www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / WYSOKOŚĆ RENTY SOCJALNEJ OD MARCA 2013 ROKU (18247 - wyświetleń)
- Autor KUBA Dodany 2013-01-25 14:34
Mam pytanie i byłbym wdzięczny każdemu za konkretną odpowiedź.A mianowicie: Czy już wiadomo jaka będzie wysokość renty socjalnej od marca 2013roku? Pozdrawiam i dziekuję za sprawdzone info.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-01-25 16:09
Nadrzędny - Autor barnaba2 Dodany 2013-03-18 10:01
Witam i mam pytanie, miałem odmrozone nogi , teraz juz jestem po amputacji lewego podudzia i prawego śródstopia. W ostatniej 10-latce nie przepracowałem legalnie ani jednego dnia. Poprostu nie byłem zarejestrowany, dostałem zasiłek stały z MOPSU 529 zł za umiarkowany stopień. Ale miesiąc temu podjołem prace w Fundacji na umowe stałą. Ile muszę teraz przepracować żeby otrzymać rente chorobową. Zarabiam w tej fundacji 500 zł na miesiąc. Proszę o info
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-03-18 20:39
Panie Andrzeju,

Uwaga: nie jestem specjalistą - informacje ode mnie należy sobie jeszcze sprawdzać

Po pierwsze, zależy od tego, w jakim wieku stał się Pan niepełnosprawny (kiedy była amputacja). Ogólnie, staż uprawniający do renty z niezdolności do pracy liczy się tak:

1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.


W tych "latach" uwzględnione są okresy składkowe i nieskładkowe tak, jakby się je liczyło w stażu do emerytury (jeżeli ma się okresy nieskładkowe, to wolno je liczyć do stażu maksymalnie do wysokości 1/3 okresów składkowych)

Ale (po drugie) uwaga - w takiej sytuacji, w której pracuje Pan z niepełnosprawnością i nie miał wcześniej uprawnień do renty może być kłopot. Ustawa bowiem "broni" się przed tzw. niepełnosprawnością wniesioną do zatrudnienia. Normalnie wymaga się, żeby "niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych" (czyli żeby osoba wnioskująca o rentę stała się niepełnosprawna w trakcie pracy). Wyjątek stanowi tylko sytuacja z cytatu poniżej. Wytłuściłam to, co jest w niej najtrudniejsze.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego
oraz
- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny)  okresem składkowym i nieskładkowym.


Krótko mówiąc - jeżeli nic mi się nie myli, to cienko to widzę. Ale proszę poczekać na opinię specjalisty.

Źródło - strona ZUS
Nadrzędny Autor barnaba2 Dodany 2013-03-18 20:50
dziekuje za info
Nadrzędny - Autor barnaba2 Dodany 2013-03-19 10:18
Witam to znaczy jeżeli mam umowe od lutego na czas nie określony , to teraz muszę przepracować 5 lat żeby dostać rente ZUS chorobową tak ? pytam bo nie wiem wogóle nie znam się na tym a obecnie mam tylko zasiłek stały tzn miałem bo juz mi zawiesili.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-03-20 16:38

>  to teraz muszę przepracować 5 lat żeby dostać rente ZUS chorobową tak ?


No właśnie niestety niekoniecznie. O ile dobrze rozumiem przepisy i Pańską sytuację, Pana niepełnosprawność powstała poza okresem składkowym. W takim wypadku obowiązywałyby Pana zasady podane na samym końcu, w tym 25-letni okres składkowy. Proszę jednak albo poczekać na opinię eksperta, albo o tę dokładnie kwestię zapytać.
Nadrzędny Autor barnaba2 Dodany 2013-03-22 10:13
Chciałem zapytac czy renta ZUS-owska i renta socjalna to jest to samo ??? Bo już się pogubiłem, np ja biorę zasiłek z Opieki z Mopsu z tytułu niepełnosprawności i bezdomności, przebywam w Ośrodku dla Osób bezdomnych typu MONAR. Zasiłek wynosi 529 zł. A teraz żeby dostać rente chorobową muszę mieć przepracowane 5 lat tak ? bo niepełnosprawność mam od 2 lat a mam 42 lata. Podjołem prace w necie na umowę o prace na czas nieokreślony i zawiesili mi zasiłek stały
Nadrzędny Autor barnaba2 Dodany 2013-03-22 10:18
I jeszcze jedno pytanie ! Czy jeżeli kolega ma niepełnosprawność od 2004 r ma umiarkowany stopień , ma on 62 lata. Choroba jego to błędnik , porusza się o balkoniku i stan jego zdrowia pogorszył się w ostatnim czasie. Zaczeły się problemy ze wzrokiem , przeszedł teraz operacje na zacme. Pytanie jakie ma szanse na podwyższenie grupy inwalidzkiej z umiarkowanej na znaczną ???? dziekuje
Nadrzędny - Autor Krakowiak Dodany 2013-02-18 11:53
Sejm i Senat zaproponował zmiany odnośnie waloryzacji rent i emerytur (w tym rent socjalnych). Wg nowego prawa waloryzacja rent byłaby od marca 2012 kwotowa, a nie procentowa. Oznacza to jednakową dla wszystkich podwyżkę w przyjętej kwocie 71 zł, niezależną od wysokości emerytury lub renty.Dla osób, które maja niskie emerytury i renty waloryzacja kwotowa jest bardzo korzystna.
W dniu 1 marca 2012 wspomniana waloryzacja nastąpi z urzędu, to oznacza, że rencista nie będzie musiał składać wniosku do ZUS w tej sprawie.

Renta socjalna od dnia 1 marca zostanie podwyższona o 71 zł. Wysokość renty od 1 marca to 682 zł brutto.
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-02-18 11:57

>>Wysokość renty od 1 marca to 682 zł brutto.


przeciez tyle to renta wynosi teraz
Nadrzędny - Autor marialidka Dodany 2013-02-18 12:23
bo krakowiak, przesłał    informacje  z  2012  roku
  teraz  renta  będzie  podwyższona  o 4, 4 procenta, czyli ci  co  pobierają  renty  najmniejsze  to  wzrośnie  o  jakieś 16 do 30 zł.
im  wyższa  emerytura  tym większa  podwyżka
maria
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-02-18 13:15
w temacie jest pytanie o 2013 a nie 2012 rok
Nadrzędny Autor Slavko Dodany 2013-02-21 17:36
Od 1 marca 2012 r.  renta socjalna  wynosi 682,67 zł, natomiast renta przyznzna po raz pierwszy od 1 marca 2012 wynosi 671,31 zł, renta socjalna od 1 marca 2013 r wynosi 698,17 zł
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2074
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-02-22 17:56
Witam

Złożyłam wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy od pół roku, do chorego kręgosłupa (tzn. wada wrodzona leczona od dziecka, z szansą na operację żadną z uwagi na możliwe powikłania zdaniem specjalistów), dodatkowo pojawiły się problemy neurologiczne, astma, alergia i problemy z poziomem cukru. Pracowałam około 14 lat ale od 2010 roku powoli następuję pogorszenie stanu zdrowia. Dostałam pismo z ZUS, że mam donieść korektę jednego z dokumentów zus rp-7 i że cytuję " wniosek został przekazany do lekarza orzecznika ZUS  w celu ustalenia stopnia niezdolności do pracy". Dziwna sprawa myślałam, że jest losowanie lekarzy orzeczników dzień przed badaniem. Osłupiałam jak zobaczyłam, taką informację? Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor fibonacci Dodany 2013-02-22 19:46
Po raz pierwszy słyszę o "losowaniu" lekarzy orzeczników. Badanie lekarza orzecznika polega przede wszystkim na przestudiowaniu dokumentacji medycznej by móc stwierdzić jakie jest naruszenie sprawności badanego do poziomu jego kwalifikacji. Uważam, że lekarz orzecznik w 90% ma już podjętą decyzję zanim osoba stawi się na badaniu a do tego trzeba poświęcić więcej czasu niż jeden dzień, biorąc także pod uwagę ilość osób które musi "obsłużyć" lekarz orzecznik.
Nadrzędny Autor Mała76 Dodany 2013-02-22 21:41
powszechnie w internecie piszą, że jest system zmieniony aby nie było nadużyć i sami naczelnicy wydziałów orzeczniczych tak się wypowiadają, w necie można znaleść ich wypowiedzi, że dzień przed datą badania jest losowanie lekarza i rano przed badaniem dostają teczki z osobami do orzekania a pacjent przed wizytą ma wskazany pokój do którego ma się udać. Nawet w necie można o tym czytać, jak to posłowie interpelują do ministra pracy, że tak nie powinno być, bo można trafić na specjalistów nie od swojej choroby i że zbyt późno otrzymują lekarze dokumentację. Stąd moje zdziwienie, że napisali mi " o przekazaniu dokumentów do lekarza orzecznika"?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / WYSOKOŚĆ RENTY SOCJALNEJ OD MARCA 2013 ROKU (18247 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill