www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna brak ręki (3546 - wyświetleń)
- Autor jazzman77 Dodany 2011-01-27 08:40
Witam,
Szukam porady dla kolegi, który nie ma części ręki. Przez dwa lata od wypadku otrzymywał rentę, ale ostatnio ZUS stwierdził, że więcej mu nie przedłuży tego świadczenia bo stwierdza, że nie jest całkowicie niezdolny do pracy. Napisałem mu odwołanie, był na komisji, ale kolejne pismo przyszło takie samo. Co z tym fantem zrobić? Do kogo się odwołać (jeżeli to ma szanse powodzenia), ew. jakie inne świadczenie może otrzymać? To młody chłopak który dodatkowo studiuje na studiach dziennych, więc nie ma jak znaleźć pracy, a praca w weekendy to co najwyżej dorywcza w jakimś sklepie w centrum handlowym, a z taką niepełnosprawnością nie ma co na nią liczyć.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-01-27 09:33
Szanony Panie
Jeśli otrzymaliście Państwo decyzję z Wojewódzkiego oddziału ZUS, to kolejnym etapem na drodze odwoławczym jest Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, do którego odwołanie wnosi się za pośrednictwem oddziału wojewódzkiego ZUS. Jeśli dotychczasowe odwołania nie przyniosły efektu, to wnosząc odwołanie do sądu należy przedstawić takie argumenty, które przekonają sąd do tego, aby zmienił decyzję wojewódzkiego oddziału ZUS.
Nadrzędny - Autor jazzman77 Dodany 2011-01-27 10:11
Tylko czy to ma sens? A może ktoś kto nie posiada dłoni i części ręki faktycznie nie jest całkowicie niezdolny do pracy? Pojęcie całkowitej niezdolności do pracy wg ZUS to to samo co znaczny stopień niepełnosprawności? Czy może to dwa nic nie mające ze sobą pojęcia? Jeżeli nie należy mu się renta socjalna to o co może innego się starać?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-01-28 09:45
Szanowni Państwo
W Polsce obowiązują 2 systemy orzecznicze:
- do celów rentowych (ZUS)
- do celów pozarentowych (PZON)
Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności orzekają o ogólnym stanie zdrowia. Tak więc brak dłoni będzie stanowił w tym wypadku podstawę do przyznania stopnia niepełnosprawności. O wysokości tego stopnia zadecyduje komisja.
ZUS orzeka o tym, czy dany uszczerbek na zdrowiu będzie powodował u danej osoby niezdolność do wykonywania pracy. W tym wypadku oprócz stanu zdrowia brane jest pod uwagę wykształcenie tej osoby, zawód jaki wykonuje, możliwość przekwalifikowania do innego zawodu i wiele innych czynników.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2011-01-27 20:35 Zmieniony 2011-01-27 20:38
Skoro kolega studiuje to może to się należy. Cytuję:

W terminie od 1 lutego do 28 lutego 2011 roku przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie kosztów nauki w ramach realizacji programu "Student II - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" - poinformował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

(kliknij tu)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna brak ręki (3546 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill