www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Internet jako źródło informacji dla osób niepełnosprawnych. (7421 - wyświetleń)
- Autor kachnaaa Dodany 2012-04-13 21:29
Witam wszystkich użytkowników forum !
Mam do Was ogromną prośbę, zwłaszcza do osób studiujących lub tych które ukończyły studia.
Piszę pracę licencjacką na temat : Internet jako źródło informacji dla osób niepełnosprawnych.
I mam do Was pytanie czy moglibyście może mi przybliżyć ten wątek.
Czym jest dla Was internet ? Czy na uczelniach na których studiujecie /studiowaliście były dogodne warunki do pracy z komputerem/ internetem ?
Co internet zmienił w Waszym życiu ? Z jakich stron internetowych korzystacie ? Jakie są bariery w procesie korzystania z internetu ?
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Może jest ktoś z użytkowników, który miał styczność z UP w Krakowie, to już w ogóle byłby dla mnie mega pomocny . Pozdrawiam serdecznie.
Kasia.
Nadrzędny - Autor kazoo Dodany 2012-04-14 20:46
Kolejna próba wyłudzania informacji od ON. Za takie informację się płaci bo to dla osoby niepełnosprawnej narażenie na odsłonięcie swojej prywatności i strata czasu.
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2012-04-16 17:43
popieram...
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-04-16 22:41
a może te ankiety są anonimowe?
nie wiem w czym problem, ja często wypełaniałam anonimowe ankiety dla studentów i to za darmo,

jeżeli są anonimowe to pisz do mnie na priv, postaram się odpowiedzieć w wolnym czasie, co prawda studia przerwałam ale jeżeli chcesz to mogę odp na pytania za free
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-04-17 11:05
Kundzia tylko ja nie widzę linku do ankiety a na e mail nie wypełniam :-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-04-22 15:09 Zmieniony 2012-04-22 15:17

> Czym jest dla Was internet?


Jednym z wielu mediów informacyjnych, infrastrukturą do przesyłu danych (umożliwiającą m.in. zdobywanie informacji na odległość i pracę na odległość).

> Czy na uczelniach na których studiujecie /studiowaliście były dogodne warunki do pracy z komputerem/ internetem ?


Zależy. Z punktu widzenia osoby sprawnej - raczej tak, ale tylko pod warunkiem, że z tego internetu chciałoby korzystać 3/1000 studentów. Obecnie warunki są nieco lepsze (łącznie 6 stanowisk), sieci bezprzewodowej eduroam nie liczę bo nawet nie wiem, czy działała poprawnie. Z mojego punktu widzenia - było mi to obojętne. z punktu widzenia osoby na wózku, prawdopodobnie dostęp był - uprzejmie mówiąc - nijaki, bo stanowiska znajdowały się w bibliotece, skrajnie nieprzystosowanej. Ale nie wiem, czy ktoś taki nie mógłby wypożyczyć sprzętu z naszego Biura ds. ON (więc moja odpowiedź nie jest reprezentatywna).

Osoba niewidoma sobie na tym wydziale nie poradzi (mieliśmy jedną taką studentkę, o ile mi wiadomo bez sukcesów), więc tylko dodam pro-forma, że komputery nie były wyposażone w [edit: urwałam w pół zdania] czytniki ekranowe i podobne programy ułatwiające pracę. Natmoast znów, być może osoba niewidoma mogłaby wypożyczyć sprzęt z Biura.

> Co internet zmienił w Waszym życiu ?


Używałam go właściwie odkąd był w Polsce (pamiętam jeszcze modemy 14 kilobajtowe), więc trudno mi powiedzieć co "zmienił" w moim życiu. Jeśli chcesz dostać inną odpowiedź, zadaj mi inne pytanie. :-)

> Z jakich stron internetowych korzystacie ?


Jeśli pytasz o studia: strona instytutu, strona biblioteki uniwersyteckiej, archiwa tekstów literackich, bazy artykułów naukowych subskrybowane przez uczelnię (m.in. Jstor, LION)
Obecnie (jako doktorant): strona instytutu, strona wydziału, strona biblioteki uniwersyteckiej, archiwa tekstów literackich, bazy artykułów naukowych subskrybowane przez uczelnię, serwis e-lerningowy uczelni, katalog między-biblioteczny NUKAT, katalogi Biblioteki Narodowej i Instytutu Badań Literackich. Do tego strony konferencji naukowych (jeśli się wybieram), Baza Nauki Polskiej i kilka podobnych serwisów (od okazji do okazji).
Jeśli pytasz ogólnie: nie wymienię listy (nie potrafiłabym, nawet, po tylu latach).

> Jakie są bariery w procesie korzystania z internetu ?


Dla mnie żadne. Ale to wynika z tego, że jestem osobą normalnie widzącą (nie potrzebuję dostosowywania stron internetowych), posługującą się w razie potrzeby angielskim (czyli nie przeszkadza mi, że nie wszystko zawsze jest w języku ojczystym), dysponującą własnymi źródłami dostępu (nie jestem uzależniona od tego jaki dostęp do komputera/sieci ma uczelnia). Dla osoby o innych uwarunkowaniach bariery mogą być istotne.

PS. Informacja o jednostce akademickiej tylko poprzez prywatną wiadomość. Jeśli potrzebne ci do czegokolwiek określenie jednostki chorobowej: stosunkowo lekkie MPD (sama rozszyfruj skrót :-)).
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-04-22 17:15
Iota dzięki za rozjaśnienie mi mózgu :-)))))

Teraz mogę odpowiedzieć na te pytania Kasi tu:

>Czym jest dla Was internet ?>
>Czy na uczelniach na których studiujecie /studiowaliście były dogodne warunki do pracy z komputerem/ internetem ?>
>Co internet zmienił w Waszym życiu ?>
>Z jakich stron internetowych korzystacie ?>
>Jakie są bariery w procesie korzystania z internetu ?>


Dokładnie wszsystkim, czyli dużym oknem na świat.
Korzystam dokładnie ze wszystkich możliwych stron jakie mogę uzyskać tu w internecie.
J angielski? Nie, nie znam go, ale od czego mam słowniki i komputerowego tłumacza. Wiem, nie przetłumaczę dokładnie, ale w googlach po lewej stronie jest: "Tylko w j. polskim" wystarczy kliknąć i już mam co chcę.
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie? O ja cię i tyyyle kierunków ma. A ilu On ków chodzi po Krakowie :-) Też byłam i będę w Krakowie. Ten budynek UP tylko zwiedzałam i to tylko sekretariat :-)
Pozdrawiam z innego regionu :-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-04-22 23:18
Ellu - dziewczyna pisze że chodzi jej zwłaszcza o aktualnych i byłych studentów...

O ile mnie pamięć nie myli, nie studiowałaś, więc nie wiem, czy się mieścisz autorce wątku w zakresie ankiety? :-) Warto by to było chyba zaznaczyć, na wszelki wypadek. :-)

(jakby co - nie, nie mam nic do ludzi bez dyplomów, tak odnotowuję, bo to może mieć znaczenie dla niej - np. podzieli sobie jakoś te odpowiedzi)
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-04-23 16:22
Iota, Ok wiem. Tyle, że znam UP w Krakowie :-)))))))))) A skąd pozwól, że nie powiem :-)
W pierwszym poście swoim nie odpowiedziałam...... zaś w drugim tak. Tylko po to by Kundzia wiedziała, że internet jest dokładnie dla każdego.

Odpowiedziałam co do internetu bo w mojej rodzinie i nie tylko od 4 roku maluchy aż do końca studiów mają dostęp do komputerów i to nie tylko do grania, ale przede wszystkim do nauki. Maluchy szybciej łapią co to internet niż starsi  :-))))) Nasza rola to kontrola gdzie surfują .... :-))))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Internet jako źródło informacji dla osób niepełnosprawnych. (7421 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill