www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta w drodze wyjątku,prosze o pomoc. (4337 - wyświetleń)
- Autor Monikka24 Dodany 2013-02-18 17:43
Witam Państwa serdecznie,
Z uwagi, iż odmówiono mi renty po zmarłym mężu złożyłam wniosek do prezesa Zus-u o rente w drodze wyjątku. Jakie są moje szanse na uzyskanie tego świadczenia, w oparciu o to, iż posiadam 54 lata,wogóle nie pracowałam, w wieku 18 lat zaszlam w ciaze, wyszłam za mąż i całe życie zajmowałam się domem i dziecmi, a jedynym żywicielem był mąż. Nie posiadam żadnych środków do życia, 4 lata temu zakończyłam wychowywanie córki, która po skończonej szkole wyszła za mąż i mieszka z mężem. Po ślubie córki próbowałam podjąc prace zarobkową, adekwatną do mojego wyksztalcenia (wyksz. zawodowe) i umiejętności, jako sprzątaczka, niania, sprzedawca, jednak do dnia dzisiejszego jej nie otrzymałam.Pracodawcy bowiem powoływali się na brak doświadczenia, jak i chęc posiadania "mlodego" zespolu pracowników.

Jest mi bardzo cięzko w takiej sytuacji, smierc meza to jedno...a życ trzeba dalej.
Bardzo proszę o pomoc, czy przedstawiajac powyzsza sytuację decyzja Prezesa powinna byc przychylna?
Co w takim odwołaniu zamieścic??
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-02-18 19:58 Zmieniony 2013-02-18 20:50
Pani Moniko,

Zasady dotyczące przyznawania renty specjalnej są omówione np. tutaj (klik). To dość wiekowy artykuł, ale nie wydaje mi się żeby przepisy się zmieniły. Tym niemniej warto poczekać na odpowiedź specjalisty.

Generalnie nie jest zbyt dobrze.

Ze swojej strony ewentualnie sugeruję kontakt z organizacjami zajmującymi się pomocą społeczną w Pani okolicy:

Ogólnopolska baza organizacji i instytucji działających na polu pomocy społecznej (klik)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-19 09:27
Jest to renta uznaniowa wiec trudno określić Pani szanse.
Podany powyżej materiał Anity Siemaszko jest aktualny
W zasadzie prezes ZUS przyzna bądź odmówi renty w drodze decyzji administracyjnej więc teoretycznie można jeszcze ze sprawą iść do NSA. Inna sprawa ze nie słyszałem o nikim komu by NSA taka rentę przyznał. Ale może nikt nie próbował.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta w drodze wyjątku,prosze o pomoc. (4337 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill