www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwrot renty socjalnej - ZUS chce wiecej niz wyplacil.. (3266 - wyświetleń)
- Autor kermitek Dodany 2007-03-28 08:49
Witam,

Mam krotkie pytanie - prawdopodobnie sytuacja moze nie byc obca.
Mam 25 lat, od 10 pobieram swiadczenie zwiazane z moja niepelnosprawnoscia, ktore od kilku lat wyplacane
jest w postaci renty socjalnej przez ZUS.
Od poczatku zeszlego roku jestem zatrudniony na umowe o prace, co spowodowalo zawieszenie swiadczenia.
Nieslusznie pobieralem je przez okres styczen-marzec 2006. Dopelnilem formalnosci i zlozylem odpowiednie
dokumenty w ZUS, po czym dokonalem zwrotu nienaleznie pobranego swiadczenia.
I sprawe uznalem za zakonczona.

Niestety odzyla kiedy dostalem z ZUS rozliczenie PIT za 2006 rok i przygladnalem sie mu uwazniej..
Okazuje sie, ze ZUS zarzadal ode mnie zwrotu swiadczenia w kwocie brutto (1447,01) a na moje konto jak
sprawdzilem ZUS przelal kwote 1291,62, czyli o ponad 150 zlotych mniej.

Wynika z tego, ze zmuszony bylem do oddania wiecej, niz pobralem.
Czy jest to normalna sytuacja? Czy ktos sie z czyms takim spotkal?

Pozdrawiam
Slawek
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-18 12:34
W opisanej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał od Pana zwrotu świadczenia w kwocie brutto prawdopodobnie stąd ta różnica w kwocie. Renta socjalna w styczniu i w lutym 2006 roku wynosiła 472,57 zł brutto, natomiast w marcu 2006 świadczenie wynosiło 501,87 zł brutto. Po zsumowaniu kwota wynosi 1447,01 zł. Różnica w kwocie podanej przez Pana a ZUS to suma składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. W związku z tym proszę się zwrócić z pismem do ZUS informując, że dokonał Pan zwrotu świadczenia w kwocie netto i teraz ureguluje Pan zaległą różnicę 155,39 zł (czyli suma składek na ubezpieczenie zdrowotne i podatku).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwrot renty socjalnej - ZUS chce wiecej niz wyplacil.. (3266 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill