komisji, ale to inny temat, też często poruszany, bo co notka o tym, to inna opinia...

Mnie gnębi, ile dodatkowego urlopu będzie dla osoby, która miała pół roku stażu w jednym miejscu, pół roku w drugim, tak ma przepracowany ten wymagany rok. W nowym miejscu pracuje powiedzmy od stycznia, czyli w czerwcu minie to brakujące pół. To będzie 10 czy 5 tego urlopu dodatkowego?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-20 17:23
Temat był już naświetlony w wątku:  http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=82242;hl=

Jak ogólnie wiadomo osoba niepełnosprawna, która posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego  urlopu wypoczynkowego w wysokości 10 dni. Oczywiści musi stosowne orzeczenie przedstawić pracodawcy.
Po przepracowaniu ogólnie jednego roku (nie jest ważne, czy u jednego, czy kilku pracodawców) osoba niepełnosprawna nabywa prawo do tego dodatkowego urlopu. Jak już wcześniej pisałam, dodatkowy urlop wypoczynkowy, podlega takim samym zasadom jak podstawowy, bo jest to po prostu urlop wypoczynkowy. Jeśli więc, osoba niepełnosprawna nabyła prawo do takiego urlopu, to po prostu "korzysta" z tych dodatkowych 10 dni wypoczynku.
Jak to rozumieć?
Jeśli pracuje pełny rok kalendarzowy u tego samego pracodawcy, otrzymuje "cały" urlop dodatkowy. Nawet gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego następuje w trakcie roku, ma prawo do całych 10 dni urlopu. Jeśli jest zatrudniona na krócej, albo na czas określony, to ma prawo do odpowiednio niższego urlopu.

Pola01, pytasz o urlop proporcjonalny. Takie wyliczenia urlopu mają miejsce, gdy następuje zmiana pracodawców w ciągu jednego roku kalendarzowego. I tak stosunek pracy najpierw został z jednym pracodawcą rozwiązany, a następnie z kolejnym zawiązany. Przyczyny rozwiązania stosunku pracy mogą być różne, np. wypowiedzenie umowy, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, rozwiązanie za porozumieniem stron, rozwiązanie wskutek upływu terminu na który umowa została zawarta - nie ma to znaczenia.

Przykład: pracownik ma prawo do 30 dni łącznego urlopu wypoczynkowego (20 + 10)
"X" był zatrudniony u Pracodawcy1 od 01.01. do 31.07. a u Pracodawcy2 od 01.08. do 31.12. Zasada jest prosta, w firmie2 pracownik nie otrzyma więcej niż 12 dni urlopu.
Są różne warianty urlopowe, np.:
- Wykorzystał w firmie1 10 dni urlopu. Otrzymał ekwiwalent za niewykorzystane 8 dni urlopu. W firmie2 ma prawo do 12 dni urlopu.
- Wykorzystał w firmie1 18 dni urlopu. W firmie2 ma prawo do 12 dni urlopu. 
- Nie wykorzystał urlopu w firmie1 i dlatego otrzymał ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czyli za 18 dni [bo 7/12 × 30 dni tj. 18 dni]. W firmie2 przysługuje mu reszta urlopu, czyli 12 dni.
- Wykorzystał cały urlop w firmie 1. W firmie2 nie ma prawa już do urlopu.

Załóżmy dla prostoty, iż "X" wykorzystał u Pracodawcy1 18 dni urlopu.
Jeśli się zdarzy, że "X" zatrudni się od 01.08. na 3-miesięczny okres próbny u Pracodawcy2, to będzie mu przysługiwało 8 dni urlopu (urlop proporcjonalny liczy się następująco: 3/12 x 30 dni tj. 8 dni). Jeśli zdarzy się, iż "X" zatrudni się na następne dwa miesiące u Pracodawcy3, to u nowego pracodawcy będzie miał naliczony urlop proporcjonalnie w wymiarze 5 dni [2/12 × 30 dni tj. 5 dni], ale otrzyma tylko 4 dni urlopu, ponieważ wykorzystał już 26 dni urlopu, a ma prawo łącznie do 30 dni.

>Mnie gnębi, ile dodatkowego urlopu będzie dla osoby, która miała pół roku stażu w jednym miejscu, pół roku w drugim, tak ma przepracowany ten wymagany rok.


Domniemam, iż wcześniej osoba nie pracowała i jest to jej pierwsza "praca". Sprecyzuj, czy "ta" osoba odbywa staż z UP, czy jest zatrudniona na umowę o pracę. 
.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-21 08:16
W tamtym roku pół roku stażu z PUP.
W tym od stycznia umowa o pracę do końca roku.
Czyli rozumiem, że z końcem czerwca jest wypracowany rok stażu, więc należy się 10 dni?
Bo tak zrozumiałam ze wszystkich czytanych przepisów. Tylko czemu piszesz wyżej, że ja źle zrozumiałam, że jednak pierwszy urlop dod. nie należy się cały? A w poprzednim poście, że tak (bo tylko przy rozwiązaniu stosunku pracy będzie proporcjonalny).
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-22 07:41
Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego nabywa się po przepracowaniu jednego roku.
Pola01, napisałaś:

>W tamtym roku pół roku stażu z PUP.
>W tym od stycznia umowa o pracę do końca roku.


Załóżmy, że jest to umowa o pracę od 04.01.2010 r. do 31.12.2010 r. Tak więc w tym roku nie nabędziesz prawa do dodatkowego urlopu. Dopiero od 04.01.2011 r. będziesz miała prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego, o ile będziesz nadal zatrudniona.

Staż z UP "nie wpływa" na prawo do dodatkowych 10 dni urlopu. Okres odbywania stażu wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, lecz nie ma wpływu na nabycie prawa do niego. Znaczenie bowiem ma pozostawanie w stosunku pracy.
Okres pobierania stypendium, podobnie jak okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie jest wliczony do okresu warunkującego nabycie prawa do urlopu.

>Tylko czemu piszesz wyżej, że ja źle zrozumiałam, że jednak pierwszy urlop dod. nie należy się cały? A w poprzednim poście, że tak (bo tylko przy rozwiązaniu stosunku pracy będzie proporcjonalny).


Oczywiście, pierwszy dodatkowy urlop należy się w pełnym wymiarze, ale za cały rok kalendarzowy. Zasady są jasne, jeśli przepracowało się dany rok cały, to nie jest ważne, którego dnia nabyło się prawo do tych 10 dni urlopu - po prostu przysługuje dodatkowo 10 dni. Podkreślam, cały rok i całe 10 dni. Jeśli jednak ktoś pracował krócej, to i ten pierwszy dodatkowy urlop otrzymał w odpowiednio niższym wymiarze. Ty natomiast sugerowałaś, cytuję "pierwszy zawsze jest cały, później może być proporcjconalny, jeśli się odchodzi z pracy."
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-22 12:42
"Okres odbywania stażu wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego"

Skoro ma wymiar, to co to znaczy?

Bo to urlopu nie można wziąć w trakcie stażu, to rozumiem ("nie ma wpływu na nabycie prawa do niego").
Co w takim razie znaczy, że wpływa, skoro z tego, co mi piszesz, nic nie wpływa?
Bo z tego co piszesz, nie ma żadnego znaczenia, że byłam na stażu? Czy bym na nim była czy nie, to przepracowany rok będzie w grudniu?
Czy co to znaczy wobec tego, że wpływa na wymiar urlopu?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-03-22 14:54
Rany, pola, dziewczyno - przeczytajże raz ze zrozumieniem to, co Ci dobrzy i mądrzy ludzie piszą. Szczegółówiej chyba naprawdę się nie da - Jolik, jestem pod wrażeniem:)
Rozróżnij też tak podstaowe rzeczy jak staż, umowa o pracę, praktyka - to nie jest równoważne.
A już najmniej rozumiem coraz bardziej napastliwy ton wobec Jolik, która cierpliwie tłumaczy już tak, że jaśniej nie będzie. Zdaje się, że nikt jej za to nie płaci, więc...
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-23 12:11
Ja już kiedyś pisałam, iż należy rozróżnić dwa pojęcia: "wymiar urlopu" oraz "nabycie prawa do urlopu". Proponuję przeczytać ten wątek (klik).

"Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego" uzależniony jest od ogólnego stażu pracy pracownika (tu wlicza się np. okresy ukończonej nauki, okres odbytej czynnej służby wojskowej, okresy zatrudnienia, okres pobierania stypendium przez stażystę, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi: 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Natomiast "nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego" oznacza możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego. Warunkiem decydującym o uzyskaniu prawa do urlopu jest uprzednie przepracowanie określonego czasu.

A jak to odnieść do pierwszego urlopu podstawowego i pierwszego urlopu dodatkowego? Otóż:
Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem miesiąca pracy.
Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem roku pracy.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Oznacza to, iż pierwszy dzień urlopu będzie mógł wziąć z upływem pierwszego miesiąca pracy.
Natomiast pracownik będący osobą niepełnosprawną nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu jednego roku. Pełny wymiar tego urlopu to 10 dni.

>Czy co to znaczy wobec tego, że wpływa na wymiar urlopu?


Pola01, przypuśćmy, iż przedłużysz umowę o pracę na następny rok i 31.12.2010 r. podpiszesz kolejną umowę o pracę od 01.01.2011 r. do 31.12.2011 r. Policzmy wymiar twojego urlopu wypoczynkowego w 2011 r.
1. Okres ukończonej nauki:
   Jeśli posiadasz dyplom ukończenia uczelni wyższej, to doliczamy 8 lat.
2. Okres odbywania stażu (okres pobierania stypendium):
   Jeśli odbyłaś półroczny staż z PUP w 2009 r., to doliczamy 6 miesięcy.
3. Okres zatrudnienia:
   Przyjmijmy, iż od 04.01.2010 r. do 31.12.2010 r. (pierwsza umowa o pracę).

I tak w 2011 r. będziesz miała prawo do urlopu wypoczynkowego: od 01.01. do 20 dni urlopu, ale od 04.07. do 26 dni urlopu oraz od 04.01. do 10 dni dodatkowego urlopu - (łącznie 36 dni).
Sama widzisz jak staż z PUP wpływa na wymiar urlopu. Już w  2011 r. będziesz miała prawo do wyższego wymiaru urlopu (do 26 dni).

>Bo z tego co piszesz, nie ma żadnego znaczenia, że byłam na stażu? Czy bym na nim była czy nie, to przepracowany rok będzie w grudniu?


Dokładnie tak jest, jeśli chodzi o nabycie prawa do pierwszego dodatkowego urlopu. Należy przepracować jeden rok.
Pola01, jeśli podjęłaś pracę 01.01.2010 r., to koniec "przepracowanego" roku przypadnie 31.12.2010 r. Jeśli rozpoczęłaś później - koniec "przepracowanego" roku automatycznie przesuwa się.

Czy teraz już wiesz co i jak? :-)
.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-23 13:26
Wiesz co, Jolik, ja to wszystko rozumiem :-)
Ale dziękuję za doprecyzowanie, a już tłumaczę, skąd te rozbieżności.

Bo ja pytałam tylko o urlop dodatkowy.
Więc gdybyś w swoim poprzednim poście nie napisała tego fragmentu:
"Okres odbywania stażu wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, lecz nie ma wpływu na nabycie prawa do niego"
to by było jasne pewnie wcześniej ;-)
A tak nie rozumiałam do czego to się ma do mojej sytuacji, skoro pytałam tylko o urlop dodatkowy. Stąd to całkowite niezrozumienie, o co chodzi. Wpływa na wymiar, ale nie wpływa...
Dziękuję bardzo za wytłumaczenie.
Pozdrawiam :-)

Choć muszę dodać, że co do samego faktu tego przepracowanego roku to ja się spotkałam z różnymi opiniami (czy staż też tutaj wpływa na wymiar).
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-23 16:25

>Choć muszę dodać, że co do samego faktu tego przepracowanego roku to ja się spotkałam z różnymi opiniami (czy staż też tutaj wpływa na wymiar).


!. Sprecyzuj, o jaki przepracowany rok chodzi. Czy ten, od którego zależy nabycie prawa do dodatkowego urlopu? I jakie to opinie?
2. Na wymiar czego ma ewentualnie wpływać staż?
Przyznam się, iż nie wiem, o co ci chodzi.
.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-24 14:31
Ja od początku do końca pisałam tylko o urlopie dodatkowym i już znam odpowiedź. Dziękuję. Nie drążę dalej niepotrzebnie tematu.

Mam z kolei nowe pytanie, też o tym urlopie.
Gdy już przysługuje, umowa o pracę jest na cały rok, ale orzezcenie o niepełnosprawnośc do czerwca. Czy do czerwca można wziąć cały, połowę czy w ogóle?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-24 15:40

>Nie drążę dalej niepotrzebnie tematu.


Pola01, lepiej wiedzieć więcej, niż wiedzieć za mało. :-D

Osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności prawo do kolejnych urlopów dodatkowych nabywa z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego, tj. z dniem 1 stycznia. Dla nabycia urlopu wystarczy bowiem fakt, że pozostaje ona w stosunku pracy.
Jeśli jednak zdarzy się, iż osoba w ciągu roku utraci status osoby niepełnosprawnej lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, to nie traci prawa do urlopu, do którego nabyła już prawo. W przypadku, gdy osoba ta nadal (do końca roku) "pracuje", to ma prawo do pełnych 10 dni urlopu, gdyż brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu proporcjonalnego. 
Skutkiem utraty lub zmiany stopnia niepełnosprawności jest utrata prawa do kolejnego dodatkowego urlopu, czyli w następnym roku.

>Czy do czerwca można wziąć cały, połowę czy w ogóle?


Jeśli nabędziesz prawo do urlopu, to wnioskujesz o urlop w dowolnym terminie. Urlop przysługuje w pełnym wymiarze.
.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2010-03-24 17:27
"Pola01, lepiej wiedzieć więcej, niż wiedzieć za mało."

100 % racji :-)
Tylko co niektórym tu nie podoba się, gdy o cokolwiek pytam...

Jednak miło, że są tacy, co odpowiadają, a nie dopowiadają bzdurne teorie, tacy, co pomagają, a nie dogryzają :-) A już zwłaszcza, jak człowiek nie wie czego się trzymać, bo nawet urzędnicy wprowadzają nie raz w błąd, a ustawy są pisane nie zawsze jednoznacznie.
Dziękuję i pozdrawiam.

I jeszcze malutkie pytanko ;-)
Czy po przedłużonym orzeczeniu nie trzeba od nowa roku przepracowywać? Jest traktowane jako ciągłość?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-25 08:31
jeszcze malutkie pytanko ;-)
Czy po przedłużonym orzeczeniu nie trzeba od nowa roku przepracowywać? Jest traktowane jako ciągłość?

nie trzeba. W ustawie stwierdzono że osoba nabywa prawo do dodatkowego urlopu po przepracowaniu roku po zaliczeniu do znaczego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. TAk więc starczy przepracować jeden rok a później już to sie utrzymuje.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-25 12:03

>Czy po przedłużonym orzeczeniu nie trzeba od nowa roku przepracowywać? Jest traktowane jako ciągłość?


Na pytanie udzielono już odpowiedzi, jednak dorzucę swoje "trzy grosze".
Jeśli "przedłużysz" orzeczenie, to zachowasz ciągłość trwania niepełnosprawności. Będziesz miała nadal status osoby niepełnosprawnej, a więc i prawo do przywilejów z tego tytułu. Zachowasz też nabyte prawa pracownika.
Ale uwaga, z treści nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności musi jasno wynikać, że niepełnosprawność trwała nieprzerwanie od czasu wygaśnięcia poprzedniego orzeczenia. Ta informacja o ciągłości orzeczenia zawarta jest w orzeczeniu w postaci daty lub okresu powstania niepełnosprawności.
Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2010-03-25 14:05
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Urlop wypoczynkowy z II grupą inwalidzką (23792 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill