www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Emigracja a renta socjalna (7030 - wyświetleń)
- Autor Herku Dodany 2010-12-09 04:16 Zmieniony 2010-12-09 04:18
Witam serdecznie.

Jestem osobą niepełnosprawną z uwagi na wady słuchu. Obecnie pobieram rentę socjalną, a nie pracuję (ale kiedyś pracowałem). Mam kilka możliwości opuszczenia naszego kraju, z których jedną trudno mi byłoby zrealizować. Moim marzeniem jest wyemigrować za granicę, gdzie mógłbym żyć w dobrobycie.

Pierwsza możliwość oto:

Mógłbym wyjechać do któregoś z krajów UE, aby podjąć pracę sezonową (np. w Niemczech). Chodzi o legalną pracę, to muszę płacić podatek dochodowy i ewentualnie składkę na ubezpieczenia społeczne. Nie wiem, do którego kraju mam odprowadzać podatek i składkę? Myślę, że do obcego kraju, a nie do naszego. Jeżeli tak, to co z rentą socjalną? Wątpię.

Druga możliwość oto:

Jako obywatel europejski wybrałbym któryś z krajów UE (także np. Norwegię czy Islandię), gdzie chciałbym się osiedlać (ewentualnie na stałe) i spokojnie poszukać legalnej odpowiedniej pracy, czyli jako osoba niepełnosprawna walczyłbym o pracę. Ale może nie starczyłoby mi pieniędzy na mieszkanie i wyżywienie, jeśli długo na próźno szukałbym pracy, bo tam jest drogie życie. Czy mógłbym w tamtejszym kraju ubiegać się o (zagraniczną) rentę z tytułu niepełnosprawności? Jakie są warunki takiego ubiegania się? A co z polską rentą socjalną? Zostawię?

Trzecia możliwość oto:

Mógłbym wyemigrować do jakiegoś dalekiego kraju poza Unią Europejską, w którym chciałbym się osiedlać, uczyć się języka obcego i spokojnie poszukać odpowiedniej pracy jako osoba niepełnosprawna ... a podobnie jak w drugiej możliwości. A co z polską rentą socjalną? Zostawię?

Proszę o odpowiedzi na moje pytania, których do tej pory chyba nie mogłem znaleźć wszędzie w Internecie. Byłbym wdzięczny, jeśli udzielacie mi takich odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-12-09 08:53
Można, ale za garnicą płacą więcej więc rentę trzeba zawiesić.

Poczytaj to
Czy można dorobić do renty socjalnej? 22-06-2010 11:34

"Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i pobieram w Polsce rentę socjalną. Chciałabym podjąć pracę sezonową we Włoszech. Jaką kwotę mogę zarobić, żeby nie stracić prawa do renty?" http://www.rp.pl/artykul/497200.html

W Przypadku stałego osiedlenia za granicą renta nie przysługuje. Jeśli takie świadczenie jest wypłaca je dany kraj. Wątpię jednak aby za brak słuchu dawali za granicą renty socjalne. Takie absurdy to tylko w Polsce.
Nadrzędny Autor Herku Dodany 2010-12-09 18:37
Co do artykułu, jaki mi poleciłeś, owszem. Ale mam wątpliwości co do opodatkowania zagranicznego, a nie krajowego. Skąd ZUS wie, że osoby pobierające rentę socjalną płacą podatek dochodowy do zagranicznego urzędu skarbowego? Czy nie muszą one powiadomić ZUS o swoich przychodach, jakie osiągnęły za granicą?
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-12-09 16:31
Podpowiadam Herku.Kiedyś nasz "wielki"przywódca polecał Polakom Egipt.Wykorzystaj to.Tam jest ciepło ,a teraz jeszcze są rekiny więc może trafisz na łaskawcę.Czy też żyjesz w przekonaniu,że Polska to dziki kraj?..........
Nadrzędny - Autor Herku Dodany 2010-12-09 18:52
Nie mam na myśli, że Polska to dziki kraj, tylko ujarzmiony przez przestarzałe zasoby przemysłowe. Wolałbym żyć w kraju egzotycznym czy ekologicznym. Niestety, Polska to nie Norwegia - kraj dobrobytu.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-12-09 19:17
Norwegia to kraj dobrobytu bo nie rozdają rent i orzeczeń na prawo i lewo tak jak w Polsce na początku lat 90 XX.

Też moglibyśmy mieć jak w Norwegii, ale woleliśmy ładować w renty dla zdrowych ludzi. No to mamy na co tak ciężko pracowaliśmy.
Nadrzędny - Autor Herku Dodany 2010-12-15 02:36
Norwegia nie zapewnia niepełnosprawnym prawa do nieskładkowej renty? Tylko do składkowej?

Skoro dokumentem uprawniającym do otrzymywania nieskładkowej renty jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to czy możemy wyrzec się renty krajowej, a ubiegać się o rentę zagraniczną (np. w którymkowiek kraju UE czy w Norwegii), jeśli wystarczy przedstawić zagranicznemu odpowiednikowi ZUS polskie oryginalne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i potwierdzenie ZUS o rezygnacji z renty socjalnej?
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2010-12-19 23:06
Norwegia nie nie jest członkiem UE tylko krajem stowarzyszonym.
Norwegii nie obowiązują skoordynowane przepisy o zabezpieczeniu społecznym.
W przypadku pozostałych krajów EOG (Norwegia, Islandia, Lichtenstein), Szwajcarii koordynacja zabiezpieceznia odbywa się w oparciu o przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 859/2003.

Myślałeś, że te grosze z polski w Norwegii przeliczą ci na tysiące euro miesięcznie?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Emigracja a renta socjalna (7030 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill