www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pytanie (7065 - wyświetleń)
- Autor wlodko36 Dodany 2013-02-17 18:56
Witam mam zamiar skladac papiery do MOPS o orzeczeniu niesprawnosci,mam problemy z okiem prawym nie widze duzej litery na tablicy u okulisty,do tego nie slysze na lewe ucho,niedawno dowiedzialem sie ze nalezy mi sie aparta sluchowy,nie wiedzialem przez pare lat ze mozna takie cos zalatwic i troche bedzie dofinansowany,czy mam szanse na grupe umiarkowana,wtedy znajde moze jakos prace,i czy na takiej grupie nalezy sie bilet autobusowy nie wiem jak to wszystko ogarnac i napisac.Dziekuje za pomoc
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2013-02-17 19:29
Poczytaj ogólne informacje:

http://prawo.rp.pl/artykul/761873.html?print=tak&p=0

Tutaj nikt Ci nie powie, czy dostaniesz i jaki stopień niepełnosprawności. To zlależy od Twojego stanu zdrowia - jak duży masz niedosłuch i wadę wzroku.

Próbuj. Lekarz musi wypełnić Ci wniosek, a Ty dołączasz dokumentację z przebiegu leczenia i czekasz na komisję.
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-02-17 19:34
jak Sonka, dodam tylko że wniosek o orzeczenie składa się w PCPR lub w Powiatowym Zespole ds. Orzecznictwa, darmowa komunikacja należy się przy stopniu znacznym, przy stopniu umiarkowanym jest 48% zniżki a przy lekkim nic się nie należy nawet odliczenie w PIT
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-02-17 22:21
w moim mieście przy umiarkowanym nie ma żadnej zniżki na autobusy itd, jedynie przy symbolu na oczy - autobysy całkiem za darmo
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-02-17 20:22 Zmieniony 2013-02-17 20:24
Witam,
Aby uzyskać stopień niepełnosprawności z twoimi schorzeniami i musisz iść do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności a następnie dostaniesz dwa formularze od nich i będziesz musiał wypełnić jeden formularz "Wniosek o Wydanie Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności a drugi formularz " Zaświadczenie Lekarskie o Stanie Zdrowia " wypełnia lekarz w twoim przypadku będzie lekarz otolaryngolog i okulista.
Po wypełnieniu twojego formularza i składać papiery do Powiatu i dostaniesz powiadomiony listem na jakim terminie będziesz musiał wstawić na komisję a następnie po komisji lekarskiej dostaniesz list ( ok. 2 tyg.) i wtedy będziesz wiedział jaką uzyskałeś stopień niepełnosprawności.
Aby mieć stopień niepełnosprawności w twoim przypadku jakie jest twoje główne schorzenie a potem współistniejące choroby ponieważ u osób głuchoniewidomych mają dwa kody niepełnosprawności np. jeśli osoba z wadą słuchu ma od urodzenia a następnie pojawiła dodatkowa wada wzroku np. w wieku szkolnym  lub wrodzona albo nabyta to otrzyma kod niepełnosprawności "03-L 04-O" albo osoba mająca wadę wzroku od urodzenia a następnie pojawiła dodatkowa wada słuchu np. w wieku szkolnym lub wrodzona albo nabyta to otrzyma kod niepełnosprawności "04-O 03-L"
Klasyfikacja u osób głuchoniewidomych dzieli się na 4 rodzaje:
- osoby słabowidzące i całkowicie niesłyszące,
- osoby słabosłyszące i całkowicie niewidome,
- osoby słabowidzące i słabosłyszące,
- osoby całkowicie niesłyszące i całkowicie niewidzące.
Tak to wygląda gdybyś dostał po otrzymaniu list od Powiatu stopień niepełnosprawności "umiarkowany" i przysługuje Tobie zasiłek pielęgnacyjny i ulgi PKS i PKP ( 37 %)   i możliwość skorzystania programu z PFRONU i dofinansowanie na zakup aparat słuchowy i itd.
Nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytanie czy dostaniesz stopień niepełnosprawności umiarkowany bo nie wiem jakie masz schorzenie główne i jaka jest twoja niepełnosprawność wrodzona czy nabyta w twoim przypadku ale to musisz skonsultować ze specjalistami a reszta będzie zależało od komisji lekarskiej w Powiecie.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-02-18 13:44
Bifocal, wszystkie informacje, które podajesz są we wklejonym linku.

Po drugie, wprowadzasz osobę w błąd, być może, pisząc :
<przysługuje Tobie zasiłek pielęgnacyjny>

Owszem, pod warunkiem, że lekarz uzna ( na podstawie dokumentów medycznych), że schorzenie powstało w odpowiednim okresie życia.
Nadrzędny - Autor bifocal Dodany 2013-02-18 14:24
Do Sonka.
Tylko nie wiem jak to jest z tym zasiłkiem pielęgnacyjnym jak ktoś dostanie orzeczenie o stopniu niepełnospawności umiarkowany a  ustalony data niepełnosprawności powiedzmy "nabyta" w okresie późniejszym czy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny??? Bo u mnie mam ustalony data niepelnosprawności od dzieciństwa na stałe.
Jeśli chodzi o  twój link jest ok  ale nie każdy orientuje w przypadku u osób głuchoniewidomych to oni posiadają dwa kody niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności bo ja też tak mam.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-02-18 17:20
Poczytaj;

http://fundacja.blogspot.com/2011/03/zasiek-pielegnacyjny-umiarkowany.html

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
• niepełnosprawnemu dziecku (dziecku w wieku do ukończenia 16 roku życia legitymującemu się orzeczeniem o niepełnosprawności),
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
• osobie, która ukończyła 75 lat,
• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

W związku z tym, że masz orzeczoną niepełnosprawność od dzieciństwa należy Ci się zasiłek.  Należy złożyć w MOPS-ie odpowiedni wniosek, dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności. I czekać na decyzję. Podaje się też nr konta i każdego miesiąca, w określonym dniu wpływają pieniądze.
Nie ma znaczenie, czy masz jeden czy dwa kody niepełnosprawności ( dopuszcza się do 3 kodów).
Nadrzędny Autor bifocal Dodany 2013-02-18 18:51
Do Sonka
Dzięki za link i przyda dla każdego forumowicza :-).
A poza tym ja pobieram zasiłek pielęgnacyjny z Opieki Społecznej.
Mam nadzieję że dostarczyliśmy tyle informacji na ile byliśmy w stanie pomóc dla tej osoby wlodko36.
Pozdrawiam :-).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pytanie (7065 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill