www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Jaka powinna byc wedlug was idealna proteza? (8349 - wyświetleń)
- Autor zeke Dodany 2007-04-03 08:58
Tyle opowiadania a malo faktow.
Jak powinna wygladac idealna proteza i co powinna miec? Napiszcie bo wszyscy mowia a nikt nie potrafi powiedziec....
Nara
Nadrzędny - Autor Browar Dodany 2007-04-03 09:41
idealna???? Bardzo trudne pytanie. Tez bym chciał znac fakty... hym to pewnie własna noga.Moje skromne zdanie to prosta w obsłudze i niezawodna ,odporna na wode i co najwazniejsze wygodny lej pełnokontaktowy, PRZEDEWSZYSTIM PROTEZA MA SŁUŻYC TOBIE A NIE TY DLA PROTEZY
Nadrzędny - Autor zeke Dodany 2007-04-03 10:11
a jakie kolano stopa jak to ma dzialac i czy po schodach chodzisz ... O to mi Browar bardziej chodzi albo tak z jakich elementow jakich firm ma sie skladac.....
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2007-04-03 20:37
taka dzieki której byłabym zadowolona ;-)
Nadrzędny - Autor ania3111 Dodany 2007-05-16 13:18
Dobra proteza to taka, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Na pewno musi mieć dobrze dopasowany lej- to jest podstawa. Są różne metody, które sprawiają, że lej jest bardziej lub mniej wygodny np. zastosowanie lejka silikonowego bardzo podnosi komfort użytkowania protezy. Pozostałe elementy z których składa się proteza powinny być dobrane do Twojego trybu życia. Czyli jeśli mieszkasz w górzystym terenie warto pomyśleć o stopie z możliwością ruchu wielosiowego. Warto byłoby aby stopa była dynamiczna czyli taka, która oddaje energię. I tu znów w zalezności od Twoich potrzeb ilość oddawanej energii może być różna i różnie pożytkowana czyli powodować chodzenie bardziej "energiczne" bądź komfortowe. Podobnie ze stawem kolanowym. Może być mechaniczny albo dodatkowo wspomagany przez pneumatykę czy hydraulikę.
Odpowiedzi na Twoje pytanie nie da się udzielić przez internet gdyż każda osoba po amputacji jest inna i oczekuje od protezy innych rzeczy. Stąd też najlepiej popytać w zakładach ortopedycznych o propozycje protez dla siebie i ewentualnie w internecie poszukać ludzi, którzy używają podobnych rozwiązań.
Nadrzędny - Autor Browar Dodany 2007-06-09 21:41
Witaj.
Aniu !!!
Czy polecisz mi protezownie ,która zaproponuje i wykona protezy wg Twych wskazówek?? Mam poważne problemy z obecnym zaprotezowaniem. Proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor ania3111 Dodany 2007-06-12 13:34
Dzień Dobry

Przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale obiecuję, że od dziś codziennie będę zaglądać na forum:)

Mógłbyś mi napisać coś o sobie?
Ile masz lat?
Ile czasu upłynęło od amputacji? Przyczyna amputacji?
Czy jest to amputacja uda czy podudzia?
Jakiej protezy używasz i ile czasu?
Co chciałbyś zmienić w swojej protezie?
Czy jest coś co chciałbyś robić w protezie, ale ona Ci na to nie pozwala?

Postaram się w miarę rzetelnie odpowiedzieć na Twoje wątpliwości. Generalnie efekt końcowy w protezie ma wpływ kilka czynników:
Na pewno lej musi być wygodny i dobrze dopasowany. Tu leży klucz do sukcesu. Na ten efekt mają przede wszystkim wpływ wiedza i doświadczenie protetyka. Ważna jest także rozmowa z osobą, której proteza ma służyc np. podstawowe pytania, które Ci zadałam.
Później są elementy z jakich składa się proteza. Te rzeczy mają pewne właściwości funkcjonalne.
np. stopa może być dynamiczna albo wieloosiowa i układać się idealnie do każdego podłoża, albo może mieć np. regulowaną wysokość obcasa.

Może z naszej konwersacji wyniknie odpowiedź na pytanie "Jaka powinna byc wedlug was idealna proteza?".

Pozdrawiam
Ania

P.S. Przepraszam nie przedstawiłam się i nie przywitałam pisząc swój poprzedni post. Chciałabym również wyjaśnić, że nie jestem osobą po amputacji. Z racji wykonywanego zawodu mam kontakt i z osobami po amputacji i zakładami ortopedycznymi. Mam nadzieję, że nie będzie to przeszkodą w naszej dyskusji.
Nadrzędny - Autor Browar Dodany 2007-06-12 22:07
Aniu wielkie dzieki.
Ja tez nie bywam na codzien na forum, byłbym Ci wdzieczny za mozliwosc rozmowy tel. w której łatwiej mi bedzie odpowiedzieć na Twoje pytania . Jestem po amutacji dwóch nog na wysokosci uda. Zgadzam sie z Toba w 100% ze lej , to połowa sukcesu , ale gdzie tacy fachowcy sie jeszcze uchowali???
Pozdrawiam
Rys
Nadrzędny - Autor ania3111 Dodany 2007-06-13 09:04
Z polecaniem zakładu ortopedycznego jest podobnie jak z fryzjerem. Jeden klient jest bardziej zadowolony z usług, inny mniej. Generalnie wychodzę z założenia, że osoba, która wykonuje jakąś usługę (a zwłaszcza technik ortopeda, który ma wykonać protezę) ma dobrą wolę i chce to zrobić jak najlepiej. Jeśli coś nie wychodzi to:
a) po prostu nie umie i należy poszukać innej firmy
b) nie chce mu się albo pracuje rutynowo, to też widać i wtedy należy zwrócić uwagę na niedociągnięcia bądź zareagować jak napisałam w punkcie a
Te dwa punkty powyżej raczej wykluczam.
c) są rzeczy dla Ciebie ważne, które chciałbyś robić w protezie, a protetyk tego po prostu nie wie. I nie mówię to o skokach na spadochronie a o bardzo prozaicznych rzeczach jak to, że masz na podwórku tzw. kocie łby na podwórku a twoja proteza nie ma mozliwości adaptacji do nierówności terenu. Tu trzeba realnie przemyśleć co Ci przeszkadza i czego potrzebujesz. Czasem rozwiązanie jest banalnie proste.
d) masz kikut, który jest trudny do protezowania np. ustawiony w przykurczu, bardzo wrażliwy, krótki etc. i tu możliwości technika są bardziej ograniczone
e) ten punkt jest bardzo smutny a mianowicie, najlepsze dla Ciebie rozwiązanie jest kosztowne, przekracza refundację NFZ i Twoje możliwości finansowe. Niestety w naszym kraju refundacja protez jest bardzo niska (dla porównania w Czechach jest pieciokrotnie wyższa).

Oczywiście chętnie do Ciebie zadzwonię jeśli podasz mi nr telefonu.
Pozdrawiam
Ania
Nadrzędny Autor Browar Dodany 2007-06-13 18:37
Aniu!!
Podałem Ci numer na skype
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Jaka powinna byc wedlug was idealna proteza? (8349 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill