www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / renta socjalna? (10610 - wyświetleń)
- Autor JustynaK. Dodany 2012-05-10 14:59
Witam wszystkich. Chciałabym się poradzić mądrzejszych. Od urodzenia mam dysplazję stawu biodrowego lewego. Od razu po porodzie został mi założony gips na 2 miesiące. W dzieciństwie biodro mi nie dokuczało ale mama chodziła ze mną do lekarzy, jedni namawiali na operacji, drudzy zdecydowanie odradzali, więc ostatecznie biodro nie zostalo ruszone. Problemy zaczeły się kiedy byłam nastolatką, bóle biodra występowaly po wysiłku typu dźwiganie ciężkich przedmiotów, dlugie chodzenie lub bieganie. Lekarze dawali mi zwolnienia lekarskie z wfu ale nic poza tym nie chcieli zrobić. Zawsze starałam się oszczędzać biodro ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Prawdziwy ból biodra poznałam 4 lata temu, pracując w sklepie czyli ciągle na nogach, po nocnej dostawie i rozładunku towaru nie byłam w stanie o własnych siłach wsiaść do samochodu i dojechać do domu. Wyladowałam u ortopedy, ktory przepisał mi leki przeciwbólowe i stwierdzil,ze na operacje jestem za młoda(miałam wtedy 27lat) i mam przyjsc po skierowanie na operacje jak juz bol bedzie nie do wytrzymania.Przez pół roku byłam na zwolnieniu chorobowym i przez ten czas udało mi się wyprosic tylko 10 dni rehabilitacji. Poza tym od tamtego czasu poruszam się o kuli.Zostałam wezwana na komisję do ZUSu, na której pani doktor mnie wyśmiała i stwierdziła,że na pewno nic mnie nie boli bo skoro przez pół roku tylko 10 dni rehabilitacji to symuluję. Oczywiście zwolnienie lekarskie uznała za bezzasadne. Do pracy nie mogłam wrócić bo nie ma możliwości być sprzedawcą o kuli. Od tamtego czasu (z małymi przerwami ) jestem bezrobotna. W zeszłym tygodniu znajomy zaproponował mi pracę w pubie na sezon, w akcie desperacji poszłam i po drugim dniu, nie mogłam dojsc do domu, ryczałam z bólu,cztery dni przeleżałam żeby znów zacząć jako tako funkcjonowac. Poszłam do mojego lekarza rodzinnego po skierowanie do ortopedy. Pani lekarz rodzinna (pierwszy raz u niej byłam) po wysłuchaniu mojego problemu szczerze zdziwiona zapytała dlaczego nie mam renty socjalnej bo ewidentnie jestem niezdolna do pracy i przynajmniej do czasu operacji powinnam jej zdaniem otrzymywać taką rentę. Dało mi to do myślenia. Nigdy nie zależało mi na rentach, zasiłkach i innych wynalazkach bo zawsze chciałam pracować i dopóki mogłam to pracowałam. Ale widzę,że z biodrem jest coraz gorzej, kuleję i ciągły ból momentami nie do wytrzymania. Stąd moje pytanie czy faktycznie powinnam się starać o taką rentę lub jakąś inną pomoc finansową (nie orientuję się jakie są możliwości) czy z moją chorobą jest sens się o coś starać? Czy będę według ZUSu "za mało chora" ? Dodam tylko,że noga jest dłuższa od zdrowej, a do bólu biodra dołączył ból górnego odcinka kręgosłupa i jego lekkie skrzywienie. Przepraszam za taki długi wywód ale chciałam dokładnie opisać sytuację. Proszę o pomoc i poradę
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-10 22:29
Przykra sytuacja i bardzo współczuję bólu. Będe szczera może być ciężko. Szczerze mówiąc lepsza była by renta "zusowska" z tytułu niezdolności do pracy niż renta socjalna. Przy tej pierwszej można mieć nawet częściową niezdolność do pracy a w przypasku socjlanej całkowitą co jest znacznie trudniej uzyskać w ZUS,
ale proszę spróbować, bo choroba jest od urdzenia.
Proszę zrobić jak najwięcej badań tego biodra i kręgosłupa, na pewno jest nie tylko wykrzywiony. Nie jestem lekarzem, ale jeżeli jedna noga jest dłuższa a druga krótsza to na pewno obciażone też są kolana czy kostki, stopy? Nie znam się na tym, ale proszę porobić jak najwięcej badań, jak nawięcej świstków zebrać. Być może jeszcze na coś chorujesz? Pomyśla na spokojnie, bo im więcej tego tym lepiej

Na pewno też możesz ubiegać sie o orzeczenie o niepełnosprawności w zespole do orzekania (powiatowy lub gminny - zależy gdzie mieszkasz)
Nadrzędny - Autor JustynaK. Dodany 2012-05-11 10:13
Dziękuję za odpowiedź. Czyli mogę zrobić tak, że najpierw złożę wniosek o rentę socjalną, a jeśli wniosek zostanie odrzucony, starać się o rentę "zusowską"? A o orzeczenie o niepełnosprawności starać się w tym samym czasie?
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-11 13:14
nie nie, nie wszystko na raz bo teoretycznie o orzeczenie nie można się starać w tym samym czasie gdy toczy się inne postępowanie (chyba ZUS bo tam nie jasno jest napisane)

trzeba najpierw wiedzieć ile lat masz wypracowanych (okresy składkowe i nieskładkowe) , nauka w szkole wyższej też sie w to wlicza (szkoły zawodowe też), jak to wszytko się wyliczy to wiadomo czy można się starać o rentę z tytułu niezdolości do pracy ("zusowską").

renta socjalna jest dla osoby której choroba powstała przed 18 r.ż. lub w trakcie nauki

obie renty się znacznie różnią od siebie, nie tylko kwotą ale zasadami przyznawania oraz kwalifikacją. W rencie socjalnej musisz uzyskać minimum całkowitą niezdolność do pracy (co może być trudne tym bardziej że już pracowałaś), przy tej drugiej rencie można mieć już częściową niezdolność do pracy (o ile spełnia się wszystkie warunki) co jest teoretycznie znacznie łatwiejsze.

Na stronie ZUS znajdziesz informacje jakie warunki musisz spełnić aby w ogóle starać się o rentę. Tutaj w jakimś wątku (w poradach integracji) też znajdziesz te inforamcje zatem najpierw się z nimi zapoznaj,

na orzeczenie o niepełnośprawności możesz już teraz złożyć, ale pamiętaj o aktualnych badaniach (stare wszędzie mają w nosie, bo wmówią że może stan się poprawił ;-) )
jeżeli masz wystarczającą ilośc dokumentów i spełniasz warunki na rentę "zusowską" to lepiej składaj na tą, a jeżeli nie spełniasz ich to składaj na socjlaną. Być może socjalna dałaby ci większe pieniądze ale trudniej utrzymać tą rentę zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Gdy się załapiesz na "zusowską" zawsze możesz dodtakowo mieć orzeczenie o niepełnosprawności i gdy uzyksasz tam umiarkowany stopień, występujesz o zasiłek pielęgnacyjny bo twoja choroba powstała przed 18rż,

Pisałaś wcześniej że byłaś w ZUS, o co się dokładnie starałaś i co ci orzekli? Kiedy i czy ew wykorzystałaś drogę sprzeciwu/odwołania?
Nadrzędny - Autor JustynaK. Dodany 2012-05-11 14:12
Będąc na zwolnieniu chorobowym, zostałam wezwana przez ZUS-lekarz orzecznik weryfikował zasadność zwolnienia. I uznał, że jest bezzasadne. Prawdopodobnie uznał, że skoro pół roku byłam na zwolnieniu chorobowym i przez ten czas lekarz prowadzący jedyne co zrobił to skierował mnie na 10 dni rehabilitacji, to pewnie aż tak bardzo mnie nie boli :/
Byłam dziś w Zusie po druki, pani udzieliła mi wyczerpujących informacji, wyliczyłam sobie okresy składkowe i nieskładkowe i wynika z tego,że spełniam wszystkie warunki. Natomiast zdziwiło mnie stwierdzenie tej pani, że na rentę socjalną i zusowską dokumenty mogę składać jednocześnie. Czy jedno z drugim nie będzie kolidować?
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-11 16:42
właśnie tego nie wiem, więc nie chcę cię wprowadzić w błąd

teoretycznie to ta sama komisja, i dodatkowo masz druczek odnośnie zatrudnienia, i byc może będą się zastanawiać co dać? ale co oni przyznają? Nie wiem, bo zaświdczenie dla lekarza jest to samo. Nie chcę cię wprowadzić w błąd, popytaj na forum, poszukaj wątku czy jest podobny, może do działu intergracja - tam załóż temat

Sama widzisz jak cię potraktowali tylko na zwolnieniu chorobowym a na komisji może byc trudniej, ale może też tak być że trafisz na ludzkeigo lekarza i nie będzie robić problemów (bo tacy też są). Koniecznie zbierz jak najwięcej dokumentacji, rtg, TK, MRI nie wiem co ci tam potrzebne, i wszystko co ci jeszcze wpadnie do głowy

Powodzenia i pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor JustynaK. Dodany 2012-05-11 16:56
Wielkie dzięki za pomoc :-) pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / renta socjalna? (10610 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill