www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PIT ZA 2010r. mam pytanie (2741 - wyświetleń)
- Autor danielxs Dodany 2010-12-19 21:57
Mam skonczone 25lat, umiarkowany stopien niepelnosprawnosci na stale, rente socjalna i zasilek pielegnacyjny w wiadomych ogolnodostepnych kwotach. W roku 2010 dorabialem do renty  od stycznia do pazdziernika, czyli 10 miesiecy. W kazdym miesiacu zarabialem 400zl brutto czyli wyszlo 4000zl brutto. Moje pytanie brzmi czy moja mama moze odliczyc za mnie ulge prorodzinna i jesli tak to w jakiej kwocie?
Bardzo prosze jedynie o powazne odpowiedzi, pozdr
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-12-19 22:40
Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice lub rodzic nawet na niepełnosprawne dorosłe dziecko. Jedynym kryterium od którego uzależniono prawo do ulgi prorodzinnej, jest otrzymywanie w roku podatkowym jednego ze świadczeń: zasiłku pielęgnacyjnego albo dodatku pielęgnacyjnego lub renty socjalnej. Nie ma znaczenia jaka była wysokość tych dochodów (*). Twoje dochody 4000 zł brutto nie mają wpływu na możliwość skorzystania z ulgi przez mamę.

* Art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Za 2010 rok rodzic (tu twoja mama) może odliczyć 1112,04 zł od podatku.

Czyli jeśli mamie czy tacie po odliczeniach (jeśli takie mieli) zostało np. 1300 zł podatku, to urząd skarbowy odda całą ulgę prorodzinną.
Nadrzędny - Autor danielxs Dodany 2010-12-19 22:46
dziekuje za odpowiedz, jednak gdzies wyczytalem w necie ale nie jestem pewien, ze dziecko nie moze zarobic wiecej niz 3089zl brutto ale nie wiem czy to prawda dlatego poruszylem ten watek
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-12-19 23:01
dziekuje za odpowiedz, jednak gdzies wyczytalem w necie ale nie jestem pewien, ze dziecko nie moze zarobic wiecej niz 3089zl brutto ale nie wiem czy to prawda dlatego poruszylem ten watek

I to jest prawda, ale w stosunku do zdrowych dzieci dorosłych uczących się, którzy nie mają renty socjalnej czy dodatku/zasiłku pielęgnacyjnego.
Nadrzędny Autor danielxs Dodany 2010-12-19 23:34
acha, to juz wszystko jasne, bardzo dziekuje za odpowiedz ;-) pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PIT ZA 2010r. mam pytanie (2741 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill