www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta a działalność gospodarcza (5493 - wyświetleń)
- Autor puniek Dodany 2007-04-02 12:19
czy pobierając rentę mogę założyć działalność gospodarczą?i czy np panowie z ZUS-u nie przyślą mi pisma,że jeżeli mogę pracować to oni odbierają mi rentę.Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy i w jakiej wysokości będę musiał odprowadzać ZUS i podatek i czy mając orzeczenie o  niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym mogę liczyć na jakieś ulgi.Za odpowiedz z góry bardzo dziękuję.puniek
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-02 12:35
Informacje na temat działalności gospodarczej można znaleźć pod adresem www:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/8994
Na podstawie art. 25 ust. 3b Ustawy o rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27 sierpnia 1997 r., osobom niepełnosprawne podejmujące po raz pierwszy działalność gospodarczą Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych finansuje:
1). 75% składek na ubezpieczenie emerytalne – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
2). 50% składek na ubezpieczenie emerytalne – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
3). 50% składek na ubezpieczenie wypadkowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor puniek Dodany 2007-04-04 09:50
bardzo dziękuję za odpowiedz,ale chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy ZUS pewnego dnia nie przyśle mi pisma że jeśli mogę pracować to oni odbierają mi rentę.ja mogę pracować,ale bardzo lekko więc chciałbym otworzyć usługi tapicerskie.Morze przeczyta to jakiś tapicer to niech odpisze,czy dobrze celuję.Z góry dziękuję puniek.
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2007-04-04 11:26
Ja mam rente, pracuje, cały czas się kształcę. Dla ZUS był to problem, obniżyli mi rente na III grupe, pozwałam ich do Sądu i .w ygrałam ;-) Nie dość że przywrócili mi II grupę (tj. całkowita niezdolność do pracy) to otrzymałam ją na 3 lata, choć wcześniej miałam rente na rok lub dwa lata.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-06 12:12
Mimo, że przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie ograniczają możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych, to istnieją pewne ograniczenia, np.: informacja o podjęciu zatrudnienia przez osobę niezdolną do jej wykonywania może mieć wpływ na decyzję lekarza orzecznika ZUS lub innego organu orzekającego, w sytuacji gdy osoba ta ubiega się o przedłużenie okresu niezdolności do pracy lub orzeczenie niepełnosprawności.
Każda sprawa tego typu powinna być rozpatrywana indywidualnie i niekoniecznie musi przybrać niekorzystny obrót. 
Nadrzędny Autor puniek Dodany 2007-04-08 10:41
dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.teraz już wiem że w chwili gdyby interes nie wypalił to mogę zostać bez środków do życia.z poważaniem puniek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta a działalność gospodarcza (5493 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill