www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Umowa zlecenie (2644 - wyświetleń)
- Autor ciekawa Dodany 2010-03-21 09:12
Witam
Jestem osoba niepełnoprawną - znaczny stopień ! W Zusie- całkowicie niezdolna do pracy. Dlatego mam pytanie. Chcą mnie zatrudnić jako sekretarkę w szpitalu. Moja praca polegala by na sporządzaniu wypisów, dokumentacji medycznej. I mam pytanie czy pracodawca zgodzi się mnie zatrudnić jako osobę niepełnosprawną.
Następne pytanie dotyczy czy na umowę zlecenie mogę korzystać z niepełnosprawności??? Czy tylko umowa o pracę daje takie możliwości.
Czy muszę zgłaszać do MOPs-u ze zostałam zatrudniona?
Czy pracodawca musi zgłosic mnie do IP przyjmując na umowę zlecanie??
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-03-21 12:35
1/ zapytaj pracodawcę czy się zgodzi - każdy pracodawca suwerennie decyduje, kogo i na jakich warunkach zatrudnia. Twierdzisz, że "chcą mnie zatrudnić" a zaraz potem pytasz "czy pracodawca zgodzi się zatrudnić". Trudno to rozebrać.
2/ co to jest, wg Ciebie, korzystanie z niepełnosprawności...? Jeśli chodzi o korzystanie z przywilejów, to raczej tak - dotyczy umowy zasadniczo umowy o pracę. W zleceniu pracy nie musi określać ani ile godzin masz pracować dziennie, ani nie łączy się to z dodatkowym (żadnym) urlopem ani zwolnieniami na wyjazdy rehabilitacyjne, więc nie ma tu punktu zaczepienia.
3/ zapytaj MOPS-u.
4/ jeśli pracodawca nie tworzy stanowiska pracy - czyli nie zatrudnia na umowę o pracę - to IP chyba nie ma to wiele do roboty.

Ale jeśli masz zamiar przychodzić do tej pracy regularnie, przez dłuższy czas i świadczyć ją u pracodawcy, na jego sprzęcie itd - uważaj, aby nie miało to znamion umowy o pracę (no, chyba że Ci to pasuje).
Nadrzędny - Autor ciekawa Dodany 2010-03-21 15:41
Przepraszam , bo trochę zaplatałam.
Byłam na okresie próbnym i się sprawdziłam, wiedzieli ze jestem chora. Byłam u kadrowej i ona się boi mnie zatrudniać skoro mam takie orzeczenia. Całkowicie niezdolna do pracy i znaczny stopień.  I nie wiem co dla mnie będzie korzystniejsze umowa o prace , czy umowa zlecenie. Musze pilnować się aby mi nie zawiesili renty socjalnej. Dlatego cały etat odpada. Myślę ze lekarz mi podpisze , praca siedząca, spokojna.
Nadrzędny Autor mamija1 Dodany 2010-03-21 22:35
od umowy zlecenie tak samo jak od umowy o pracę są odprowadzane składki więc to i to się liczy jako dochód i wiąże z zawieszeniem renty socjalnej. Wykonywanie każdej pracy wiąże się z zawieszeniem renty w momencie przekroczenia wysokości 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Jeśli nie chciałabyś mieć zawieszonej renty to pomyśl może nad 1/2 etatu. Musisz przeliczyć co bardziej ci się opłaci. Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Umowa zlecenie (2644 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill