www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Prośba o pomoc w napisaniu odwołania do Sądu (13764 - wyświetleń)
- Autor gosik0512 Dodany 2012-05-11 20:27
Proszę o pomoc w napisaniu odwołania do sądu gdyż Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania odmówił mi przyznania Świadczeń Pielęgnacyjnych nie patrząc na to że syn ma epilepsje tylko na to że jest sprawny ruchowo i może sobie sam dać rade. Lecz sama wychowuje dwoje dzieci a syn ma częste napady padaczki i nie jestem w stanie iść do pracy ponieważ nie ma kto się nim zająć. Bardzo proszę o szybką odpowiedz  . Pozdrawiam 
Nadrzędny Autor nairam Dodany 2012-05-16 21:43
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-05-17 19:26
No proszę na co idą pieniądze

>sama wychowuje dwoje dzieci a syn ma częste napady padaczki i nie jestem w stanie iść do pracy


NIE MOŻESZ IŚĆ DO PRACY BO MASZ DZIECI I PRACY NIE MA, A NIE DLATEGO ŻE SYN MA PADACZKĘ, KTÓRĄ SIĘ LECZY :-)
Nadrzędny - Autor nairam Dodany 2012-05-17 20:28
"No proszę na co idą pieniądze" - Twoje?
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-05-18 19:46
Przeczytaj ze zrozumieniem co napisałam może? Nie napadaj na wszystkich bo źle Ci nie życzą nairam :-)
Nadrzędny - Autor nairam Dodany 2012-05-19 10:30
"No proszę na co idą pieniądze" - Twoje?"  - czego tu nie zrozumiałaś?
"Nie napadaj na wszystkich"  - "kto" to pisze?
również "wszyscy" życzą Ci wesołych świąt.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-05-20 18:02
Moja droga do następnych świąt daaaaaleko :-)
Nie twierdzę, że ja nie zrozumiałam tylko TY niestety.
Nadrzędny - Autor nairam Dodany 2012-05-23 13:52
twierdz sobie dalej  - powodzenia.
Nadrzędny - Autor gienia55 Dodany 2012-05-25 05:50 Zmieniony 2012-05-25 06:05
Nadrzędny Autor gienia55 Dodany 2012-05-25 06:19
ostatnio 28.02.Trybunał Kontytucyjny wydał wyrok,że ZUS nie może dobrowolnie odebrać świadczenie rentę czy emeryturę
ZUS odda emeryturę lub rentę, ale nie za poprzednie lata.
Osoby, które złożą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o zwrot odebranego im świadczenia emerytalnego, dostaną je, jeśli zrobią to w odpowiednim terminie. Część z nich ma na to czas tylko do 8 kwietnia 2012 roku.

świadczeniobiorcy, którzy z powodu decyzji ZUS utracili wypłacane im już emerytury lub renty, będą mogli je odzyskać. Zakład zwróci im świadczenie, bo tak nakazał Trybunał Konstytucyjny, ale od 8 marca 2012 roku, a nie od momentu, kiedy wydał niekorzystną dla nich decyzję. Zainteresowany nie dostanie zatem np. emerytury za 10 lat wstecz. Dodatkowo musi pamiętać o terminach na złożenie wniosku do ZUS. Niektórym z ubezpieczonych został na to już tylko niecały tydzień. Na razie zainteresowanych nie jest wielu. Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, twierdzi, iż większość oddziałów w ogóle nie otrzymała korespondencji w tej sprawie. Tylko w nielicznych pojawiła się niewielka liczba pism od świadczeniobiorców, np. w Olsztynie 8 wniosków, a w Wałbrzychu – 3.

Wyrok Trybunału
Przez wiele lat ZUS stosował bezprawne praktyki. Odbierał ludziom przyznane emerytury i renty, bo po wielu latach inaczej ocenił te same dowody w sprawach o przyznanie świadczeń. Zezwalał mu na to art. 114 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Zgodnie z nim ZUS mógł ponownie ustalić prawo do emerytury, renty lub ich wysokości na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Miał prawo tak postąpić, gdy po uprawomocnieniu się jego decyzji okazało się, że przedłożone dowody nie dawały podstaw do ich przyznania. Zakład mógł też zmienić wydaną przez siebie decyzję w dowolnym czasie. Przepis pozwalał mu więc na nieograniczoną wręcz weryfikację świadczeń.

Praktyki te ukrócił Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 28 lutego 2012 roku (sygn. akt K 5/11) uznał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może dowolnie odebrać raz przyznanej emerytury lub renty. Takie działania były niezgodne z prawem i osoby, które utraciły w ten sposób świadczenia, teraz mogą je odzyskać. Orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi bowiem podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia (art. 190 ust. 4 konstytucji).

Zatem ubezpieczeni, którzy utracili świadczenie, mogą domagać się od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub sądu wznowienia postępowania. Muszą jednak złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (sprawy te nie są wszczynane z urzędu). Świadczenie odzyskają tylko te osoby, którym najpierw je przyznano, a następnie po wznowieniu postępowania na podstawie art. 114 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, oddział ZUS wydał decyzję o braku prawa do świadczenia lub o ustaleniu go w niższej wysokości.

Wznowienie postępowania
Jeśli po otrzymaniu negatywnej dla siebie decyzji ZUS ubezpieczony nie skierował sprawy do sądu, może – na podstawie art. 145a k.p.a. – wnioskować o wznowienie postępowania w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ale pod warunkiem że nie minęło 5 lat od doręczenia zainteresowanemu decyzji ZUS. Jeśli zatem ktoś otrzymał taką decyzję np. w 2005 roku, to nie może teraz starać się o zwrot świadczenia. Termin miesięczny upłynie już 8 kwietnia, ale ZUS obiecuje, że będzie wyrozumiały dla spóźnialskich.

– Zostanie on w takich przypadkach przywrócony – mówi Jacek Dziekan.

ZUS wypłaci świadczenia, ale tylko od miesiąca, w którym do organu rentowego wpłynął wniosek o wznowienie postępowania (w trybie art. 145 a), nie wcześniej jednak niż od daty ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. od 8 marca 2012 roku.

– Dopiero bowiem od tej daty art. 114 ust. 1a ustawy emerytalnej został uznany za niezgodny z konstytucją. W związku z tym nie ma podstaw do wypłaty świadczenia za okres wcześniejszy – mówi Jacek Dziekan.

Z kolei osoby, które złożyły odwołanie do sądu od niekorzystnej dla siebie decyzji ZUS i sprawę przegrały, mogą żądać wznowienia postępowania administracyjnego, adresując skargę o wznowienie do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo do sądu wyższej instancji (jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji). Ci ubezpieczeni mają na złożenie skargi trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli od 8 marca 2012 roku. W tym przypadku termin upłynie zatem 8 czerwca 2012 r.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-25 12:45
dzięki, mi też się to przyda :-)
pozdrawiam
Nadrzędny Autor gienia55 Dodany 2012-05-26 12:54
proszę,niech się przyda wszystkim
pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Prośba o pomoc w napisaniu odwołania do Sądu (13764 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill