www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna dla 19-latka (2449 - wyświetleń)
- Autor ammigos Dodany 2007-03-19 23:14
Witam,
moj problem polega na tym, iz chcialbym dowiedziec sie, czy mam prawo starac sie o rente socjalna.
12 marca 2006 roku uleglem wypadkowi samochodoemu, w ktorym doznalem takich obrazen ciala jak:
-stluczenie mozgu
-odbicie pluc
-zlamanie otwarte II kosci piszczelowej i zamkniete kosci strzlakowej.
Jesli chodzi o zlamana noge mam w niej gwozdz srodszpikowy i 4 sruby. Noga bardzo mnie boli, zreszta do dzis nie jest dobrze zrosnieta ( piszczelowa ) a strzlkowa w ogole. Dodam, ze caly czas kuleje, nie moge biegac, i po przejsciu dluzszego kawalka czuje silny bol i klucie w okolicy zlamania piszczeli.
Jesli ma to jakis wplyw lekarze orzecznicy z PZU, gdzie jestem ubezpieczony, przyznali mi do tej pory, nie ustalajac jeszcze calkowitego trwalego uszczerbku na zdrowiu 41%.
Jestem uczniem szkoly sredniej, do tej pory dorabialem sobie jako kelner-promotor, jednak w obecniej sytuacji nie moge juz pracowac w tym zawodzie, nie mowiac juz o pracy na budowie itp. ( podejmowalem probe jako merchediser ).
Obecnie nie mam zadnych kwalifikacji do podjecia innej pracy, dodam, iz ucze sie w technikum ekonomicznym, i mysle ze podstawowe kwalifikacja zdobede dopiero po ukonczeniu szkoly ( ponad rok ).
Obecnie najwieksze problemy mam ze zlamana noga, i glowa, ktora takze bardzo czesto mnie boli, problemy z koncentracja i rozkojarzenie,
panika psychiczna na sygnal karetki i widok jadacego na wprost samochodu.
Prosze o odpowiedz, czy jest w ogole sens zalatwiania tego wszystkiego, bo jesli nie to autentycznie szkoda mi bardziej niszczyc zdrowie.
Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi.
jesli ktos mial podobna sytuacje prosze opisac, jak to wszystko wygladowalo, jak sie zalatwialo i jaki jest czas oczekiwania na decyzje lekarza orzecznika.
Z wyrazami szaczunku
Aleksander
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-03-20 11:10
Na podstawie Ustawy o rencie socjalnej z dnia 27 czerwca 2003 r. prawo do renty socjalnej przysługuje:
1)  osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadającym zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)  obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt - jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia;
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia;
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
2. Osobie, która spełnia wyżej wymienione warunki przysługuje:
- renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
- renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
3. Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem".

W związku z powyższymi przepisami może Pan starać się o rentę socjalną. Więcej informacji o rencie socjalnej można znaleźć na stronie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3853
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3897
Nadrzędny Autor ammigos Dodany 2007-03-20 15:37
Witam,
dziekuje za informacje.
Jednakze nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowiecie to co nazwiemy "calkowita niezdolnoscia do pracy" bo w mysl ustawy osoba ktora ma tu przyznane powinna nie mowic, nie jesc, nie pic, nie ruszac sie itp., bo moze byc przeciez smakoszem, testerem, psychoanalitykiem.
Czy owa niezdolnosc ma zwiazek z kwalifikacjami?
Prosze o jeszcze jedna odpowiedz.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna dla 19-latka (2449 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill