www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a rozliczenie się z US (27325 - wyświetleń)
- Autor Dawid_Wroc Dodany 2011-01-23 01:10
Witam
Mam takie pytanie bo się nie orientuje. Przez cały poprzedni rok pobierałem rentę socjalną. Czy będę musiał się z US rozliczyć z tego? Tzn czy zus mi prześle pit i osobiście złoże odpowiednie papiery do US. Czy zus zrobi to za mnie? Czy w ogóle nie przysługuje mi prawo do rozliczenia?
Nadrzędny - Autor abedula Dodany 2011-01-23 01:38
Witaj Dawidzie

Tak, otrzymasz Pit 11 z Zus-u, najprawdopodobniej luty/marzec. Na jego podstawie musisz rozliczyć się z US w formularzu Pit 37. Jeśli pobierasz dodatkowo zasiłek pielegnacyjny ,wówczas posiadasz dodatkową możliwość , odliczenia Ciebie przez rodziców , w ich Picie, nie wiem jak to wygląda w tym roku, musisz popytać w US.Ty jako osoba niepełnosprawna możesz sobie odliczać różne wydatki rehabilitacyjne, czyli leki stałe, zabiegi rehabilitacyjne , dojazdy do ośrodka etc.
Pozdrawiam serdecznie
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-23 10:08

>>Tak, otrzymasz Pit 11 z Zus-u, najprawdopodobniej luty/marzec. Na jego podstawie musisz rozliczyć się z US


nie musi skladac pitu w US jesli nie ma odliczen
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-23 16:43
Abedula pisze

"Tak, otrzymasz Pit 11 z Zus-u, najprawdopodobniej luty/marzec. Na jego podstawie musisz rozliczyć się z US w formularzu Pit 37. Jeśli pobierasz dodatkowo zasiłek pielegnacyjny ,wówczas posiadasz dodatkową możliwość , odliczenia Ciebie przez rodziców , w ich Picie, nie wiem jak to wygląda w tym roku, musisz popytać w US.Ty jako osoba niepełnosprawna możesz sobie odliczać różne wydatki rehabilitacyjne, czyli leki stałe, zabiegi rehabilitacyjne , dojazdy do ośrodka etc."

To jest bzdura. Nie trzeba składać PIT37 do urzędu jeśli nie ma się innych dochód i nie chce się skorzystać z ulg. Jeśli na podsatwie zaliczek wyjdzie, że brakuje np. 10 zł podatku, to potrąci je ZUS przy następnej wypłacie świadczenia.
Nadrzędny - Autor abedula Dodany 2011-01-23 19:30
Panie Barnabo

Może lepiej niech , Dawid dowie się od bezpośrednich osób, czyli ZUS i US? Prawo podatkowe stanowi odliczenia w przypadku renty socjalnej! Doprawdy nie wiem skąd taki pomysł, że można a nie trzeba, renta socjalna to także dochód w dodatku opodatkowany, może jeśli Pan nie wie do końca to niech nie zabiera głosu proforma, (?). W przypadku renty z ZUS, czy to normalnej , czy socjalnej PIT 11 występuje, bo po prostu musi.  Nawet na odcinku widać kwotę netto i brutto, to może warto się zastanowić , skąd i dlaczego takowa różnica występuje?

Jeśli się tyczy zaś odliczeń na tzw. rehabilitację . to wystarczy do tego tylko zwykłe orzeczenie z orzecznictwa , no i oczywista dochód(nie koniecznie renta).
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-23 19:53

>>Doprawdy nie wiem skąd taki pomysł, że można a nie trzeba


oczywiscie ze nie trzeba bo zus to robi za nas no chyba ze sie ma odliczenia to wtedy nalezy zlozyc pit
Nadrzędny - Autor abedula Dodany 2011-01-23 21:17
to znaczy, że przy rencie socjalnej nie dostaje się pit 11?
Oraz, że ZUS za nas składa deklaracje do US? Aż tak uprzejmi to raczej nie są . Z tego co wiem, odliczeń nie ma sporo w przypadku renty socjalnej , ale deklaracje w przypadku pit 37 składa się nawet w przypadku dochodu minimalnego, a nawet zerowego.
Podaj proszę na to prawny argument, wtedy uwierzę. Nie chce się sprzeczać, bo nie oto tutaj chodzi, ale nie mogę się z Tobą zgodzić niestety.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-24 09:10
ja dostaje PIT 40A a jak chcesz informacji prawnej to idz do prawnika :-) no przepraszam ale skoro 2 osoby Cie uswiadamiaja, ze racji nie masz to moze warto by bylo zasiegnac informacji u zrodla zamiast sie to rzucac
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-01-24 09:34
GOCHA1980 Może ty wiesz co mam odpowiedzieć w sądzie ,gdy zapytaja mnie jakie jest moje stanowisko w sprawie ...niemam zielonego pojęcia co mnie tam czeka a to juz w środe:-(
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-24 09:48
mnie o takie cos nie pytali tylko czy podtrzymuje to odwolanie wiec odpowiedzialam ze tak, nie bylo na sprawie zadnej dyskusji
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-01-24 12:44
Dzięki:-) a długo trwa taka rozprawa???
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2011-01-24 13:14
A czy to ma kluczowe znaczenie dla meritum sprawy...???
Mam wrażenie, że najlepiej teraz by Tobie zrobiło, gdybyś wzięła głęboki oddech, zajęła się jakimiś zupełnie innymi sprawami i spokojnie czekała na rozprawę - w tej chwili już nic nie możesz więcej zrobić, więc poczekaj na wynik tego, co się wydarzy.
Mów prawdę i bądź sobą - na niczym innym nie da się sensownie oprzeć w takiej sytuacji...
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-24 13:19
z 10 minut
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-24 11:14
Rozliczenie podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2010 rok
Roczne obliczenie podatku dochodowego przez KRUS (otrzymanie formularza PIT-40A) nie oznacza, że emeryt lub rencista nie może rozliczyć podatku sam w urzędzie skarbowym, jeśli będzie ono dla niego korzystniejsze ze względu na przsyługujące mu ulgi lub wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Świadczeniobiorca KRUS, który otrzyma z Kasy PIT-40A i poza emeryturą lub rentą wypłacaną przez ten organ rentowy nie osiągał w 2010 r. innego przychodu, nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Podatek obliczony przez KRUS będzie podatkiem należnym emeryta/rencisty za rok 2010.

http://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/rozliczenie-podatku-dochodowego-emeryta-lub-rencisty-za-2010-rok/

I taka sama zasada obowiązuje w ZUS. ZUS przysyła PIT, aby ktoś wiedział ile dostał. Jeśli pracował na umowę o dzieło i płacił podatek a ma ulgi to składa PIT37 do fiskusa i wskazuje dochody z umowy o dzieło i ZUS.

Jeśli ktoś nie ma dodatkowych zarobków oprócz renty/emerytury i nie korzysta się z ulg TO NIE TRZEBA ROZLICZAĆ SIĘ z FISKUSEM !!!
Nadrzędny - Autor Dawid_Wroc Dodany 2011-01-27 01:06
Przepraszam że dopiero teraz odpisuje. Dziękuje za odpowiedzi.
A więc tak. Przez cały rok nie miałem innego dochodu niż ta renta. Odliczeń nie mam z czego mieć bo rehabilitacja opłacona przez NFZ, a z tego co się domyślam to na przejazdy do szpitala i leki trzeba mieć dokumentacje w formie np paragonów? Ich nie posiadam, nawet nie pamiętam ile mnie one w sumie wyniosły. Więc jeżeli nie mam sobie czego odliczyć, moim jedynym dochodem była renta, to przeczytawszy wasze odpowiedzi mam rozumieć że nie muszę "ręcznie" się rozliczać, tylko ZUS to zrobi za mnie. Choć szczerze mówiąc wolałbym sobie sam to załatwić, i mieć pewność że wylądowało wszystko w US.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-27 10:19 Zmieniony 2011-01-27 10:43
jesli masz samochod zarejestrowany na siebie i dojezdzasz nim na rehabilitacje to mozesz sobie odliczyc 2280zl, ale poczytaj dokladnie ten przepis zeby pozniej sie nie okazalo ze jak Cie US wezwie ze nie miales podstaw do tego odliczenia
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a rozliczenie się z US (27325 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill