www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna odwołanie od II orzeczenia (3499 - wyświetleń)
- Autor abedula Dodany 2011-01-04 02:19
Witam serdecznie

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Szukam możliwych rozwiązań w necie i tak trafiłam na forum.
Moja sytuacja wygląda następująco. Od 2006 roku miałam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy (renta socjalna). Równorzędnie posiadam także stopień umiarkowany w orzecznictwie (nadal). Komisję w Zus-ie od I orzeczenia były już 3 krotnie , poprzednie razy bez jakichkolwiek wątpliwości była przyznawana dalej. Tym razem Lekarz orzekł , że nie jestem całkowicie niezdolna , mimo tego, że badania się nie polepszyły, przeciwnie. Odwołałam się. Komisja odwoławcza , orzekła odmownie, jednak w swoim uzasadnieniu wpisała:
"Zgodnie z art. 4 ustawy o rencie socjalnej, prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie zdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało :1. przed ukończeniem 18 r.ż.
2. w trakcie nauki w szkole wyższej przed ukończeniem 25 r.ż,
3. w trakcie studiów doktoranckich..."
Specjalnie cytuje treść gdyż ewidentnie widać tutaj kuriozum w słowach "prawo do renty socjalnej przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie zdolnej do pracy", co zaprzecza samo sobie , oraz jest dowodem na nieznajomość ustawy według której się orzeka.

Dalej w decyzji jest napisane, że "w związku z niespełnieniem warunku określonego w/w art. 4 ustawy , prawo do renty nie przysługuje".
Jak mam to rozumieć?

Wiem, że przysługuje mi odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, chcę z tej możliwości skorzystać, ale nie bardzo wiem jak to zrobić, dlatego
moje pytanie do Was jest takie.

Jak wygląda takie odwołanie, czy trzeba je samemu sporządzić, nie jestem prawnikiem , na prawnika mnie nie stać. A może są jakieś gotowe wzory w Zus?
Czy określenie w odwołaniu "miesiąc od daty doręczenia" wlicza też tę datę czy nalicza się od dnia następnego i czy miesiąc to to samo co 30 dni (wg KPA)
przykład : 7.12 to miesiąc wypada 7.01, a 30 dni 5.01. licząc datę doręczenia.

Nie wiem też , jakiego argumentu użyć w odwołaniu . Czy uzasadnić to właśnie nieprawidłowością , że niepełnosprawność powstała wg ich kryteriów tzn. 2. w trakcie nauki w szkole wyższej przed ukończeniem 25 r.ż, ?

Czy opisać całą historię chorobową ( tak na wszelki wypadek)?
Pomóżcie proszę jak najlepiej to uzasadnić, Sąd to moja ostatnia deska ratunku;/
Jeszcze pytanie odnośnie samej rozprawy , czy można do tego typu sprawy powołać adwokata z urzędu ( na swojego mnie nie stać), mam stargane nerwy i boję się, że sama mogę nie wiele załatwić w tej sprawie, czytałam też, że ZUS może powołać radcę prawnego na rozprawę i strona (czyli my) musielibyśmy pokryć koszty jego powołania, nie wiem też czy coś takiego się praktykuje. Jeśli coś wiecie na ten temat, albo też moglibyście mi pomóc w mojej sprawie odnośnie napisania odwołania to bardzo proszę o wskazówki i pomoc, to sprawa dość pilna.
Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny - Autor abedula Dodany 2011-01-23 01:29
Droga redakcjo forum.

Dziękuje bardzo za takie redagowanie strony!? Mam wrażenie, że odpowiedzi na zadane pytania są udzielane dość wybiórczo, moje pytanie postawione 3 tygodnie temu, do dziś nie doczekało się jakiejkolwiek odpowiedzi z Waszej strony. Z resztą nie tylko moje.
Moje pytanie jest takie, po co zakładać forum tego typu skoro traktuje się użytkowników po macoszemu?
Napisałam tutaj , bo miałam problem, dla mnie życiowy. Większość osób niepełnosprawnych jest pozostawiona samym sobie, dlatego alternatywa takiego portalu to spora dawka nadziei i szansy na pomoc w rozwiązaniu wielu problemów, wsparcie.
Szczerze się zawiodłam, sądziłam, że znajdę tutaj fachową porade...
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-23 16:36
To nie jest tak, że ktoś napisze pytanie i zaraz uzyska odpowiedź.
To jest forum a centrum odpowiedzi.
Może drogi użytkownik nie zauważył, ale Integracja ma tyle wspólnego z pomocą dla niepełnosprawnych co działania metereologa na pogodę.
Nadrzędny Autor abedula Dodany 2011-01-23 19:35
Pytanie nie było skierowane do Ciebie, tylko do redakcji, Panie Barnabo.
Poza tym jeśli coś robić to dobrze, albo wcale.
Podejrzewam, że Pan ma tyle wspólnego z "pomocą dla niepełnosprawnych co działania metereologa na pogodę."

Pozostawiam zachowanie do przemyśleń Pańskich,nieśmiem polemizować z tak absurdalnymi argumentacjami, szkoda mojego cennego czasu.
Z poważaniem
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-01-24 10:31
Szanowna Pani
Przepraszamy za opóźnienia w udzieleniu odpowiedzi. Wynikają one z dość dużej ilości zadań, które w ostatnim czasie realizujemy.
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało :
1. przed ukończeniem 18 r.ż.
2. w trakcie nauki w szkole wyższej przed ukończeniem 25 r.ż,
3. w trakcie studiów doktoranckich..."
Oczywiście ma Pani prawo odwołać się od takiej decyzji do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie takie składa się na piśmie, za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie, które chce Pani zaskarżyć.
Wzory odwołań znajdzie Pani na stronie www.codziennikprawny.pl W odwołaniu warto podać wszelkie sprawy i fakty, które będą pomocne w zmianie decyzji. Warto też wskazać na ewentualne uchybienia w dotychczasowym postępowaniu.

Oczywiście może Pani wystąpić o wyznaczenie obrońcy z urzędu. Można również wystąpić o zwolnienie z kosztów sądowych
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna odwołanie od II orzeczenia (3499 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill